, wtorek 23 lipca 2024
Cieszyn, Chybie, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów: Wyniki II tury wyborów
Druga tura wyborów w powiecie cieszyńskim odbyła się w sześciu gminach: Cieszynie, Chybiu, Goleszowie, Hażlachu, Istebnej i Skoczowie.  fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Cieszyn, Chybie, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów: Wyniki II tury wyborów

SM
Ryszard Macura w Cieszynie, Janusz Żydek w Chybiu, Krzysztof Glajcar w Goleszowie, Grzegorz Sikorski w Hażlachu, Henryk Gazurek w Istebnej oraz Mirosław Sitko w Skoczowie - to oficjalne wyniki II tury wyborów samorządowych w powiecie cieszyńskim. Poniżej przedstawiamy szczegóły wczorajszego głosowania.

Zmiana warty w Cieszynie

Już w pierwszej turze wyborów samorządowych, Ryszard Macura uzyskał większe poparcie mieszkańców Cieszyna. Wtedy otrzymał o 238 głosów więcej, niż wybrany 4 lata temu Mieczysław Szczurek. Poparcie 2765 mieszkańców nie wystarczyło jednak do wygrania wyborów w pierwszym starciu. W drugiej turze różnica ta wzrosła do 2669 głosów. I tak na Ryszarda Macurę zagłosowało 6363 (63,27%), a na Mieczysława Szczurka 3694 (36,73%) mieszkańców Cieszyna. W sumie z 27846 wyborców uprawnionych do głosowania, karty wydano mniej niż połowie. Z 10128 kart wyborczych oraz 2 pakietów wyborczych oddano 10057 ważnych głosów.

Polecamy przedwyborczą rozmowę z Ryszardem Macurą: Ryszard Macura: Najważniejsze jest obok nas

Nowy włodarz w Chybiu

Po dwóch kadencjach z fotem wójta Chybia żegna się Elżbieta Dubiańska-Przemyk. W drugiej turze wyborów lepszy okazał się Janusz Żydek, który otrzymał 1894 głosy (58,29%). Jego konkurentka otrzymała 1355 głosów (41,71%). Podobnie jak w Cieszynie, tak i w Chybiu druga tura była zatem potwierdzeniem wyników uzyskanych w pierwszym głosowaniu, które odbyło się 16 listopada. Wtedy Janusz Żydek otrzymał o 202 głosy więcej od Elżbiety Dubiańskiej-Przemyk. Z 7531 wyborców uprawnionych do głosowania w Chybiu, karty wydano 3270 mieszkańcom. Oddali oni 3249 ważne głosy. Frekwencja w Chybiu wyniosła więc 43,42%.

Polecamy przedwyborczą rozmowę z Januszem Żydkiem: Kandydaci o przyszłości Chybia

W Goleszowie bez zmian

Wójtem Goleszowa na kolejną kadencję zostanie Krzysztof Glajcar, który otrzymał 2634 głosów (65,62%). Zbigniew Wacławik według informacji Gminnej Komisji Wyborczej uzyskał połowę mniej, a mianowicie 1380 głosów (34,38%). W sumie z 10390 wyborców uprawnionych do głosowania, karty wydano mniej niż połowie. Z 4042 wydanych kart wyborczych oddano 4014 ważnych głosów. Dzięki wygranej w drugiej turze wyborów, Krzysztof Glajcar będzie pełnił funkcję wójta Goleszowa kolejną kadencję. Cztery lata temu również wygrał w starciu z Zbigniewem Wacławikiem. Wtedy różnica pomiędzy kandydatami na wójta wyniosła niecałe 500 głosów.

Polecamy przedwyborczą rozmowę z Krzysztofem Glajcarem: Kandydaci o przyszłości Goleszowa

Hażlach: Inaczej niż w I turze

W pierwszej turze wyborów w Hażlachu nieznacznie prowadziła Grażyna Krehut, która wyprzedziła Grzegorza Sikorskiego o 120 głosów. W dogrywce prowadzenie przejął 34-letni Grzegorz Sikorski, i to on z wynikiem 1990 głosów (59,24%) został nowym wójtem Hażlacha. Dotychczasowa przewodnicząca Rady Gminy Hażlach otrzymała 1369 głosów (40,76%). W sumie z 8194 wyborców uprawnionych do głosowania, karty wydano mniej niż połowie. Z 3372 wydanych kart wyborczych oddano w sumie 3359 ważnych głosów. W drugiej turze wyborów samorządowych w Hażlachu udział wzięło więc 41,15% wyborców uprawnionych do głosowania.

Polecamy przedwyborczą rozmowę z Grzegorzem Sikorskim: Kandydaci o przyszłości Hażlacha

W Istebnej zgodnie z oczekiwaniami

W gminie Istebna bezwzględną większością głosów zwyciężył Henryk Gazurek, który otrzymał 2583 głosy (62,21%). Z kolei konkurująca z nim Danuta Konarzewska otrzymała 1569 głosów (37,79%). Wyraźna różnica pomiędzy kandydatami widoczna była już w pierwszej turze wyborów. Wtedy Gazurek otrzymał o 1514 głosów więcej niż jego konkurentka.

Polecamy przedwyborczą rozmowę z Henrykiem Gazurkiem: Kandydaci o przyszłości Istebnej

Zaskoczenie w Skoczowie

Sporym zaskoczeniem są ostateczne wyniki wyborów samorządowych w Skoczowie. W pierwszej turze prym wiódł kandydat KWW Niezależni Razem - Piotr Rucki, który uzyskał 3278 głosów. Prawie połowę mniej otrzymał wtedy kandydat Prawa i Sprawiedliwości - Mirosław Sitko (1767 głosów). Druga tura przyniosła jednak zmianę na pozycji lidera. I tak w Skoczowie funkcję burmistrza po Janinie Żagan przejmuje Mirosław Sitko, który otrzymał 3727 głosów (51,97%). Jego konkurent - Piotr Rucki zyskał poparcie 3444 (48,03%) mieszkańców Skoczowa. W sumie z 20706 wyborców uprawnionych do głosowania, karty wydano mniej niż połowie. Z 7234 kart wyborczych oddano 7171 ważnych głosów.

Polecamy przedwyborczą rozmowę z Mirosławem Sitko: Kandydaci o przyszłości Skoczowa

Komentarze: (23)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Macura widziała że Rudzki może przegrać więc zmieniła kierunek w stronę PIS żeby się przypodobać.

Jak widać, coraz szersze kręgi dotychczasowego zaplecza politycznego Platformy Obywatelskiej dochodzą do wniosku, że możliwości dojenia Najjaśniejszej pod administracją tej formacji z wolna się wyczerpują, toteż trzeba było rozejrzeć się, jakie profity może przynieść przerzucenie poparcia na PiS - boć nawet w Piśmie Świętym napisano, że większa będzie radość w Niebiesiech z jednego nawróconego grzesznika, niż z dziesięciu sprawiedliwych mułów.

Macurowa złożyła ślubowanie w Radzie Powiatu jako radna z PO. Jeśli przejdzie do PIS straci mandat radnego, bo weszła z listy PO. Po tym, co zrobiła po I turze wyborów wszystko jest możliwe. Tyle, że ona na niczym się nie zna a ozdobą też jest dość wątpliwą dla burmistrza Skoczowa. Ale może on gustuje w takich krętaczach? Jak dodać Brudnego do tego towarzystwa, to dopiero będzie tercecik!
Gdyby ta historyjka była prawdą, to miej nas Boże w opiece!W

Gartuluję cieszyniakom mądrości... teraz czas na v-ce burmistrza a będzie nim nikt inny jak znany i lubiany Józef S., czyli nasz ulubiony i wzór kultury osobistej, opanowania Mach !
Znamy tego panu również w realu - Boże chroń nas !

Jestem za Józkiem nie za Matuszkiem.

Co do Skoczowa, to pieniędzy nie przybędzie (poprzedniczka ze swoim v-ce zadłużyła miasto wystarczająco), ale skończą się manipulacje, układy i układziki, kombinacje, znajomości itd., pracownicy będą traktowani jak ludzie, a gmina nie będzie "folwarkiem". Skończyła się epoka, tych, którzy mieli służyć mieszkańcom, ale swoją służbę pomylili z karierowiczostwem. Bycie burmistrzem (wójtem, prezydentem) to misja i służba dla ludzi, a nie "władza"; otrzymuje się tę funkcję dzięki głosom wyborców. Niektórzy myśleli, że to "dożywotni tron", zgubiła ich pycha, arogancja i buta. Wyborców mieli za głupków, których omamią ślicznymi obrazkami, wizualizacjami, wywiadami i filmikami z POlitykami.......a tu niespodzianka!
Nowy Burmistrz dostaje mandat zaufania od wyborców, ale ma świadomość, że będzie przez nich rozliczony z wszystkich obietnic.
Wyborcy czekają na wyniki obiecanego audytu w ratuszu....taka sobie "inwentaryzacja";)

Trudno liczyć na wygraną jeżeli swoim potencjalnym wyborcom zamiast klasycznej kiełbasy wyborczej serwuje kandydat na skoczowskim rynku "kiełbasę luzem", czyli kaszankę.

nie no może autor nie robiłby chociaż błędów nazwiskach kandydatów - Krehut a nie Krechut

Poprawione. Dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd.

Te wybory i towarzyszące im kampanie w Cieszynie to w ogóle jakaś porażka!
Kandydaci zatrudnili pijarowcow, wieszali banery, pisali w gazetach, plakaty na drzewach i co?
Gdzie jest Pan Paluch z Andrukiewiczem? Gdzie Pani z wydawnictwa "plus", która Heroka wystawiła na pośmiewisko? Nie wspominając Wieczorka i Plonskiej, którzy do końca pogrążyli Szczura!
a gdzie jest Pan Macura? na fotelu burmistrza!
Bez żadnych pijarowych sztuczek, rozważnie i spokojnie szedł do celu! Gratuluje i mam nadzieję, że Cieszyn dzięki Panu rozkwitnie.

Nie potrzebował pijarowych sztuczek bo wystarczyły mu katechetki w szkołach rozdające dzieciom karteczki jak mają głosowć babcie i rodzice i młodzieżówka z podobnymi karteczkami w kościołach

Oby. Mieliście jednego burmistrza - nauczyciela, winiliście go za wszystko. I kolejnego nauczycielka wybraliście. Nauczyciele nie nadają się do pełnia funkcji administracyjnych. Zawsze będą przed tablicą i będą traktować innych jak uczniaków. Przymioty Pana Macury, tak szeroko opisywane przez jego zwolenników, to mało do sprawowania władzy. Miasto jak wielkie przedsiębiorstwo potrzebuje managera z głową do interesów, a nie nauczyciela. Choć te rządy widzę ( nomen omen ) w czarnych barwach, to mimo wszystko życzę Panu Macurze powodzenia.

Widzę Cieszyn trafiony i zatopiony na co najmniej 4 lata w opcji moherowo toruńskiej. Teraz się dopiero zacznie rzeź w urzedach, organizacjach. Ludzie trzymajcie się stołków jeszcze zatęsknicie za platfusami i to szybko. Kanalizacja zrobiona, wystarczy posprzątać, ale wątpię czy nawet to zrobią jak sie patrzy, ale powód do chwały za nieswój wkład będzie, jak to u katoprawicy jest na porządku dziennym.

Jedno jest pewne, że my, Polacy, jesteśmy mistrzami w deprecjacji samych siebie. Dostrzegał to m.in. Stanisław Staszic, który klarował: Gdy Polacy będą umieć siebie samych cenić w domu, będą ich cenić i za granicą.
PS. Zrobiłeś literówkę w swoim nicku?

Ludzie, wybraliście, wasza sprawa. Ale teraz patrzcie mu na ręce. Na przepływ gotówki, budynków, działek itd. To człowiek kościoła i mam wrażenie, ze teraz zacznie sie w Cieszynie cały ten gnój, jaki wcześniej dotknął Pomorze, Kraków itd. Obyście nie musieli prędko szykowac taczek, ale podpisane decyzje i tak trudno będzie cofnąć, nawet przez sąd. Trzeba być ślepym, żeby nie rozumieć, dlaczego w Częstochowie, bastionie kościoła, zwyciężył człowiek lewicy. Jesteście ślepi, więc zapłacicie za to bardzo wysoką cenę. Nie wiem, czy on tam należy, ale np. ludzie Opus Dei są uczciwi tak długo, jak długo trzeba grać szopkę, by dostać odpowiedni stołek.

co za stek insynuacji i pomówień.. Mietek - "piłeś - nie pisz" !

Nie wrzucaj kościoła / religii / wiary i polityki do jednego wora bo jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Mam nadzieję, że Macura rozwali cały system układów / układzików i zwolni 3/4 chołoty zasiadającej od X lat na publicznych stanowiskach, pracujących dla dobra swoich kumpli, a nie miasta i jego mieszkańców.

W necie chodzą słuchy, że w Słupsku na Pomorzu kadencja rozpocznie się od gremialnego czyszczenia luf.

Zastępcą ma być Marcurowa - chodzą pogłoski że przeszła do PIS, ma być też drugi zastępca którym będzie Brudny.... Sitko już mnoży stołki... z jednego zastępcy, teraz będzie miał dwóch... ciekawe o ile uszczupli to budżet gminy. Oczywiście pierwsze co zrobił PIS to zażądał audytu poprzedniej władzy - w końcu to by nie był PIS jak by nie szukał dziury w całym i winnych...

Macurowa złożyła ślubowanie w Radzie Powiatu jako radna z PO. Jeśli przejdzie do PIS straci mandat radnego, bo weszła z listy PO. Po tym, co zrobiła po I turze wyborów wszystko jest możliwe. Tyle, że ona na niczym się nie zna a ozdobą też jest dość wątpliwą dla burmistrza Skoczowa. Ale może on gustuje w takich krętaczach? Jak dodać Brudnego do tego towarzystwa, to dopiero będzie tercecik!
Gdyby ta historyjka była prawdą, to miej nas Boże w opiece!

INKA to jakiś wróżbita Maciej, bo wie więcej niż sam ledwo co wybrany burmistrz! Ale swoje przepowiednie opiera na plotkach i pogłoskach rodem z magla;)
A co do audytu, to w Skoczowie jest jak najbardziej wskazany! Należy się to mieszkańcom i to wszędzie, gdzie zmienił się wójt, burmistrz czy prezydent. Nie mieszaj "wróżko" do tego akurat PIS-u, bo to powinno być standardem wszędzie, gdzie przychodzi nowy "gospodarz", który musi wiedzieć jaką "sytuację" zastał.
No chyba, że jesteś "umoczona" z jakąś poprzednią władzą, wiesz o jej... hmmmm...niedociągnięciach, które lepiej, żeby nie ujrzały światła dziennego i kierujesz się naczelnym stwierdzeniem głoszonym przez PO - "w końcu to by nie był PIS jak by nie szukał dziury w całym i winnych..." (Twoje słowa). Ale ten "straszak" już na ludzi nie działa...

Sęk w tym, że dziury są widoczne gołym okiem.

W Skoczowie panika wśród uwieszonych na ratuszowej klamce. Chyba, że zastępca pozostanie ten sam.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama