, wtorek 23 lipca 2024
Dziś II tura wyborów samorządowych 2014!
W naszym aktualizowanym na bieżąco materiale będziemy Państwu przedstawiać frekwencję oraz wyniki II tury wyborów samorządowych 2014. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Dziś II tura wyborów samorządowych 2014!

MB, SM
Dziś w całym kraju odbywa się druga tura wyborów samorządowych. W powiecie cieszyńskim głosujemy w sześciu gminach: Chybiu, Cieszynie, Goleszowie, Hażlachu, Istebnej i Skoczowie. To tam oddając swój głos, ostatecznie zadecydujemy, kto zostanie wójtem czy burmistrzem. W naszym aktualizowanym na bieżąco materiale będziemy Państwu przedstawiać frekwencję oraz wyniki II tury wyborów samorządowych 2014.

W Chybiu wystartują Elżbieta Dubiańska-Przemyk oraz Janusz Żydek. W Cieszynie głosujący mają wybór między Mieczysławem Szczurkiem a Ryszardem Macurą. W Goleszowie kandydatami są Krzysztof Glajcar i Zbigniew Wacławik. W Hażlachu zmierzą się Grażyna Krehut i Grzegorz Sikorski. W Istebnej można głosować na kandydaturę Henryka Gazurka lub Danuty Konarzewskiej. Z kolei w Skoczowie startują Piotr Rucki i Mirosław Sitko.

Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych może wziąć udział każdy pełnoletni obywatel Rzeczpospolitej Polskiej. Oddać głos można wyłącznie w miejscu swojego zameldowania, o ile nie złożyło się wniosku o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania.

Głosujemy, udając się do właściwego lokalu wyborczego w swoim okręgu wyborczym (należy mieć przy sobie dowód osobisty). Z wykazem okręgów wyborczych i adresami lokali wyborczych na terenie gmin z powiatu cieszyńskiego można zapoznać się m.in. na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, tutaj.

Na wójtów lub burmistrzów oddamy głos, stawiając na karcie do głosowania znak "x” (dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Przyczyną nieważności głosu jest oddanie głosu na więcej niż jednego kandydata lub niepostawienie znaku "x” w żadnej kratce.

[Aktualizacja, godz. 8.00]

Goleszów: Oficjalne wyniki wyborów

Potwierdziły się wstępne wyniki wyborów w Goleszowie. Krzysztof Glajcar uzyskał 2634 głosów. Połowę mniej uzyskał jego konkurent - Zbigniew Wacławik, na którego zagłosowało 1380 mieszkańców Goleszowa.

[Aktualizacja, godz. 0.00]

Gminna Komisja w Goleszowie nadal liczy głosy oddane w drugiej turze wyborów. Z nieoficjalnych informacji wynika, iż wójtem Goleszowa na kolejną kadencję zostanie Krzysztof Glajcar (65,6%). Zbigniew Wacławik według niepotwierdzonych jeszcze informacji otrzymał 34,4% wszystkich głosów.

[Aktualizacja, godz. 23.50]

Skoczów: Oficjalne wyniki wyborów

W Skoczowie funkcję burmistrza po Janinie Żagan przejmuje Mirosław Sitko, który ma 3727 głosów. Jego konkurent - Piotr Rucki zyskał poparcie 3444 mieszkańców Skoczowa.

[Aktualizacja, godz. 23.30]

Cieszyn: Oficjalne wyniki wyborów

Cieszyn ma nowego burmistrza! Jest nim Ryszard Macura, który wygrał bezwzględną większością głosów. Ryszard Macura - 6363 głosy, Mieczysław Szczurek - 3694 głosy. Frekwencja ogólna wynosi ok. 30%.

[Aktualizacja, godz. 23.15]

Istebna: Oficjalne wyniki wyborów

Mamy wyniki z Istebnej. W gminie Istebna bezwzględną większością głosów zwycięża Henryk Gazurek, który otrzymał 2583 głosy. Z kolei konkurująca z nim Danuta Konarzewska otrzymała 1569 głosów.

[Aktualizacja, godz. 23.00]

Chybie: Oficjalne wyniki wyborów

Kolejne oficjalne wyniki w Chybiu. Gmina Chybie ma nowego wójta, jest nim Janusz Żydek. Janusz Żydek otrzymał 1894 głosy, z kolei Elżbieta Dubiańska-Przemyk otrzymała 1355 głosów. Na chwilę obecną nie jest znana frekwencja ogólna w Chybiu.

[Aktualizacja, godz. 22.45]

Hażlach: Oficjalne wyniki wyborów

Mamy pierwsze wyniki. W Hażlachu nowym wójtem został wybrany Grzegorz Sikorski. Grzegorz Sikorski otrzymał 1990 głosów, z kolei Grażyna Krehut otrzymała 1369 głosów. Frekwencja ogólna w gminie Hażlach wyniosła 40,99%.

[Aktualizacja, godz. 22.15]

Praca wre w komisjach miejskich i gminnych. Do komisji nadal spływają protokoły, więc nie ma jeszcze wyników, niemniej wszystko przebiega zgodnie z planem, więc jest szansa, że jeszcze przed północą poznamy nazwiska wygranych w II turze wyborów samorządowych 2014.

[Aktualizacja, godz. 20.00]

Do końca II tury wyborów samorządowych 2014 została już tylko godzina. Dotąd w powiecie cieszyńskim nie odnotowano incydentów i nieprawidłowości podczas głosowania.

Już widać, że II tura wyborów samorządowych wypadła znacznie gorzej pod względem frekwencji niż I tura. W niektórych gminach powiatu cieszyńskiego można odnotować nawet spadek frekwencji o ok. 10%.

Przypomnijmy, że frekwencja podczas dzisiejszej II tury wyborów samorządowych o godz. 17.30 wyniosła: Istebna - 39,68%, Hażlach - 35,98%, Chybie - 35,55%, Goleszów - 33,72%, Cieszyn - 29,73% i Skoczów - 29,09%. Dla porównania 16 listopada o godz. 17.30 frekwencja wyglądała następująco: Istebna - 48.40%, Goleszów - 42.61%, Chybie - 42.07%, Hażlach - 40.87%, Cieszyn - 37.45% i Skoczów - 37.13%.

PKW informuje, że frekwencja ogólnopolska na godz. 17.30 wyniosła 32,33%. W województwie śląskim frekwencja wyniosła 28,62% i w porównaniu z innymi województwami była najniższa w kraju. Z kolei frekwencja w powiecie cieszyńskim o godz. 17.30 wyniosła 32,30%.

Frekwencja z godz. 17.00

Miejskie i Gminne Komisje Wyborcze podsumowały frekwencję II tury wyborów z godz. 17.00. Najniższą frekwencję odnotowano w Skoczowie. Pod Kaplicówką wyniosła ona zaledwie 29,09%. Niewiele większym zainteresowaniem cieszyła się druga tura wyborów w Cieszynie, gdzie frekwencja na godz. 17.30 wyniosła 29,73%. W pozostałych gminach powiatu cieszyńskiego udało się przekroczyć wynik 30%. W Goleszowie frekwencja wyniosła 33,72%, w Chybiu 35,55%, a w Hażlachu 35,98%. Najwyższą frekwencję - dokładanie 39,68% odnotowano w Istebnej.

[Aktualizacja, godz. 15.30]

PKW informuje, że do godz. 12.00 w całym kraju frekwencja wyniosła 11,40%. W województwie śląskim zagłosowało 10,62% uprawnionych wyborców. Z kolei frekwencja w powiecie cieszyńskim na godz. 12.00 wyniosła 13,97%.

[Aktualizacja, godz. 14.20]

Jak informuje Miejska Komisja Wyborcza w Cieszynie, frekwencja na godz. 12.00 w Cieszynie wyniosła 12,49%. Jest zatem niższa od tej, jaka została stwierdzona w Cieszynie podczas I tury wyborów samorządowych o godz. 12.00 (było to 15,30%).

Frekwencja z godz. 12.00

Jak udało nam się ustalić, na godz. 12.00 najwyższa frekwencja jest w Istebnej - 21,30%, następnie Hażlach - 16,29%, Chybie - 15,40%, Goleszów - 12,51% i Skoczów - 12.02%. Miejska Komisja Wyborcza w Cieszynie nie ma jeszcze danych dotyczących frekwencji na godz. 12.00.

Komentarze: (25)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

mieliśmy już księdza - Pana Londzina, teraz mamy człowieka, który działa i jest blisko kościoła. No cóż, kościół pracy nam nie daje ale dajmy szansę tym, którzy zostali wybrani. Są ludzie którzy chodzą do kościoła na pokaz i są ludzie wierzący w Boga. Mam nadzieję, że Pan Macura jest w tej drugiej grupie. Głosowałem też na niego (chociaż go nie znam) ale nie miałem wyboru.

Super!
Od dzisiaj praca do następnych wyborów panie Ryszardzie.
Cieszyn duchowym sercem od Morawicy, Ostrawicy po Białą i Czadeczkę z hymnem Nohavicy Tesinska.
Cieszyn biznesowym centrum regionu z Trzyncem jako Nowa Huta, a Karwina, Hawirow jako miasta satelickie.

Joe! A co z Ostrawą?

Gratuluję! Mam nadzieję, że teraz wszystko zacznie się układać optymistyczniej!

Gratuluję Panu Macurze i życzę powodzenia przy kompromisach z radą miasta.

Gratulując Panu Macurze wyboru ,proszę by ze swojego otoczenia eliminował takie osoby jak "Podgląd" -tacy pierwsi wbijają nóż w plecy. Panu Szczurkowi życzymy powodzenia na wolnym rynku. Myślę ,że Dom Pomocy Społecznej zasługuje na lepszego dyrektora i nie będzie fotelowych roszad..

Mnie nie trzeba eliminować, bo mnie tam nie ma ;-)

I jeszcze ten piękny skład Rady, bezwzględna większość Mariusza, następne 4 lata na pewno będą lepsze, bo gorzej niż za Naczelnika, "o znanych wszystkim słabościach" (cytuję za innym forumowiczem) być nie może.

HA HA!!! GRATULACJE, PANIE RYSZARDZIE!!! Fantastyczna wiadomość na dobranoc! Pa pa, Naczelniku gryzoniowaty, dostałeś czerwoną kartkę, za całe swoje chamstwo, za to, że ludzi miałeś w d..ie, niekompetentny, nieetyczny... No, 4 lata niebywałego chamstwa, krętactwa, nieudacznictwa w zarządzaniu idą precz...

Zaparz sobie meliske, bo nie zaśniesz z nadmiaru jadu. Jakie piękne chrzescijańskie przesłanie wyszło z Twojej głowy. Zabrakło tylko propozycji powieszenia poprzedniego burmistrza na rynku. Sam byłem za jego odwołaniem, żeby nie było, że jestem jego fanem :) Obyście się nie mylili i pan Macura faktycznie okazał się być dobrym burmistrzem. Nie głosowałem na niego, bo jakoś nie lubię takiej gorliwości religijnej, chociaż sam jestem wierzący i w każdą niedzielę widzę nowego burmistrza, jak stoi przed ołtarzem obok księdza proboszcza. Słyszałem jego wypowiedź dla TV regionalnej w sprawie Boguszowic. Chyba jest bardzo nieśmiałym i łatwowiernym człowiekiem, a to na pewno przeszkadza na takim stanowisku. Obawiam się, że on będzie uczciwy, ale powolny i raczej wsteczny, a za jego plecami będzą się działy dziwne sprawy. Zraził mnie również tym, że na spotkaniach na większośc pytań odpowiadał, że musi sprawdzic, zastanowić się itp. Castorama w Boguszowicach nie, niech będzie w innym miejscu. Na pytanie gdzie odpowiada, że nie wie, bo musi się zastanowić. To już powinien wiedzieć. Doświadczenie biznesowe zerowe, znajomośc samorządu mimo, iż był radnym niewielka, sprawy finasowe kiepsko, przebojowość zerowa. Jednak został wybrany zdecydowaną większością głosów i szanuję taki wybór. Były burmistrz wóci na stare stanowisko, które było trzymane dla niego, coś jak z poprzednim Fickiem, który sam sobie stworzył nikomu niepotrzebne (oprócz jego samgo) stanowisko. Cóż... świat się nie kończy, a nowemu burmistrzowi życzę powodzenia, bo to tak jakbym sobie dobrze życzył :)

Nie zamierzam nic zaparzać, możecie gadać sobie, co chcecie. Najważniejsze, że nie ma Szczura!

A mnie podoba się zdrowe podejście, które każe najpierw zapoznać się z dokumentami (do których wcześniej nie ma się dostępu), a dopiero później obiecywać. Uczciwość nakazuje wypowiadać się i obiecywać tylko w sprawach, w których ma się pełną jasność.
Pan Szczurek robił dokładnie w odwrotnej kolejności i dlatego do dziś nie ma planu zagospodarowania. Właśnie dlatego została zwołana sesja 21 listopada... dlatego (były już) burmistrz obiecywał wszystkim i wszystko... Taka metoda... obiecam... zdobędę znowu stołek i potem powiem, że to ci wredni radni mi nie dają albo że to nie w moich kompetencjach, że to wredny naczelnik, czy dyrektor...

Choć chodzisz do kościoła, kim jesteś, że tak łatwo oceniasz innych? Z chrześcijaństwem też nie ma to wiele wspólnego.

Deratyzacja w Cieszynie zakończona powodzeniem. Bravo!!! To pierwszy krok do rozp... tego układu.

widać głosy wyborców kontrkandydatów p. sikorskiego i p. krehut z 1 tury przeszły na p. Grzegorza

chyba nie jest to zaskoczenie dla nikogo?

Cieszyniacy wybrali na burmistrza nauczyciela, który nie ma zielonego pojęcia o rządzeniu
Nie zarządzał wcześniej niczym i nikim, jest 100% amatorem,
po prostu ręce opadają nad taką głupotą wyborców
Cieszyn czeka ostateczny upadek

To nieprawda, że nie zarządzał i że nie ma doświadczenia.
Tworzył zespół szkół i był jego pierwszym dyrektorem.
Był też radnym powiatowym.
Działaczem harcerskim i społecznym.

Szczur miał jeszcze mniejsze pojęcie o rządzeniu. Wiem, bo znam to od środka. Ten dopiero nie znał się, NA NICZYM!

Do poczytnia :
Jak cieszyńscy radni ( POi tym podobni) uciekli z sesji, aby starosta nie mógł zostać człowiek z PiS-u.
Może by to jakoś nagłośnić, aby ludzie widzieli jak wyglą "demokracja" w wydaniu PO.

no właśnie, w bardzo złym świetle stawia to przedstawicieli partyjnych PO, którzy nie mają na uwadze interesu lokalnego tylko własne EGO i robią wrażenie obrażonych za taki a nie inny wynik wyborów. Myślę, że wyniki I i II tury wyborów na burmistrza Cieszyna powinny im to jeszcze dobitniej uświadomić !!

Cisza zakończona. Teraz zastanawiam się, ile było głosów nieważnych i jaki wynik uzyskało PSL?

Głosowałem około godz. 13 - poza członkami komisji byłem sam w lokalu wyborczym.
Moim zdaniem w Polsce powinno być jak w Belgii - "Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom belgijskim posiadającym pełnię praw publicznych, w wieku co najmniej 18 lat. Kandydaci muszą mieć co najmniej 21 lat i dodatkowo zamieszkiwać na terytorium Belgii. Głosowanie jest obowiązkowe, zaś nieusprawiedliwiona absencja wyborcza podlega karze, którą może być grzywna lub nawet skreślenie z rejestru wyborców."
http://pl.wikipedia.org/wiki/Izba_Reprezentant%C3%B3w_%28Belgia%29

Byłam w Cieszynie ok. 13, w moim okręgu było całkiem pusto, w I turze o tej porze było mnóstwo głosujących...

Onet. pl - cyt. "W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny. (Art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks Wyborczy, DZ.U. 2011 Nr 421 poz. 112 z późn. zm.)"

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama