, wtorek 23 kwietnia 2024
Wisła: Ochorowiczówka otrzyma drugie życie
„Ochorowiczówka”, kiedyś ważne miejsce na mapie kulturalnej Śląska Cieszyńskiego, w ostatnich latach podupadła, a w 2014 roku wybuchł tam pożar. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Wisła: Ochorowiczówka otrzyma drugie życie

MB/MAT.PRAS.
W Wiśle powstaje największe w Europie Muzeum Magicznego Realizmu. 300 eksponatów, prace wybitnych twórców, a to wszystko w zabytkowej willi, w której kiedyś mieszkał Julian Ochorowicz.

„Ochorowiczówka” to zniszczona w pożarze wiślańska willa, wybudowana na czakramie mocy przez Juliana Ochorowicza, ojca polskiej psychologii, pioniera hipnologii, prekursora radia i telewizji. W „Ochorowiczówce” bywali Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Władysław Reymont. Teraz powstaje tu pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Europie Muzeum Magicznego Realizmu. 

Sponsorem budowy muzeum jest Grupa PRC Sp. z o.o. z Czeladzi, z kolei inicjatorem jego powstania - Fundacja Polski Konwój Kultury, właściciel „Ochorowiczówki”. Nieruchomość została sprzedana w drodze przeprowadzonego w 2014 roku przetargu w Urzędzie Miasta w Wiśle.

- Zbiór ponad 300 eksponatów sprawia, że będzie to jedno z największych tego typu muzeów w Europie. W środku na gości czekać ma wystawa stała, której tematem jest magiczny realizm - nurt w sztuce zapoczątkowany w latach 20. XX wieku - zapowiadają nowi właściciele „Ochorowiczówki”. - Celem ekspozycji jest pokazanie prac wybitnych, polskich przedstawicieli tego gatunku - między innymi Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego i Tomasza Sętowskiego. Oprócz wystawy stałej muzeum będzie również prezentować ekspozycje czasowe poświęcone sztuce współczesnej - dodają. Jak podają właściciele, wartość ekspozycji wynosi ponad 10 milionów złotych.

„Ochorowiczówka”, kiedyś ważne miejsce na mapie kulturalnej Śląska Cieszyńskiego, w ostatnich latach podupadła, a w 2014 roku wybuchł tam pożar. To zadecydowało o tym, że nieruchomość musi być poddana kompletnej odbudowie, dzięki czemu może znowu stać się ważnym miejscem w Wiśle. - Nowoczesne muzeum wykorzystujące historyczne dziedzictwo to promocja dla Perły Beskidów i szansa na zaistnienie na kulturalnej mapie Polski i Europy - stwierdzają właściciele „Ochorowiczówki”.

Do tematu jeszcze powrócimy.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dopóki złodzieje i menele ją zasiedlali, popadała w ruinę. Dobrze, że Poloczek to sprzedał, a były głosy, żeby nie sprzedawać "dziedzictwa" Wisły. Idioci!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama