, piątek 18 września 2020
Biennale w Wenecji cieszyńskiej: Artystyczny potencjał, kontrast, różnorodność
Podczas biennale wystawiło swoje prace aż 115 artystów. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Biennale w Wenecji cieszyńskiej: Artystyczny potencjał, kontrast, różnorodność

Agnieszka Kaczmarczyk
Biennale w Wenecji cieszyńskiej: Artystyczny potencjał, kontrast, różnorodność

Miłośnicy sztuki i ludzie pełni pasji stworzyli miejsce, w którym artyści zaprezentowali swoją twórczość. fot. Maciej Kłek

Od 26 do 29 kwietnia cieszyńska Wenecja stała się miejscem niepowtarzalnym i unikatowym. Małymi uliczkami prowadził szlak artystyczny I Biennale Wenecji cieszyńskiej. Artyści mieli możliwość prezentacji swojej twórczości.

Miłośnicy sztuki i ludzie pełni pasji stworzyli miejsce, w którym artyści zaprezentowali swoją twórczość. Podczas czterech dni, w 16 miejscach, po obu stronach Olzy, zobaczyć można było 330 prac. Na uczestników czekały: wystawy malarstwa, rzeźby, graffiti, prezentacja poezji, fireshow oraz koncerty. - Jesteśmy zaskoczeni, że wyszło tak dobrze, nie spodziewaliśmy się tego. Zainteresowanie twórców i odbiorców przerosło nasze wszelkie oczekiwania. Nie prowadziliśmy statystyk, natomiast z tego, co mówią wolontariusze, przez nasze wystawy w ciągu tych kilku dni, przewinęło się prawie 800 osób - mówi Magda Szadkowska, organizatorka i dodaje, że ostatecznie podczas biennale wystawiło swoje prace aż 115 artystów.

- Jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc. Pozytywna energia towarzyszyła nam przez cały czas. To pierwsza nasza impreza. Zdobyliśmy nowe doświadczenia i już wiemy, co można zrobić lepiej, szybciej, dlatego mamy nadzieję, że kolejna edycja będzie jeszcze lepsza - mówi Michał Ogiński, propagator pomysłu. - Biennale odbywa się co dwa lata, ale nasza impreza jest nowa, bez tradycji, dlatego siłą rozpędu chcemy zrobić coś w przyszłym roku. Może stworzymy jakąś inną formułę - dodaje Szadkowska.

Wystawy odwiedziły wycieczki szkolne, studenci, mieszkańcy Cieszyna, ale również przyjezdni goście. - To bardzo fajna inicjatywa. Cieszę się, że młodzież wychodzi z takimi pomysłami, zachęca do obcowania ze sztuką - mówi Ewa Pastucha z Cieszyna, która wybrała się razem z mężem na spacer po cieszyńskiej Wenecji. - To chyba pierwsza taka impreza tutaj, w tym miejscu. Fajnie, gdyby przez całe lato można było przyjść i oglądać te ciekawe rzeczy. Nie tylko Kraków, czy Warszawa. Cieszyn też jest magicznym miejscem i ma swoje atuty - mówi Piotr Pastucha i dodaje, że Wenecja cieszyńska to idealne miejsce na tego typu akcje, a popołudniowe spacery nabierają innego charakteru. - Jesteśmy tu tylko przejazdem, przypadkiem trafiliśmy na cieszyńską Wenecję i na początku myślałam, że te galerie są tu otwarte cały czas. Nie przypuszczałam, że to tylko kilkudniowa inicjatywa - mówi Monika Janowska z Nowego Sącza i dodaje, że Cieszyn to piękne miejsce, a niektóre obrazy są imponujące.

O wielkiej wartości tego spotkania ze sztuką mówią również młodzi twórcy. - Biennale cieszyńskie dało ten komfort, że wystawić prace mógł każdy artysta. Nie było selekcji, każdy mógł prace porównywać, wywiązywały się ciekawe rozmowy, cenne konfrontacje - mówi Marta Mędrzak, która podczas Biennale prezentowała swoją twórczość.

Z przypadkowej rozmowy w gronie znajomych wyrosła wielka inicjatywa. Jak się okazuje, nie potrzebne były duże środki finansowe, piękne, znane galerie. Liczyły się tylko chęci, bezinteresowna pomoc i wsparcie oraz zaangażowanie i pasja, żeby stworzyć coś niepowtarzalnego. Inicjatywa stała się wydarzeniem integrującym różne działające w Cieszynie środowiska artystyczne i zwróciła uwagę na potencjał twórczy jaki tkwi w tym mieście.

W organizację imprezy zaangażowała się Fundacja Animacji Społeczno Kulturalnej, Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego, Instytut Sztuki, Koło Animatorów Kultury działające przy UŚ i "Strefie jazzu" oraz 33 wolontariuszy.

Więcej o inicjatywie przeczytać można na tutaj.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal gazetacodzienna.pl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama