, poniedziałek 10 sierpnia 2020
Galeria Szara z propozycją od burmistrza. Wszystko w rękach radnych
O tym czy zaproponowane przez burmistrza 50 tys. zł trafi do Galerii Szarej, ostatecznie zdecydują radni. fot: AKDodaj do Facebook

Galeria Szara z propozycją od burmistrza. Wszystko w rękach radnych

STEFAN MAŃKA
Prawie miesiąc temu odbył się wernisaż ostatniej i jednocześnie jubileuszowej wystawy w Galerii Szarej: "Cieszyn, kocham Cię z daleka". Radość z okazji 10-lecia założenia galerii, stłumiona była wtedy jednak przez wizję jej bliskiego zamknięcia. Dziś okazuje się, że nie wszystko stracone i galeria ma szansę przetrwać trudne czasy.

Z propozycją zachowania galerii Szarej w Cieszynie wyszedł burmistrz Cieszyna, Mieczysław Szczurek. - Umówiliśmy się na spotkanie z burmistrzem w celu omówienia tematu Międzynarodowych Targów Sztuki w Sztokholmie, do których udziału zostaliśmy zaproszeni, by poruszyć temat jak zamknięta galeria ma reprezentować miasto. Okazało się, że rozmowa zakończyła się całkowicie innymi wnioskami - wyjaśnia Joanna Rzepka-Dziedzic, prowadząca Galerię Szarą w Cieszynie.

Podczas spotkania burmistrz przedstawił plan i propozycję, którą następnie zaprezentuje radnym. - W ramach zlecenia, z budżetu Zamku Cieszyn galerii przekazanych zostanie 50 tys. zł na jej roczną działalność. Takie rozwiązanie zapewni nam niezależność programową - mówi Rzepka-Dziedzic i dodaje, że innym rozwiązaniem mogłoby być połączenie Galerii z Zamkiem. Dałoby ono wyższe kwoty dofinansowania, ale nie zapewniałoby całkowitej niezależności. - Kwota 50 tys. zł. daje nam poczucie bezpieczeństwa. Galeria Szara jest instytucją niezależną i ważne jest, by taką pozostała - przyznaje Rzepka-Dziedzic.

Pomysł burmistrza zostanie teraz przedstawiona radnym, którzy ostatecznie zadecydują o losie Galerii Szarej. - Jeżeli ta propozycja zostanie wpisana do budżetu miasta, pozostaje nam liczyć na to, że radni będą jej przychylni każdego roku - mówi prowadząca galerię i zaznacza, że absurdalną rzeczą byłoby przyznanie tylko jednorazowego dofinansowania.

- Burmistrz kilkakrotnie spotykał się z Państwem Dziedzic z Galerii Szarej, wspólne dyskusje doprowadziły do ustalenia konkretnych działań, dzięki którym galeria mogła by nadal istnieć w przestrzeni kulturalnej Cieszyna. Kolejnym krokiem jaki podjął Mieczysław Szczurek jest skierowanie do Radnych propozycji przeznaczenia kwoty 50 tys. zł na w przyszłorocznym budżecie na działania Szarej.
Burmistrz ma nadzieję, że jego starania będą miały pozytywny finisz, a mieszkańcy i turyści będą mogli nadal korzystać z oferty kulturalnej tego, ważnego dla Cieszyna miejsca - komentuje Edyta Subocz, asystentka burmistrza.

Kwota 50 tys. zł, znacząco przewyższa dotychczasowe dofinansowanie rocznej działalności galerii, które od kilku lat kształtowało się na poziomie 8-9 tys. zł.

Komentarze: (19)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Frysztok - Kowalska , występująca też jako Kowalska - to etatowa pochwalaczka . Właźi bez wazeliny...

w tym przypadku zwłaszcza Zamkowi i jego szefowej, co nie?...:)

Burmistrz powiększy dziurę budżetową czy komuś zabierze te 50 tysięcy? Ujmie sobie z pensji? Albo z diet radnych? Wątpię.

...było do przewidzenia...

sprawa ma swoje blaski i cienie - super że ta Galeria będzie dalej wizytówką miasta choć jest rozpoznawalna dla wąskiego, niszowego grona artystów w kraju, - którzy zajmują sie sztuką nowoczesną - ale takich nisz promocyjnych Cieszyn powinien szukać więc się cieszymy że Szczurek podjął taką decyzję
Natomiast jest co najmniej kilka innych podmiotów które jestem pewien zaraz podniosą wrzawę że jak dał galerii to czemu im nie dał i to w jakimś dziwnym trybie pozakonkursowym i nie wiem czy tak do końca zgodnie z ustawą o pożytku - inne jednostki miejskie przecież także ogłaszają konkursy - MOPS, MOSIR, to czemu nie zamek, czemu idzie się na skróty - tego nie wiem, ale skoro prawnicy mają inne zdanie to się nie wypowiadam.
myslę że zaraz się takie Kino na granicy, Teatr bez granic, Freestyle Festival, studio teatralne Słupczyńskiego, Viva il canto czy choćby muzeum drukarstwa także obudzą i powiedzą że chcą dostać takie kwoty na zlecenie prowadzenia swoich przedsięwzięć!!!
Obiecać łatwo, ale jak trzeba zrobić przelew to już różnie potem bywa, a że obietnice są specjalnością obecnego włodarza to wielu już się przekonało...oby się spełniło
SZARA !!!! GOOD LUCK!!!

Każda z tych wymienionych inicjatyw zasługuje na wsparcie i tak powinno być... poczekamy zobaczymy. A dla Szarej bezsprzecznie warto znajdywać wsparcie bo to nie tylko wąska grupa artystów ale warsztaty dla dzieciaków i młodzieży czy projekty dla organizacji pozarządowych. Śledzie ich dzialania na bieżąco i to naprawdę o wiele szersza aktywność niż tylko wystawy sztuki współczesnej. trzeba wspierać takie i inne inicjatywy w Cieszynie abyśmy mieli po co tu w ogóle mieszkać...

Ogromne brawa i gratulacje dla ekipy Szarej!! Nareszcie ich ciezka praca i poswiecenie zostaly docenione!

Nareszcie jakas dobra wiadomosc w tym miescie. I ogromne uklony dla ekipy z Szarej. W koncu ktos docenil to, jak ogromna prace wkladaja w prowadzenie Galerii.

Miasto posiadające u siebie, tak cenną placówkę, powinno skakać z radości i pękać z dumy. Rozpoznawalność w całym kraju, stanowiąca wizytówkę miasta nie do przecenienia, rozwój lokalnej społeczności poprzez animacje kulturalne, oraz szerokie spektrum zajęć, to sprawy warte każdych pieniędzy. Wreszcie charyzmatyczne postaci Joanny Rzepki- Dziedzic i Łukasza Dziedzica, którzy poświęcają swój czas dla społeczności lokalnej, to razem temat na poważną publikację i wzór godny naśladownictwa!!
Kraj pokazał jak bardzo kocha Cieszyn z daleka, czas aby Cieszyn sam to pokazał.

Gdyby galeria była miejska to nie trzeba konkursu - chyba, że na dyrektora. Galeria jest jednak prowadzona przez osoby prywatne - albo fundację i wtedy (na każdy wydatek z pieniędzy publicznych) musi być konkurs.

Na jakich zasadach? Można tak obiecać po prostu - bez konkursu? Skoro galeria jest "niezależna" to w jaki sposób zostaną przekazane te pieniążki. Pokrzyczeć i burmistrz da?

Z naszej strony możemy zapewnić, że nie są tu proponowane żadne bezprawne rozwiązania. Całość jest konsultowana z prawnikami zarówno ze strony ze strony Urzędu Miasta jak również z niezależnymi specjalistami z organizacji prawniczych na co dzień wspierających działalność organizacji pozarządowych. Według ich opinii rozwiązanie proponowane przez burmistrza jest zgodne zarówno z Ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jak i z Prawem o zamówieniach publicznych.

dlaczego nie zorganizowno konkursu wybrac najlepszy program z nowymi ludzmi pomysł zamykamy jak nie dostaniemy wiecej kasy najlepszy ?

na co konkurs, skoro Galeria Szara, nie jest galerią miejską, a prowadzący nie są zatrudnieni tam na etacie?

Plus dla burmistrza. Dziękuję.
Do Szarej: nie dajcie się broń Boże podłączyc pod Zamek p. Gołębiowskiej - zginiecie!...
ona jest jak wampir...

Brawo Szara i chyba pierwszy raz mogę powiedzieć, brawo panie burmistrzu. Teraz czekam na spełnienie kolejnych obietnic.

Rychło wczas, ale lepiej późno niż w ogóle. Galeria dostała na rok mniej więcej tyle, ile przez pół roku Jan Matuszek, wiceburmistrz od kultury w mieście.

dajcie te 50 tysi niedojedzonym dzieciom w szkole, a nie jakiejś dwójce ludzi, co obrazki wieszają i myślą, że są fajni...

bo są fajni! :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama