, niedziela 27 listopada 2022
Galeria Szara odchodzi z Cieszyna - wywiad
Przed nową siedzibą Galerii Szarej w Katowicach. fot: Galeria SzaraDodaj do Facebook

Galeria Szara odchodzi z Cieszyna - wywiad

MAŁGORZATA BRYL
Wyprowadzka jest już pewna, ale Galeria Szara nie kończy swojej działalności. Twórcy będą kontynuować pracę w Katowicach, gdzie w ramach konkursu "Lokal na Kulturę” zyskali nowe miejsce. Prezentujemy rozmowę z prowadzącymi Galerię Szarą Joanną Rzepką-Dziedzic i Łukaszem Dziedzicem.

Czy przeprowadzka do Katowic jest związana z zaprzestaniem dotychczasowej działalności w lokalu na Srebrnej 1 w Cieszynie? A może ktoś przejmie to miejsce? Jeśli tak, to kto i co tam będzie działać?

Joanna Rzepka-Dziedzic i Łukasz Dziedzic: Pomieszczenia na Srebrnej 1 to siedziba Fundacji Kultury Audiowizualnej “Strefa Szarej”, która jest organizacją pozarządową prowadzącą działalność kulturalną i artystyczną w bardzo szerokim zakresie i ciągle ten zakres poszerza. Oprócz wystaw w Galerii “Szara”, fundacja realizuje projekty artystyczne oraz szereg działań edukacyjnych, organizuje międzynarodowe spotkania, koncerty, wydaje albumy, książki i płyty, zajmuje się projektowaniem, fotografią, produkcjami audio i video, bierze udział w ogólnopolskich czy międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach. Galeria “Szara” na ul. Srebrnej 1 będzie działać do końca roku, a już od stycznia rusza tam nowa inicjatywa Fundacji - UL KULTURY - Pracownia Dobrych Praktyk. Pomysł UL-a powstał na bazie kilkunastoletniej działalności Galerii Szara, Fundacji oraz osób je prowadzących. UL KULTURY będzie działał głównie z myślą o mieszkańcach Cieszyna, jak również z uwzględnieniem potrzeb studentów UŚ. Z dotychczasowej działalności na Srebrnej wyciągnęliśmy wnioski i postanowiliśmy zaprojektować takie miejsce, które najlepiej sprawdzi się w aktualnych warunkach panujących w obszarze kultury w Cieszynie. Koordynatorką działań w UL-u będzie dr Barbara Głyda-Żydek, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Czy działalność w Katowicach będzie odbywać się dalej pod szyldem Galerii Szarej czy może będzie obrana inna nazwa? Jaki profil działalności obierzecie? Czy to będzie kontynuacja, a może kontynuacja z jakimiś modyfikacjami w programie artystycznym?

Galeria "Szara" to inicjatywa rozpoznawana i szanowana zarówno w kraju, jak i poza nim, dlatego zmiana nazwy byłaby zmarnowaniem ogromnego kapitału wypracowanego przez dziesiątki czy nawet setki osób. W naszym rozumieniu Galeria "Szara" to nie miejsce, lecz społeczność, to wspaniali ludzie, którzy współtworzyli ją przez kilkanaście lat tu na miejscu w Cieszynie, jak również niezliczona grupa osób z całej Polski i zza granicy, która jest związana z nią i która wykonała dla niej sporą pracę. W Katowicach będziemy kontynuować działania "Szarej" w podobnej formie, bo jest to model sprawdzony. Proponowane przez nas wystawy będziemy obudowywać działami edukacyjnymi. Nadal będziemy łączyć sztuki wizualne ze światem muzyki. Chcemy wzmocnić współpracę z poszczególnymi artystami i reprezentować ich na zewnątrz, rozpocząć realizację programów rezydencyjnych oraz rozwijać międzynarodową sieć galerii, którą zainicjowaliśmy w tym roku. W Katowicach spotykamy się z dużym szacunkiem i zrozumieniem dla tego, co zrobiliśmy do tej pory, a wiele osób chce z nami rozpocząć współpracę lub ją kontynuować. Mamy też dużą przychylność i deklaracje współpracy ze strony miejskich instytucji, uczelni artystycznych czy dużych festiwali. Poszczególni mieszkańcy dzielnicy Koszutka, w której będziemy działać, a z którymi mieliśmy przyjemność już rozmawiać, również wyrażają spory entuzjazm. Mamy wrażenie, że w Katowicach kulturę i sztukę w sposób naturalny traktuje się jako siłę napędową rozwoju miasta oraz inwestycję w jego mieszkańców, a to nam bardzo odpowiada. Wkrótce przekonamy się, czy to właściwe wrażenie i czy Katowice to jest to miejsce, którego szukaliśmy czy też kolejny przystanek na naszej galeryjnej drodze.

Czy możecie podać powody, dla których przenosicie się do Katowic?

Prowadzenie tej galerii w Cieszynie to zawsze było poszukiwanie balansu i połączeń pomiędzy ogólnopolskim światem sztuki a lokalną społecznością, w której żyliśmy. Zresztą galeria powstała w 2002 roku jako forma porozumienia między studentami, artystami a Urzędem Miejskim. Została nawet podpisana umowa między grupą inicjatywną a ówczesnym Wydziałem Kultury i Edukacji. To wszystko bardzo dobrze działało aż do momentu, kiedy jeden z uczestników tego porozumienia zaczął się stopniowo wycofywać, dawać obietnice bez brania za nie odpowiedzialności, aż w końcu postanowił “umyć ręce”. Założenie UL-a KULTURY oraz przeniesienie Galerii "Szara" do Katowic to próba odnalezienia kompromisu pomiędzy znaczącą rolą kulturotwórczą i edukacyjną tego miejsca dla wielu mieszkańców Cieszyna i studentów a znaczeniem "Szarej" dla twórców i uczestników świata sztuki w Polsce i za granicą. Dalsze łączenie tych dwóch światów pod jednym “szyldem” bez znacznego finansowego wsparcia ze strony miasta jest ponad nasze siły, a wiemy, że gmina Cieszyn nie dysponuje odpowiednimi środkami, a wspieranie takich miejsc jak galeria sztuki współczesnej o ponadlokalnej randze nie należy do zadań priorytetowych. Oddzielnie oba miejsca prawdopodobnie dadzą sobie świetnie radę.

Komentarze: (20)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A czy myślicie Państwo, że w Katowicach prowadzący znajdą większe wsparcie władz miasta? Galerie w całej Polsce zmagają się z brakiem funduszy i zainteresowania ze strony włodarzy. Katowice nie są wyjątkiem. Przecież ich (prowadzącym) głównym wsparciem i tak były dofinansowania z rozpisywanych projektów. W Katowicach spotkają się z tym samym problemem a na domiar wszystkiego, będą musieli się odnaleźć w nowej rzeczywistości i nowym otoczeniu..Pamiętam jak w którymś z wywiadów Pani Joanna wypowiadała się, iż Cieszyn jest właśnie specyficznym miejscem łączącym prowincję z "wielkim" światem za sprawą swojego położenia . W Katowicach galeria "SZARA' będzie jedną z wielu. Stanie się miejscem powszednim i zatraci swoją wyjątkowość. Mam wrażenie, iż prowadzący dążą do stworzenia miejsca bardziej klubowego a idea tworzenia galerii sztuki staje się marginalna. Czy będzie im łatwiej ? W to wątpię, ale życzę im wytrwałości i dużej motywacji. Przede wszystkim Pamiętajcie o idei tego miejsca i starajcie się go nie zepsuć.

I co zepsuli? I co powstał klub? Cieszyn umiera....

Przenoszenie "GALERII SZARA" do innego miasta jest pójściem na łatwiznę. Czy chcieliby Państwo aby np galeria "FOKSAL" zmieniła miejsce siedziby z Warszawy np. na Sosnowiec? Myślę, że prowadzący jeśli nie widzą tutaj perspektyw na swój rozwój powinni szukać swojego miejsca pracy pod innym szyldem. Oczywiście Wasz wkład w tworzenie tego miejsca jest bezsporny, natomiast galeria została stworzona z myślą o Cieszynie i jego mieszkańcach. Miała być naszym miejscem doświadczania sztuki współczesnej i jej prezentowania. Ideą było prezentowanie nie tylko lokalnych artystów, lecz "sprowadzanie" performerów, instalatorów, malarzy, rzeźbiarzy itp. z innych miejsc i wklejanie ich w naszą szarzyznę. Kolejność powinna być moim zdaniem odwrotna: Galeria Szara zostaje na swoim miejscu i ew. zmienia prowadzących a Państwo tworzycie na bazie swoich doświadczeń inną , być może korespondującą w jakimś sensie galerię np. Ul.KULTURY. Waszą taktyką jest zapewnienie sobie miejsca pracy w innej rzeczywistości, co jest moim zdaniem nadużyciem i brakiem szacunku dla pracy i myśli osób tworzących to miejsce w pierwszych latach jej istnienia.
Proszę się nad tym zastanowić i opamiętać!

proszę mieć pretensje do miasta że nie widzi perspektyw na dalsze istnienie tego miejsca. powstanie tu bank albo apteka.

Zmienia prowadzących, którzy prowadza ja za co?

A co z krytyką polityczną? Co z świeżym lewackim horyzontem, miłującym , mądrym,......

Nareszcie !!
"sławni" DJ i jednocześnie prezesi .. eh

No dokładnie to przecież już było takie irytujące. Nareszcie!! :)

Nowe władze Cieszyna swoimi kolejnymi decyzjami zabijają kulturę w mieście... Czy tego oczekiwaliście Cieszyniacy wybierając burmistrzem Ryszarda Macurę?

dopiero teraz - przeczytałem rozmowę z szefową "Szarej" - to wiele wyjaśnia, trochę smuci, bardziej jednak - pewnie: krzepi i cieszy...los artystów i działaczy społecznych (w jednym), to przygoda piękna i ryzykowna -w nietrwałym, w końcu przecież, przemijającym, świecie...jestem rad, że to... cieszyńska marka, szara i ... tak wielobarwna oraz rozpoznawalna, także w szerokim świecie...!

naprawia się wreszcie Polska...popr.

pospiesznie, z serca i...na gorąco...
===========================
zainteresowanie atrakcyjną, różnorodną ofertą"Szarej"- ze strony obywateli miasta, było proporcjonalnie niewielkie...ale rzecz w tym, że oficjaliści urzędowi od kultury i sztuki, nie są szczególne a raczej mało /nierzadko, żenująco mało, wcale.../ zainteresowani alternatywnymi nurtami i zdarzeniami kulturalno-artystycznymi...myślę, że mentalność,(przestrojona zgrzebnym, grubym, grubiańskim PiS-owskim widzeniem, wspartym przekazami ciemnogrodowymi Kościoła) części obywateli, "cieszyńskiego ludu" jest impregnowana na wartości estetyczne,moralne,artystyczne,które przekraczają siermiężny kanon...jak wracałem/wracaliśmy/wczoraj z debaty o kulturze (KP), w autobusie, podzieliłem się tym ze znajomą (kręgi religijnej konserwy...lekko określając), usłyszałem, że jestem pod wpływem złych gazet, mediów i teraz naprawia się wreszcie, po 8 latach ruiny...to przyczynek...ale symptom mocny i wyraźny..oczywiście, wiele jest Cieszyniaków mało lub bardziej obudzonych, onieśmielonych, "prywatnie i rodzinnie - zaryglowanych", myślących i czujących, w bardziej otwarty sposób - teraz, wobec zaciskającego się, ograniczającego się instytucjonalnie horyzontu, naszych praw obywatelskich i wolności - jest czas, paradoksalnie - także, dla mnie, po ludzku...j odważnych i wycofanych...odwaga będzie rosła, wraz z poszerzaniem się wspólnoty obywatelskiego nieposłuszeństwa...jest w Cieszynie, przedstawiciel "Nowoczesnej"? nie ma - jest "małe" ale dzielne i solidarne "Razem"- a przecież nie jesteśmy istotami...instytucjonalnymi, tylko ludzkimi w nieograniczonym horyzoncie...pojmowania,chcemy być mądrze, zarówno tradycyjni, jak i nowocześni...solidarni i pomocni, dzielący się z wyobraźnią i miłującą dobrocią, naszym unikalnym, przemijającym losem...my - obywatele Cieszyna, kraju i świata, z którym w głębi serca, pragniemy być, w bezwarunkowej, radosnej i znojnej, serdecznej - zmowie...

Proszę nie pisać w imieniu obywateli Cieszyna.

..proszę sobie przeczytać co Pan napisał na początku - zainteresowanie ze strony obywateli miasta było... - powiedzmy sobie szczerze żadne - to że przyszło tam kilkunastu studentów i kilkunastu znajomych "kuratorów" to był max tego miejsca podczas wernisaży. Później odwiedziny tego miejsca były pewnie równie nikłe.
Wiem że to miejsce było ważne jeśli chodzi o promocję miasta jako bardzo istotnej galerii sztuki nowoczesne w Polsce - a umiejscowionej w niewielkim miasteczku. Ale dlaczego nie było promocyjnie wspierane przez Urząd to należy zapytać tą wszechwładną Panią od promocji miasta co wie najlepiej...

Szara to nie tylko wernisaże i wystawy to też warsztaty i edukacja dla dzieciaków i młodzieży. sam w nich uczestniczyłem.Ale chociaż chciałem tu zostać to tak samo jak ja wiele z tych osób zniknęło z Cieszyna poszliśmy dalej bo miasto nam nic nie oferowało ani pracy ani perspektyw. Wierze ze w Katowicach docenia ich potencjał i mieszkańcy i władze.

wszechwładna Pani od promocji miasta jest najlepszym co mogło się temu miastu przydarzyć!
Anonimie nie bredź! Ta Pani jest najwyższą jakością cieszyńskiego urzędu! Tej Pani powinno sie przyznać z dożywotnio tytuł Złotej Cieszynianki i powinno się ją tytułować Renata Złota Cieszynianka! <3

Przecież i tak nikt tam nie chodził, więc po co te płacze?

No ty na pewno :)

Widać że komża i święcona woda skutecznie odstraszają od dalszej współpracy z miastem. Amen nad resztkami kultury.

Szkoda. Kiedyś Galeria Miejsce, teraz Galeria Szara, CST - Cieszyn ugotowany na twardo.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama