, sobota 22 stycznia 2022
"Zaolzie teraz" a "Zaolzie potrafi"
Po obu stronach Olzy odbyły się tylko z nazwy podobne wydarzenia dedykowane osobom związanym z Zaolziem. fot: ARCDodaj do Facebook

"Zaolzie teraz" a "Zaolzie potrafi"

MICHAEL MORYS-TWAROWSKI
Tradycyjnie w trzeci piątek miesiąca, 16 marca, w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się spotkanie z cyklu "Zaolzie teraz". Utrzymane w konwencji talk-show ma przedstawiać sylwetki wybitnych Zaolziaków, jak i w ogóle przybliżać lewobrzeżną część Śląska Cieszyńskiego mieszkańcom prawobrzeżnej części. Gdy okazało się, że tego samego dnia w Czeskim Cieszynie odbędzie się impreza "Zaolzie potrafi", także utrzymana w konwencji talk-show, także przedstawiająca wyróżniających się Zaolziaków, wyglądało to na niepotrzebne dublowanie się.

Dla mieszkańców polskiej części Śląska Cieszyńskiego Zaolzie staje się czymś coraz bardziej odległym. Wiemy oczywiście, że w 1920 roku nasz region został podzielony, że w granicach Czechosłowacji (obecnie Czech) znalazły się tereny, gdzie Polacy stanowili zdecydowaną większość i że po 92 latach są mniejszością, kurczącą się z każdym spisem narodowościowym. Jest wprawdzie jakaś współpraca na poziomie instytucjonalnym, ale koniec końców społeczności polskie po obu stronach Olzy żyją obok siebie. Nie stanowią wspólnoty. - Granicy już nie ma, ale tkwi w naszych głowach - trafnie podsumował to w miniony piątek Mariusz Wałach, przedsiębiorca z Bystrzycy, na spotkaniu z cyklu "Zaolzie teraz".

Sama impreza jest częścią projektu organizowanego wspólnie przez Książnicę Cieszyńską i Kongres Polaków w Republice Czeskiej, który ma zwrócić naszą, mieszkańców polskiej części Śląska Cieszyńskiego, uwagę, że po drugiej stronie Olzy mieszkają "nasi" - nie tylko w znaczeniu narodowym (Polacy), ale regionalnym. Przecież i jedni, i drudzy często określamy się jako "tu stela".

Spotkania w Książnicy Cieszyńskiej utrzymane są w konwencji talk-show, chociaż można powiedzieć, że są bardziej talk niż show. Formuła jest taka, że dziennikarz z Polski rozmawia z Polakiem z Zaolzia - poruszane są tematy lżejsze i cięższe, chociaż zwykle koniec końców dyskusja z udziałem publiczności kończy się na tym, jakie będą dalsze losy polskich mieszkańców lewobrzeżnej części Śląska Cieszyńskiego. Z dotychczasowych czterech spotkań najlepsze było z Mariuszem Wałachem. Nie chodzi nawet o subiektywne wrażenia, ale o to, że padło wtedy najwięcej konkretnych propozycji, co zrobić, aby obie śląskocieszyńskie społeczności zbliżyły się do siebie.

W trzeci piątek miesiąca w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej, gdzie organizowane są spotkania, gromadzi się zwykle około 50 osób, przy czym mniej więcej połowa widzów jest z Zaolzia. Kiedy zapowiedziano, że 16 marca, właśnie w trzeci piątek miesiąca, zostanie zorganizowana przez Izabelę Wałaską w Domu Kultury Strzelnica w Czeskim Cieszynie impreza o podobnej nazwie (Zaolzie potrafi) i o podobnej formule (talk-show z udziałem znanych postaci z Zaolzia), miałem złe przeczucia. Wyglądało to na dublowanie pomysłu.

W praktyce "Zaolzie potrafi" okazało się czymś innym niż "Zaolzie teraz". Podobieństwa skończyły się właściwie na nazwie, formule i dacie. Impreza w Strzelnicy była skierowana przede wszystkim do polskich mieszkańców czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, którzy mieli okazję spotkać się z Zaolziakami, odnoszącymi sukcesy poza rodzinnym regionem. Izabela Wałaska zamiast jednego gościa miała ich aż pięciu, dodatkowo rozmowę prowadzono na scenie, pojawiły się artystyczne przerywniki - krótko mówiąc, było więcej show niż talk.

W ramach projektu Książnicy Cieszyńskiej i Kongresu Polaków w Republice Czeskiej odbędzie się jeszcze sześć spotkań z wyróżniającymi się przedstawicielami polskiej społeczności z drugiej strony Olzy. "Zaolzie potrafi" być może w przyszłym roku doczeka się drugiej edycji. Obie imprezy są potrzebne. Używając wielkich słów, ta w Strzelnicy w pewien sposób konsoliduje więzi między zaolziańską społecznością, z kolei ta w Książnicy Cieszyńskiej zwraca uwagę na naszych rodaków, którzy są tak blisko i daleko zarazem.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama