, niedziela 28 luty 2021
Podsumowanie roku 2012: Najciekawsze wydarzenia kulturalne w regionie
kultura2012 fot: ARCDodaj do Facebook

Podsumowanie roku 2012: Najciekawsze wydarzenia kulturalne w regionie

Barbara Śliż
Miniony, 2012, rok obfitował w wiele interesujących wydarzeń kulturalnych. Wybraliśmy dla was te, które naszym zdaniem zasługują na największą uwagę. Ponowny sukces Hecy, festiwal Colours of Ostrava, czy studenckie Biennale, to tylko kilka z wielu imprez godnych odnotowania.

Akwarystyka powróciła na salony…

… i miała się tam całkiem nieźle. Dzikie ryby importowane prosto z Afryki, Ameryki, Azji i Australii były głównymi bohaterami wystawy akwarystycznej, która 20 stycznia rozpoczęła się w Strumieniu. Zwiedzający, ale także i internauci mogli na bieżąco obserwować jak do akwariów wpuszczane są coraz to inne gatunki. Ryby zostały umieszczone w szesnastu dużych akwariach, a każde z nich prezentowało biotop jak najbardziej zbliżony do tego, w którym żyją. Autorem wystawy był Wojciech Mura.

W CST ponownie o Bolko Kantorze

Doceniany przez widzów z zewnątrz, mniej przez cieszyniaków, czy włodarzy miasta, Teatr CST po raz kolejny wystawił na swoich deskach życiorys Adolfa "Bolko" Kantora. - Korzystamy ze stylu realistycznego w scenach z udziałem ludzi władzy. Teatr CST to teatr alternatywny i taki sposób gry także w tym spektaklu prezentujemy. Dotyczy to scen pokazujących środowisko szpitala psychiatrycznego. Są także sceny, gdzie Bolko Kantor stykał się z władzą, która próbowała narzucić mu jak ma żyć. Tu wzorujemy się na stylu polskiego kina lat 40-tych XX wieku. Poważna rozmowa niejednokrotnie pokazana jest w sposób śmieszny. To ma uwypuklić dziwność sytuacji - mówił w rozmowie z Gazetą Codzienną, Krzysztof Cis, jeden z aktorów Teatru CST.

W tym samym roku aktor i reżyser Bogusław Słupczyński wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur "Sałasz" otrzymał nominację "Rzeczpospolitej" do Nagrody im. J. Giedroycia.

"Istebna" w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zespół "Istebna" uświetnił swoją obecnością Dni Dziedzictwa Kulturowego w Sharjah. Organizatorzy festiwalu zapewnili "Istebnej" bilety lotnicze, hotel, wyżywienie i transport na miejscu. W ciągu dziesięciu dni pobytu w Emiratach zespół zagrał kilkanaście koncertów prezentując beskidzki folklor. Portal gazetacodzienna.pl objął wyprawę zespołu patronatem medialnym.

Rozpoczęły się przygotowania do pierwszego Biennale Sztuki w Cieszynie

W dniach 26 do 29 kwietnia cieszyńska Wenecja stała się miejscem niepowtarzalnym i unikatowym. Uliczki Cieszyna zamieniły się w prawdziwe galerie sztuki za sprawą I Biennale w Wenecji Cieszyńskiej. Kilka miesięcy pracy i zamiłowanie do sztuki sprawiły, że Cieszyn stał się prawdziwym ośrodkiem sztuki, w którym lokalni artyści zaprezentowali swoją twórczość. W ciągu czterech dni, w 16 miejscach, po obu stronach Olzy, zobaczyć można było 330 prac. Na uczestników czekały: wystawy malarstwa, rzeźby, graffiti, prezentacja poezji, fireshow oraz koncerty. W sumie Biennale Sztuki obejrzało ok. 800 osób.

XIV Kino na Granicy i groźba zakończenia przeglądu

Ponad sto produkcji reprezentujących najciekawsze dokonania kinematografii czeskiej, słowackiej, polskiej oraz węgierskiej mogli zobaczyć uczestnicy tegorocznej edycji przeglądu filmowego Kino na Granicy. Imprezie towarzyszyły jak zawsze spotkania z twórcami filmów. Festiwalowy namiot na Wzgórzu Zamkowym codziennie pękał w szwach, a wszystko za sprawą muzyków, którzy dali w nim koncert, dość wspomnieć o Julii Marcell. Z racji wszechobecnie panującej gorączki związanej z Euro 2012 i tego akcentu nie mogło zabraknąć podczas KnG. Na boisku MOSiR-u swój mecz rozegrała Reprezentacja Artystów Polski z Reprezentacją Osobistości Kultury Czeskiej.

Aurę dobrej zabawy przerwała niestety groźba nieodbycia się kolejnej edycji przeglądu. Brak unijnych grantów, sponsorów, czy niskie dotacje sprawiły, że organizatorzy zaczęli poważnie zastanawiać się nad zakończeniem przeglądu. Ten czas na szczęście minął. Miasto zwiększyło środki finansowe na organizację kolejnej edycji, a jego inicjatorzy są w trakcie poszukiwań potencjalnych sponsorów imprezy.

Zjazd Cieślarów w Wiśle

Wzorem Poloczków w Wiśle, w dniach 26 i 27 maja, odbył się zjazd niemalże wszystkich Cieślarów. Osoby noszące to nazwisko mogły wziąć udział w konferencji naukowej i rajdzie turystycznym. Poza tym zaplanowano happening i próbę wyrównania góry Cieślar. W samej Wiśle na stałe zameldowanych jest 988 Cieślarów, dodatkowe 8 osób mieszka tu czasowo. Dla wszystkich uczestników tej imprezy była to przede wszystkim okazja do rodzinnego spotkania, ale także poznania nowych ludzi. - Spotkanie Cieślarów, w większości Wiślan, zmobilizuje też członków innych rodzin do szukania swoich korzeni. Można organizować spotkania i zloty, ale najważniejsze są przecież więzi rodzinne pielęgnowane przez codzienną życzliwość i staranie o drugiego człowieka. W teraźniejszości drzemie cała tajemnica - komentowała Grażyna Pruska, prezes Towarzystwa Miłośników Wisły, współorganizatorka imprezy.

Dzisiaj wiadomo, że swój zjazd w Wiśle planują także Pilchowie. O tym wydarzeniu będziemy informować na bieżąco.

Colours of Ostrava, jedyne takie muzyczne miejsce regionie

12 lipca do Ostrawy zjechało tysiące fanów, by móc uczestniczyć w największym muzycznym festiwalu w regionie. Colours of Ostrava odbył się w nowym miejscu festiwalu, w otoczeniu dawnych hut i kopalń w Ostrawie Witkowicach. Teren objął wielkie, plenerowe sceny, pole namiotowe i tereny zielone przeznaczone na wypoczynek. Wszystko zostało przygotowane tak, by każdy mógł bezpiecznie poruszać się między jedną a drugą sceną, znalazły się także miejsca dla osób niepełnosprawnych. Podczas trwającego festiwalu można było spacerować szlakiem wyjątkowej architektury i zwiedzić unikalnej klasy zabytki inżynierii przemysłowej XIX i XX wieku mieszczące się na terenie ostrawskiej Huty Witkowice.

Sercem festiwalu i zarazem muzycznych doświadczeń festiwalu była scena główna, na której występowali najwięksi artyści Bobby McFerrin, ZAZ, szkocki Mogwai, czy amerykańska, Flaming Lips. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem kolejnej imprezy. Wiadomo już, że jedną z gwiazd zbliżającej się edycji festiwalu będzie Islandzki zespół Sigur Rós.

Galeria jednak zostaje

Groźba zakończenia Kina na Granicy, zlikwidowany PKS, pozostałości po dworcu PKP, nie wspominając o niezapomnianym Gutku. To tylko niektóre przykłady imprez, instytucji których mogłoby i zabraknie w Cieszynie. Do tej listy jeszcze w sierpniu powinno się dopisać Galerię Szarą, jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów na kulturalnej mapie Polski miał zostać zamknięty. Przygotowano nawet wystawę pożegnalną, podczas której właściciele "Szarej" stwierdzili, że chyba jeszcze nigdy w tym miejscu nie było tylu ludzi. Wystawa "Cieszyn kocham Cię z daleka", miała być zakończeniem kilkuletniej działalności instytucji, kiedy to nagle pojawiło się światełko w tunelu. - W ramach zlecenia, z budżetu Zamku Cieszyn, galerii przekazanych zostanie 50 tys. zł na jej roczną działalność. Takie rozwiązanie zapewni nam niezależność programową - mówiła Joanna Rzepka-Dziedzic, właścicielka galerii. Od tego momentu los "Szarej" leżał w rękach Radnych. Ci nie zawiedli i na grudniowej sesji przyjęli propozycję burmistrza.

A to HECA, czyli Cieszyńskie Wieczory Kabaretowe po raz kolejny z sukcesem

W ciągu dwóch dni Cieszyńskich Wieczorów Kabaretowych "Heca" 2012 przez cieszyński teatr przewinęła się cała masa miłośników polskiego kabaretu. Ubiegłoroczny sukces imprezy w tym roku udało się powtórzyć, a organizatorzy planują już kolejną Hecę. Impreza zdaje się powoli wpisywać na stałe w kalendarz cieszyńskich imprez. - Osoby, z którymi rozmawiam same mówią, że każdy potrzebuje tego momentu oderwania się od rzeczywistości, kiedy może się pośmiać, zobaczyć świat trochę w krzywym zwierciadle, ale i bardziej kolorowo - mówi Jerzy Tessar, pomysłodawca Hecy.

Zamek Cieszyn pod opieką Województwa

W Katowicach podpisano umowę dotyczącą wspólnego prowadzenia przez miasto Cieszyn i województwo śląskie instytucji kultury pod nazwą "Zamek Cieszyn". Umowa została zawarta na okres 10 lat począwszy od 1 stycznia 2013 roku i była efektem trwających od kilku miesięcy rozmów. Dzięki temu Zamek finansowany będzie z budżetu obu samorządów: w 2013 roku w proporcji 70,6 proc. ze środków finansowych miasta, a 29,4 proc. ze środków województwa.

Kongres Kultury i Komunikacji w Cieszynie

Pod koniec listopada w Cieszynie odbył się "Kongres Kultury i Komunikacji". Było to pierwsze na taką skalę spotkanie ludzi w sprawie kultury nad Olzą. Wykłady, dyskusje odbywały się w ramach sześciu grup tematycznych, które prowadziły osoby znane z codziennej działalności w danych obszarach kulturalnych. I tak mieszkańcy mogli wysłuchać m.in. Joanny Rzepki-Dziedzic, czy Bogusława Słupczyńskiego. "Kongres" był próbą zdiagnozowania kondycji kultury w naszym regionie oraz wyzwań przed jakimi ona stoi.

Zakończenie cyklu Zaolzie Teraz

W tym roku dobiegł końca projekt Książnicy Cieszyńskiej "Zaolzie teraz", podczas którego w formie wywiadów przedstawiano działalność polskiej społeczności mieszkającej w Czechach. Dla tych, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w comiesięcznych spotkaniach, na cieszyńskim rynku, została zorganizowana plenerowa wystawa planszowa, do której scenariusz, fotografie, jak i wszystkie teksty opracował Marian Steffek, kierownik Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. Dodatkowo, rozmowy z zaproszonymi gośćmi i dyskusje z publicznością odbywające się w ramach projektu można zobaczyć za pośrednictwem utworzonego przez Książnicę Cieszyńską kanału YouTube.com.

W ciągu roku odbyło się także, poniekąd konkurencyjne, spotkanie do projektu "Zaolzie teraz". "Zaolzie potrafi" było częścią projektu organizowanego wspólnie przez Książnicę Cieszyńską i Kongres Polaków w Republice Czeskiej miało zwrócić uwagę mieszkańców polskiej części Śląska Cieszyńskiego, że po drugiej stronie Olzy mieszkają także Polacy. Impreza w KaSS Strzelnicy była skierowana przede wszystkim do polskich mieszkańców czeskiej części Śląska Cieszyńskiego.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pani Barbaro! Rozumiem ,że nie o wszystkim jest Pani wstanie napisać W kulturze dzieje się bardzo wiele ale tak dla porządku to warto określić najpierw obszarowo region bo skoro Ostrawa to takze wypada napisać o Katowicach ,Zabrzu itd tam przeciez też ludzie żyja kulturą. Jeśli ograniczymy i okreslimy region do Sląska Cieszynskiego tj. obszaru po którym poruszają się mieszkańcy a zarazem czytelnicy GC dla których odnotowala Pani określone wydarzenia w kulturze to przecież jak może Pani pominąć Scenę Polską w Czesko Cieszyńskim Teatrze- sześć premier w 2012 r! Pisząc o kulturze i wydarzeniach piszmy o twórcach a nie o otoczce -bo przecież kongres kultury i komunikacji nie jest wydarzeniem kulturalnym akwarystyka również nim nie jest .Kultura to -teatr, film, malarstwo ,literatura, muzyka rzeżba,folklor, itd.Wypadało by nastepnym razem pisząc o X muzach bardziej wnikliwie podejść do owych wydarzeń ,by twórcy nie poczuli się lekce ważeni a odnotowane przez pania wydarzenia zbiorem przypadkowych zapisków.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama