, sobota 18 maja 2024
Kultura: Podsumowanie wydarzeń w 2015 roku
Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych w 2015 roku fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Kultura: Podsumowanie wydarzeń w 2015 roku

SM
Przedstawiamy kolejne podsumowanie najważniejszych wydarzeń w 2015 roku. Tym razem skupiliśmy się na kulturze. Co ciekawego wydarzyło się w regionie podczas mijającego roku? Poniżej nasze subiektywne zestawienie.

Zacny jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej

Mijający rok był wyjątkowy dla Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej, który przez świętował jubileusz 65-lecia swojego istnienia. Wydarzenia jubileuszowe zostały przygotowane tak, by w każdym miesiącu 2015 roku coś się działo. Odbył się między innymi koncert kolędowy, noworoczne kolędowanie w wykonaniu Kapeli Młodzieżowej i Grupy Wokalnej Dziecięcego ZPiTZC, Dziecięce Spotkania z Folklorem, majówka z Zespołem oraz najważniejsze występy w ramach rocznicy, czyli specjalne koncerty jubileuszowe. Mimo intensywnego roku Zespół nie zwalnia tempa i już na początku 2016 roku (6 i 8 stycznia), zaprasza do teatru im. Adama Mickiewicza na widowisko jasełkowe "Nad Betlejem".

Cieszyn Europejskim Miastem Reformacji

Na początku roku burmistrz Cieszyna poinformował, iż decyzją Wspólnoty Ewangelickich Kościołów w Europie, stolica powiatu otrzymała tytuł Europejskiego Miasta Reformacji. Włączenie do listy Europejskich Miast Reformacji, z których większość to znane ośrodki turystyczne, może zapewnić Cieszynowi promocję w wymiarze co najmniej europejskim i będzie miało pozytywny wpływ na ruch turystyczny w mieście. Z kolei we wrześniu Sejmik Województwa Śląskiego przyjął rezolucję o ogłoszeniu roku 2017 Rokiem Reformacji.

Premiera "Dopisanych do Listy Schindlera"

Pod koniec stycznia w Goleszowie odbyła się pierwsza projekcja filmu pt. "Dopisani do Listy Schindlera” w reżyserii Gustawa Szepke. Film jest unikatowym dokumentem poświęconym jednemu z kilkudziesięciu podobozów KL Auschwitz w Goleszowie na terenie Fabryki Cementu. Jest zapisem relacji między miejscową ludnością a więźniami, opowiada o sposobach przetrwania w kamieniołomach, ucieczkach i ostatecznej likwidacji podobozu, Marszu Śmierci i transporcie do kolejnych podobozów pracy. Premierowe pokazy filmu cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Koniec Festiwalu Teatralnego Bez Granic?

Od początku roku pojawiały się pogłoski o tym, że Festiwal Teatralny Bez Granic zakończy swoją działalność. Ostatecznie jednak 26. edycja festiwalu odbyła się w dniach 27 maja do 7 czerwca, ale w mocno okrojonej wersji. Dodatkowo rozmowa z Januszem Legoniem, dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez Hranic o zmianach, jakie czeka ten festiwal i o kondycji życia teatralnego w Cieszynie nie przyniosła zapewnienia, iż teatralne święto nad Olzą odbędzie się za rok.

10 lat Zamku Cieszyn

10 lat temu, w niewielkim, 35-tysięcznym Cieszynie, na pograniczu polsko-czeskim, swoją misję rozpoczął Zamek Cieszyn. Z okazji swojego okrągłego jubileuszu Zamek Cieszyn zaprosił w lutym na pełen atrakcji weekend, w programie którego znalazło się m.in. 5 wystaw, 5 rozmów, 6 warsztatów oraz 2 wycieczki. Urodzinowe spotkanie było okazją, by zaprosić do oglądania wystaw i do rozmów na temat projektowych podróży, w jakie wyruszył.

Międzynarodowe spotkania kuratorskie w Cieszynie

Pod koniec marca w Cieszynie odbyły się międzynarodowe spotkania kuratorskie. Była to pierwsza odsłona projektu mającego na celu zainicjowanie głębszej współpracy wśród osób współtworzących obraz sztuki w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Organizatorem międzynarodowego spotkania kuratorskiego w Cieszynie była Galeria Szara.

17. Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Po przeciągającej się zimie przyszedł czas na najbardziej oczekiwany weekend tegorocznej wiosny, a mianowicie weekend z Kinem na Granicy. Pod względem programowym 17. edycja była wielobarwne jak kostka Rubika, która stała się motywem przewodnim tegorocznej identyfikacji wizualnej imprezy. Podczas 6 dni imprezy wyświetlono ponad 100 filmów, w tym także bezpłatne projekcje na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Na święto kina do Cieszyna przyjechali znakomici artyści tacy jak: Katarzyna Figura, Marcin Krzyształowicz, Stanislav Párnický, Emília Vášáryová i Drahomíra Vihanová, a także Józef Pawłowski, Szymon Piotr Warszawski, Martin Šulík oraz Adam Sikora. Podczas przeglądu odbyło się także 5 koncertów, podczas których scenę przejęli we władanie zespoły: ILLE, Tata Bojs, Billy Barman, Mister D., oraz The Abstinents. Ostatnia "niepełnoletnia" edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy sprawiła, iż podczas projekcji sale kinowe dosłownie pękały w szwach, zwiastując sukces kolejnej, która odbędzie się w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie w dniach od 28 kwietnia do 3 maja 2016 roku.

Przegląd Studencki A Rt+

"Cieszyńscy studenci wyjdą na ulice, ale nie strajkować, a raczej zamanifestować swoją działalność artystyczną" - pod takim hasłem zapowiadano pierwszą edycję Przeglądu Studenckiego A Rt+ Cieszyn Tętni Sztuką. Główną ideą przeglądu było pokazanie mieszkańcom dorobku artystycznego studentów Wydziału Artystycznego oraz ich potencjalnego wkładu w życie kulturalne Cieszyna. I tak oto końcem czerwca wybrane obiekty miejskie zostały przeobrażone w miejsca ekspozycji najlepszych prac studentów Instytutu Sztuki i przestrzenie do prezentacji muzycznych osiągnięć przedstawicieli Instytutu Muzyki. Jak zapowiadają organizatorzy, przegląd ma być cykliczną imprezą dającą szansę na refleksyjne budowanie pomostu pomiędzy miastem a środowiskiem akademickim. Druga edycja imprezy odbędzie się pod hasłem "Nikt nie jest bezpieczny". Jej dokładny termin nie został jeszcze ustalony.

Zmiany w wiślańskiej Ochorowiczówce

W Wiśle powstaje największe w Europie Muzeum Magicznego Realizmu. 300 eksponatów, prace wybitnych twórców, a to wszystko w zabytkowej willi, w której kiedyś mieszkał Julian Ochorowicz - ojciec polskiej psychologii, pionier hipnologii, prekursor radia i telewizji. Od lipca ubiegłego roku w Ochorowiczówce trwa gruntowny remont, który zmierza już ku końcowi. Jak zapowiada inwestor i właściciel obiektu, Ochorowiczówka ma w dużej mierze powrócić do wizerunku z początku XX wieku. Planowane otwarcie muzeum odbędzie się na początku 2016 roku.

299 atrakcji podczas 14. edycji Colours of Ostrava

W połowie lipca ruszyła 14. edycja muzycznego święta w Ostrawie. W tym roku wolność festiwalu Colours skupiła się wokół liczby 299. Tyle właśnie atrakcji odbyło się podczas 4 dni na poprzemysłowych terenach w Ostrawie Witkowicach. Na 16 scenach zaprezentowało się 75 artystów z zagranicy oraz 57 twórców muzycznych z Czech. Wśród gwiazd, które wzbudziły największe emocje znaleźli się m.in. Björk, Kasabian, Rudimental, St. Vincent, Mika, Clean Bandit, Caribou, José González, The Cinematic Orchestra, Swans oraz Klangkarussell. Zdaniem stałych bywalców festiwal po raz kolejny zaskoczył bogactwem propozycji muzycznych i organizacją dopiętą na ostatni guzik. Piętnasta edycja największej imprezy muzycznej w regionie, odbędzie się w dniach 14-17 lipca 2016 r. w Ostrawie Witkowicach. Dotychczas potwierdzono występ takich gwiazd jak Passenger oraz Antony and The Johnsons.

Premiera filmu o Adolfie Bolko Kantorze

W ramach przeglądu filmowego Wakacyjne Kadry, zaprezentowany został długo oczekiwany dokument pt. "Bolko Kantor. Prawy prosty". Film opowiada historię człowieka, który w realizacji swoich marzeń i celów nigdy nie uznawał półśrodków, przez co w najłagodniejszej formie dezaprobaty nazywany był dziwakiem. W filmie w reżyserii Andrzeja Dudy, który wraz z Andrzej Drobikiem był odpowiedzialny także za jego scenariusz, poznajemy człowieka z bogatą historią życia osadzoną przede wszystkim w Cieszynie i w Ustroniu.

Kossak wrócił do domu

Pod koniec lipca do Górek Wielkich wrócił odzyskany autoportret Wojciecha Kossaka, który został skradziony z Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich 22 lat temu. Praca Wojciecha Kossaka została odnaleziona na bazarze w Warszawie. Obraz wypatrzył koneser sztuki z Bydgoszczy, który zakupił dzieło za kilka tysięcy złotych, podczas gdy później okazało się, że jest to oryginalny obraz Kossaka z 1924 roku wart ok. 50 tys. zł. Proszony o wycenę konserwator dzieł sztuki od razu powiadomił o znalezisku policję.

W Cieszynie powstał mural Ireny Sendlerowej

Na początku listopada Fundacja Klamra zrealizowała ostatecznie swój pomysł na stworzenie muralu przedstawiającego Irenę Sendlerową. Mural można podziwiać na budynku przy zbiegu ulicy Bóżniczej 7 i Józefa Kiedronia. Lokalizacja nie jest przypadkowa, bo właścicielem gmachu jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej. Autorami malowidła jest dwójka artystów Aneta Paszek i Dariusz Paczkowski. To zwieńczenie trwającej od ubiegłego roku akcji społecznej, w ramach której murale dedykowane Irenie Sendlerowej powstały w 15 miastach.

Pracowity rok Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego

Kończący się rok był niezwykle pracowity dla aktorów Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Bardzo regularne spotkania w widzami były spowodowane zarówno powtórkami znanych i lubianych spektakli, jak również licznymi premierami, wśród których znalazły się takie przedstawienia jak: "Tajemniczy ogród", "Śmierć komiwojażera", "Panna Julie", "Grube ryby", "Intryga" oraz spektakl "Powsinogi beskidzkie", który pod koniec listopada zyskał nagrodę specjalną w konkursie na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej - "Klasyka Żywa”.

CST oraz Galeria Szara kończą działalność w Cieszynie

Na początku grudnia poprzez profil w portalu społecznościowy, dyrektor Teatru CST (Cieszyńskie Studio Teatralne), Bogusław Słupczyński poinformował o zakończeniu po 16 latach działalności tego teatru niezależnego. - Decyzja moja podyktowana jest trwającym od wielu lat, aż po dzień dzisiejszy, niezrozumieniem i lekceważeniem dla sprawy naszego teatru ze strony kolejnych władz Cieszyna - komentował Słupczyński.

Kilka dni później o swojej wyprowadzce z Cieszyna poinformowała Galeria Szara. Mimo iż wyprowadzka jest już pewna, to Galeria Szara nie kończy swojej działalności. Twórcy będą kontynuować pracę w Katowicach, gdzie w ramach konkursu "Lokal na Kulturę” zyskali nowe miejsce. Szczegółowo o decyzji w sprawie wyprowadzki wypowiedzieli się Joanna Rzepka-Dziedzic i Łukasz Dziedzic w wywiadzie opublikowany na naszym portalu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama