, środa 24 kwietnia 2024
Wybory samorządowe 2014: Kandydaci o przyszłości Istebnej
W tegorocznych wyborach samorządowych w Istebnej wystartuje pięcioro kandydatów na stanowisko wójta: Henryk Gazurek, Zenon Knopek, Danuta Konarzewska, Józef Michałek i Jan Sewastynowicz. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Wybory samorządowe 2014: Kandydaci o przyszłości Istebnej

MAŁGORZATA BRYL
W tegorocznych wyborach samorządowych w Istebnej wystartuje pięcioro kandydatów na stanowisko wójta. Zadaliśmy im kilka przedwyborczych pytań i publikujemy ich odpowiedzi.

Jaki jest powód startu w wyborach na stanowisko wójta Istebnej?

Henryk Gazurek:
Zdecydowałem się kandydować na stanowisko wójta gminy Istebna, bo chcę kontynuować wizję rozwoju naszej gminy zapoczątkowaną przez obecnego wójta, Danutę Rabin. Będąc doświadczonym radnym w trzech kadencjach 1998-2010 (w ostatniej kadencji jako przewodniczący Komisji Oświaty) i pracując jako zastępca wójta, dobrze znam potrzeby lokalnej społeczności, a nabyte przez lata wiedza i praktyczne umiejętności pozwolą mi skutecznie realizować wspólnie wyznaczony cel. Razem z radnymi Komitetu Wspólne Dobro w najbliższej kadencji zamierzam realizować zadania, które będą wymagały szerokiej współpracy na poziomie województwa, powiatu, samorządu lokalnego i Nadleśnictwa.

Zenon Knopek:
To jedna z najpoważniejszych decyzji w moim życiu, kilkakrotnie przeanalizowana. Każdy z mieszkańców chce mieszkać w bezpiecznej, dobrze zorganizowanej i zarządzanej gminie. Przez dwie kadencje byłem radnym. Odkryłem, że działalność samorządowa jest mi bliska, mam pomysł na rozwój naszej gminy, lubię wyzwania, jestem kreatywny. W związku z powyższym złożyłem swoją kandydaturę.

Danuta Konarzewska:
Pomysł na moją kandydaturę wyszedł od grupy mieszkańców, którzy oczekują zmian w sposobach zarządzania i funkcjonowania naszej gminy. Jestem z natury społecznikiem i uważam, że wszyscy mamy obowiązek działania na rzecz rozwoju naszych lokalnych społeczności. Ponieważ demokratyczne wybory to jeden ze sposobów na wyrażenie naszego zaangażowania i patriotyzmu, dlatego postanowiłam podjąć to wyzwanie i złożyć kandydaturę na wójta gminy Istebna. Przez trzynaście lat pełniłam funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Istebnej, co pozwoliło mi na rozwinięcie umiejętności zarządzania, gospodarowania finansami i dbania o mienie publiczne. W czasie mojej kadencji szkoła została całkowicie wyremontowana z dbałością o szczególny charakter jej architektury. Jestem osoba otwartą, kreatywną i zaangażowaną w działalność, której się podejmuję. Mam nadzieję zarazić tym zaangażowaniem innych. Zdobyte umiejętności zarządzania i podejmowania inicjatyw mogę wykorzystać w działaniu na rzecz społeczności mojej gminy.

Józef Michałek:
Decyzję o kandydowaniu podjąłem w oparciu o analizę obecnej sytuacji gminy oraz perspektyw rozwoju jej mieszkańców. W wyniku tych przemyśleń odkryłem obszary będące zupełnie pomijane, a dotyczące obszarów wsparcia przedsiębiorczości mieszkańców gminy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Brak spójnej oferty dla młodych w kwestii rozwoju kulturalnego, społecznego oraz pomocy przy wchodzeniu na rynek pracy - Urząd Pracy nie jest najlepszym miejscem rozpoczynania życia zawodowego dla młodych. Realizację tych postulatów stawiam sobie za cel, jednocześnie stale rozwijając obecne kierunki zagospodarowania infrastruktury gminy, edukację i kulturę.

Jan Sewastynowicz:
Sądzę, że w środowisku naszej gminy postrzegany jestem jako osoba, która potrafi współpracować z ludźmi, słuchać ich oraz pomagać im w trudnych sytuacjach życiowych. Praca w policji nauczyła mnie uczciwości, odpowiedzialności, poszanowania i szacunku dla innych. Funkcja radnego gminy w okresie 2010-2014 pozwoliła mi bliżej poznać problemy i potrzeby mieszkańców naszej gminy, dlatego w odpowiedzi na sugestie mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców zdecydowałem się podjąć wyzwanie i kandydować na wójta gminy Istebna. Uważam, że cechy mojej osobowości będą mi bardzo pomocne w sprawowaniu tej funkcji i wymogach, jakie stawiane są osobie wójta.

Jakie będą najważniejsze zadania i inwestycje w Istebnej przez najbliższe cztery lata?

Henryk Gazurek:
Będzie to rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie całej gminy, a także rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków we wszystkich wsiach. Ponadto ważna będzie poprawa bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich poprzez instalację brakującego oświetlenia. W planach jest również modernizacja, przebudowa i budowa dróg gminnych, a także budowa chodników, zatok autobusowych i parkingu. Ważnym zadaniem będzie termomodernizacja publicznych budynków - Szkoła na Zaolziu, Ośrodek Zdrowia w Jaworzynce i mieszkań komunalnych. Kolejnym zadaniem jest budowa nowego połączenia transgranicznego ze Słowacją w dolinie Czadeczki. Ponadto będą zadania związane z zagospodarowaniem terenu, np. przy budynku szkoły w Kosarzyskach, ośrodku zdrowia w Koniakowie czy przy Amfiteatrze. Na pewno będziemy wspierać działania edukacyjne oraz dążyć do wzmocnienia oferty edukacyjnej szkół i przedszkoli, w planach jest np. budowa placów zabaw przy szkole na Zaolziu i Rastoce oraz osiedlu na Kubalonce. Istotnym zadaniem będzie też współpraca i aktywizacja środowisk małej i średniej przedsiębiorczości celem tworzenia nowych miejsc pracy dla mieszkańców naszej gminy.

Zenon Knopek:
To trudne pytanie, ponieważ zadań jest bardzo wiele i wszystkie są ważne. Problem polega na tym, by wybrać te najważniejsze. W mojej ocenie to: walka z bezrobociem, a więc wsparcie dla mikro przedsiębiorstw, oraz rozwój turystyki. Planuję także dalszy rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i drogowej, w tym również budowę chodników i parkingów. Postaram się również, by ośrodki zdrowia, działające na terenie gminy, rozszerzyły ofertę medyczną. Mam zamiar również położyć duży nacisk na pozyskiwanie funduszy europejskich na różnego typu działania, m.in.: odnawialne źródła energii, dofinansowanie kotłów ekologicznych, rozbudowa infrastruktury itp.

Danuta Konarzewska:
Za jedno z priorytetowych zadań uważam otwarcie dialogu między urzędem a mieszkańcami gminy. Mieszkańcy powinni odczuć, iż są faktycznie wspólnotą samorządową i mają realny wpływ na to, co dzieje się w ich społeczności. W związku z tym ważne będzie otwarcie przestrzeni dla inicjatyw obywatelskich. Ponadto zapewnienie warunków do rozwoju przedsiębiorczości, a co za tym idzie zwiększenie miejsc pracy i dochodów gminy. Za bardzo istotne uważam przejęcie inicjatywy przez samorząd w sprawie opieki zdrowotnej i poszerzenie zakresu jej usług, jak i w sprawie bezpieczeństwa gminy. Konieczne do realizacji zadanie to pozyskiwanie środków na infrastrukturę techniczną i społeczną, także usprawnienie polityki socjalnej gminy. Natomiast jeśli chodzi o inwestycje, to konieczne jest dokończenie rozpoczętych już inwestycji wodociągowych i kanalizacyjnych. Realizacja planowanego połączenia drogowego z Jaworzynki na Słowację. Podjęcie starań o dokończenie remontu drogi wojewódzkiej wraz z chodnikiem z centrum w kierunku szkoły. Konieczna jest modernizacja drogi na Zaolzie w związku z działalnością wyciągów narciarskich i dużą liczbą turystów. Inwestycje, które w znacznym stopniu podniosłyby jakość życia społeczno-kulturalnego mieszkańców oraz poszerzyłyby ofertę turystyczną gminy, to basen gminny i nowa siedziba Gminnego Ośrodka Kultury z salą widowiskową. Środki na te inwestycje należałoby pozyskać z funduszy europejskich.

Józef Michałek:
Jest to między innymi stworzenie Gminnego Inkubatora Przedsiębiorczości, rozwój infrastruktury w taki sposób, aby po 20 latach nie okazała się wąskim gardłem w rozwoju gminy. Wykorzystanie geograficznego położenia gminy w sąsiedztwie Czech i Słowacji - rozszerzenie oferty turystycznej, kulturalnej i biznesowej dla mieszkańców tych państw. Rozwój infrastruktury w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne, jako sposób na zmniejszenie obciążeń budżetowych. Przywrócenie stałego posterunku policji w gminie Istebna, aby zapewnić większe bezpieczeństwo mieszkańców, a także gości.

Jan Sewastynowicz:
Takimi pomysłami są: zakończenie rozpoczętych inwestycji wodno-kanalizacyjnych oraz przygotowanie dalszego ich rozwoju. Pozyskanie środków na dofinansowanie budowy oczyszczalni przydomowych w miejscach, które nie rokują nadziei na podłączenie się do kanalizacji gminnej. Pilna budowa parkingu samochodowego w Istebnej Centrum. Ponadto planuję zagospodarowanie centrum wsi Koniaków. Modernizacja drogi w dolinie Olzy - budowa chodnika oraz oświetlenia. Utworzenie komórki wspomagającej działanie i rozwój lokalnych przedsiębiorstw: porady prawne, pomoc w pozyskiwaniu środków na ich rozwój.

Na co położyć nacisk przy promocji gminy i jakich strategii promocyjnych do tego używać?

Henryk Gazurek:
Od 10 lat gmina Istebna należy do porozumienia Beskidzka 5, które to głównie zajmuje się działaniami na rzecz promocji pięciu beskidzkich miejscowości. Jeśli po wyborach wójtowie Beskidzkiej 5 wyrażą wolę na dalszą współpracę, na pewno chciałbym dalej działać w tym porozumieniu. Jeśli chodzi o naszą gminę, to w strategii cały czas zależy nam na szerokim rozwoju turystyki, a głównie obiektów agroturystycznych i coraz szerzej promowanych gospodarstw ekologicznych. Warto będzie także zwrócić uwagę na pozyskiwanie środków na infrastrukturę okołoturystyczną i dodatkowych atrakcji. Posiadamy bazę noclegową oraz zasoby przyrodnicze, a zimą świetne ośrodki narciarstwa alpejskiego oraz biegowego na Kubalonce, jednak cały czas trzeba poszukiwać nowych rozwiązań i poszerzać ofertę turystyczną. Jako, że gmina Istebna od lat kojarzy się także z bogatą kulturą, folklorem, tradycją, chciałbym, by te wszystkie atuty wykorzystywać także w promocji i zachęcić turystów, ale szczególnie mieszkańców, by umiejętnie wykorzystywali nasze „wyróżniki" w zarobku i powstawaniu własnych niewielkich biznesów.

Zenon Knopek:
Promocja gminy jest ściśle zintegrowana z rozwojem turystyki, a to bardzo istotny punkt mojego programu, dotyczy bowiem walki z bezrobociem. Stawiam na turystykę, ponieważ uważam że w naszym regionie trudno jest rozwijać przemysł i rolnictwo. Pada więc pytanie z czego żyć? I tu jest odpowiedź - z szeroko pojętej turystyki. W mojej ocenie w pierwszej kolejności należy przedstawić dobrą ofertę dla odwiedzających nasz region. Znudzony turysta nie poleci swoim znajomym wizyty w Trójwsi, usatysfakcjonowany zapewni gminie darmową reklamę. Autopromocja jest bardzo ważna, a w połączeniu z promocją medialną - bardzo skuteczna.

Danuta Konarzewska:
Przede wszystkim należy promować gminę jako miejsce inwestycji turystycznych, co zagwarantuje dynamiczny rozwój i stworzy miejsca pracy. Obecnie gmina jest promowana w ramach Beskidzkiej 5. Uważam, że należałoby poszerzyć indywidualną promocję gminy, aby stworzyć zintegrowany produkt turystyczny łączący walory obszaru, infrastrukturę i usługi. Ważnym zadaniem do realizacji w tej sferze jest integracja wszystkich środowisk zajmujących się turystyką. Współpraca sektorów i wypracowanie pomysłu na łączenie ich powinno doprowadzić do wykreowania konkurencyjnego produktu na rynku turystycznym. Stworzenie Lokalnej Organizacji Turystycznej skupiającej wszystkie środowiska, mającej możliwości pozyskiwania środków z funduszy europejskich byłoby zatem ważnym punktem strategii rozwoju turystycznego gminy Istebna. Za konieczne uważam poszerzenie promocji rzemiosła regionalnego w ramach turystyki kulturowej, np. organizowanie imprez, gdzie turysta zetknie się nie tylko z produktem rzemieślniczym, ale może uczestniczyć w jego tworzeniu. Rozwijająca się coraz szerzej turystyka motywacyjna oczekująca w krótkim czasie intensywności doznań mogłaby znaleźć w naszej gminie swoje miejsce przy stworzeniu odpowiedniej infrastruktury, np. miejscowego parku linowego. W strategiach promocyjnych położyłabym nacisk na kształtowanie dobrego wizerunku miejscowości, gdyż to on pozostaje w pamięci turysty i skłania go do powrotu i promocji miejsca wśród innych, a negatywne wrażenia choćby tylko w jednej dziedzinie mogą przełożyć się na utratę dobrego wizerunku. Ważną sprawą jest w tym wygląd miejscowości, czystość, ład, a także dbałość o krajobraz kulturowy.

Józef Michałek:
Promocja gminy musi uwzględniać fakt rozwoju nowoczesnych technologii i form przekazu (np. media społecznościowe) i w tym zakresie powinna nastąpić zdecydowana poprawa. Powinien powstać serwis skupiający wszystkie gospodarstwa agroturystyczne, restauracje, bary, hotele w gminie, oferujący możliwości rezerwacji biletów na wydarzenia organizowane na terenie gminy oraz rezerwacji noclegów, spełniający jednocześnie funkcję Gminnego Centrum Informacji online. Nawiązanie stałej współpracy z miastami aglomeracji śląskiej - naturalna i najbliższa baza potencjalnych odbiorców oferty gminy. Urząd Gminy musi aktywnie włączyć się w przygotowanie oferty - przygotowanie produkcji multimedialnych, promowanie i nieustanne wzbogacanie. Walorami gminy są nie tylko piękne krajobrazy, czyste powietrze, ale również bogactwo związane z góralską kulturą - niezwykle atrakcyjne dla odbiorców zewnętrznych. Tę ofertę również należy promować przy pomocy ww. mediów. Gmina Istebna dzięki swojemu ukształtowaniu może stać się ośrodkiem kolarstwa i sportów zimowych i w tym zakresie podejmę starania o rozbudowę ścieżek rowerowych oraz tras narciarskich.

Jan Sewastynowicz:
Najważniejszym zadaniem będzie wypracowanie nowej strategii marketingu internetowego wspierającej lokalnych przedsiębiorców, a także pozyskiwanie organizatorów imprez masowych, co wzmocni markę naszej gminy, z naciskiem na urozmaicenie infrastruktury okołoturystycznej.

Henryk Gazurek - (45 l.), wicewójt gminy Istebna obecnej kadencji, wcześniej radny Istebnej.

Zenon Knopek - (35 l.), radny gminy Istebna obecnej kadencji.

Danuta Konarzewska - (53 l.), była dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Istebnej.

Józef Michałek - (48 l.), były radny i przewodniczący Rady Gminy Istebna.

Jan Sewastynowicz - (56 l.), emerytowany funkcjonariusz policji, radny gminy Istebna obecnej kadencji.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pani Konarzewska wie czego chce. Pana Michałka można pochwalić za kreatywność. Zdecydowanie największe doświadczenie i wiedzę o działaniu gminy ma Henryk Gazurek lecz osobiście uważam iż gmina potrzebuje odświeżenia, nowego spojrzenia na aktualne problemy. Wielu osobą powiązanym z gminą oraz pracownikom będzie zależało na kontynuacji tego co jest ponieważ nie będą musieli zmieniać swojego postępowania. Konkurentom Pana Gazurka życzę powodzenia a Panu Gazurkowi w razie wygrania wyborów nowego spojrzenia na Gminę Istebna.

Panowie boicie się kolejnej kobiety na stanowisku.

Pani Konarzewska to tu nieźle wodę leje :P

Odnosząc się tylko do artykułu, to
Pan Henryk Gazurek chce realizować i kończyć zadania obecnej Pani Wójt, jakoś mało własnych pomysłów.
Bardzo ciekawą i interesującą wizję ma Pan Michałek, fajny pomysł z Gminnym Inkubatorem Przedsiębiorczości i reklamą turystyczna w wydaniu online. Zaś Pani Konarzewska deklasuje wszystkich rywali swoimi wypowiedziami, widać Kobieta kreatywna. Chce dokończyc plan obecnej Pani Wójt ale także zrealizować swoją wizję. Pozostali kandydaci, jakoś się nie wyróżniają z tłumu. Mój typ to Pani Konarzewska i Pan Michałek, czekam na więcej szczegółów odnośnie ich kampanii i obietnic wyborczych.

Danuta Konarzewska - po wypowiedziach widać, że kobieta z wizją!

Ale żeby tak sama o sobie ?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama