, piątek 19 kwietnia 2024
Wystawa planszowa na cieszyńskim rynku wieńczy projekt "Zaolzie teraz"
Plansze przedstawiają bogatą historię Zaolzia, prezentują miejsca szczególnie ważne dla tego regionu, jak i osoby zasłużone dla mieszkańców tej części Śląska Cieszyńskiego.  fot: Barbara Śliż



Dodaj do Facebook

Wystawa planszowa na cieszyńskim rynku wieńczy projekt "Zaolzie teraz"

Wystawa planszowa na cieszyńskim rynku wieńczy projekt "Zaolzie teraz"

Dla tych, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w comiesięcznych spotkaniach została zorganizowana plenerowa wystawa planszowa. fot. BS

Od piątku, 16 listopada, na cieszyńskim rynku zobaczyć można wystawę planszową, która oficjalnie zakończyła realizację projektu "Zaolzie teraz" organizowanego przez Książnicę Cieszyńską i Kongres Polaków w Republice Czeskiej.

Dla mieszkańców polskiej części Śląska Cieszyńskiego Zaolzie jest czymś coraz bardziej odległym i nieznanym. Tradycje i pamięć o tym regionie miał przybliżyć projekt "Zaolzie teraz", w ramach którego odbył się cykl spotkań z wyróżniającymi się przedstawicielami polskiej społeczności mieszkającej w Czechach. Spotkania w Książnicy Cieszyńskiej utrzymane były w konwencji talk-show, w których polski dziennikarz rozmawiał z Polakiem z Zaolzia nie tylko na temat jego działalności na rzecz Zaolziaków, ale przede wszystkim ich sytuacji po drugiej części Olzy.

Celem projektu było przybliżenie mieszkańcom wschodniej części Śląska Cieszyńskiego warunków życia polskiej społeczności na Zaolziu, jej aktualnej kondycji oraz dorobku. Dla tych, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w comiesięcznych spotkaniach została zorganizowana plenerowa wystawa planszowa, do której scenariusz, fotografie, jak i wszystkie teksty opracował Marian Steffek, kierownik Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków w Republice Czeskiej.

Plansze przedstawiają bogatą historię Zaolzia, prezentują miejsca szczególnie ważne dla tego regionu, jak i osoby zasłużone dla mieszkańców tej części Śląska Cieszyńskiego. - Moi rodzice urodzili się na Zaolziu i śledzę wszystkie wydarzenia, które tam się odbywają i przypominają o tym regionie. Nasza rodzina mieszkająca w Czechach w dalszym ciągu kontynuuje tam polskie tradycje. To bardzo ważne dla świadomości ludzi, zwłaszcza tych młodych, że mogą za pośrednictwem tej wystawy i projektu Książnicy poznać historię Polaków i zdać sobie sprawę ile ludzi tam mieszka i żyje polskością. Wszystkie zdjęcia na tych planszach budzą niesamowite wspomnienia z dzieciństwa - komentowała Janina Świetlik z Cieszyna.

Ekspozycję można będzie obejrzeć do końca 2012 roku.

Przy okazji piątkowego wernisażu można było także zapoznać się z mapą Zaolzia, którą przygotował Kazimierz Gajdzica we współpracy z Czesławem Krainą. Figurujące na mapie nazwy geograficzne podane zostały w wersji polskojęzycznej, a w jej obrębie zaznaczono wszystkie punkty istotne dla zaolziańskiej wspólnoty.

Rozmowy z zaproszonymi gośćmi i dyskusje z publicznością odbywające się w ramach projektu "Zaolzie teraz" można zobaczyć za pośrednictwem utworzonego przez Książnicę Cieszyńską kanału YouTube.com.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gratuluję pomysłu,ekspozycja bardzo potrzebna.Głównie mlodemu pokoleniu Polakow ze wschodniego Cieszyna a takze nauczycielom cieszynskich szkół każdego szczebla nie wyłanczając studentów US. Zapoznanie się z losem ludności autochtonicznej na Zaolziu ich organizacjami, wydawnictwami, historią ich obecności za Olzą ,mową,dorobkim kulturalnym niech bedzie tym minimum obowiązku obywatelskiego zapoznania się z dorobkiem rodaków za Olzą ,ktorych opuściła ojczyzna.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama