, wtorek 23 kwietnia 2024
Protest na DK-81: "W Polsce istnieje lobby ekranowe!"
Na pikiecie w Ochabach pojawili się miejscowi przedsiębiorcy, mieszkańcy oraz przedstawiciele lokalnych i regionalnych mediów. fot: Agnieszka KaczmarczykDodaj do Facebook

Protest na DK-81: "W Polsce istnieje lobby ekranowe!"

JAKUB MARCJASZ, zdjęcia: AGNIESZKA KACZMARCZYK
Przez godzinę kilkadziesiąt osób protestowało w niedzielę, 25 września, przy drodze krajowej numer 81 w Ochabach. Z powodu błędów formalnych nie udało im się jednak zablokować drogi, ponieważ ich protest był nielegalny.
Mieszkający oraz działający przy popularnej "wiślance" przedsiębiorcy początkowy chcieli zablokować jezdnię. Na takie działania nie zgodziły się jednak obecne na miejscu służby porządkowe. - Organizator nie poinformował organu gminy o tym, że będzie takie zgromadzenie - tłumaczył nadkom. Jacek Stelmach, komendant komisariatu w Skoczowie.

Mimo wszystko protestującym udało się zwrócić uwagę na swój problem i zainteresować protestem większość nie tylko lokalnych, ale i regionalnych mediów.

Protestowali przedsiębiorcy, którzy uważają, że postawienie ekranów zmusi ich do zamknięcie działalności, ale i zwykli mieszkańcy. - Mieszkam tutaj 45 lat i mi to nie przeszkadza, że jest szum. Mieliśmy naturalne ekrany z drzew, które teraz powycinane są do pnia – mówi Anna Pagieła, której dom stoi przy "wiślance".

- W lutym w Polskim Radiu Katowice usłyszeliśmy zapewnienia z ust rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że żaden ekran nie zostanie postawiony bez indywidualnej rozmowy z właścicielem. Siedzieliśmy spokojnie przez kilka miesięcy, wierząc w te zapewnienia. Zostaliśmy wprowadzeni w maliny - mówi Ryszard Klaczak z Ochab.

Wśród protestujących było można usłyszeć również inne oskarżenia pod adresem wykonawcy. - Istnieje lobby ekranowe w Polsce, które podzieliło Polskę na strefy. Są producenci i wykonawcy, którym zależy żeby ekrany powstawały gdzie się da - mówił jeden z mężczyzn.
 
- Dlaczego są odcinki na drodze s-1 z Bielska do Cieszyna, gdzie ekranów nie ma, a gdzie również działają sklepy i restauracje. Komuś udało się doprowadzić to tego, że tam gdzie nie chciano ekranów, ich nie ma. Pytanie, jak to się odbyło - zastanawiał się drugi.

Mieszkańcy Ochab nie wykluczają kolejnych protestów. Mówią, że pretensji do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad mają znacznie więcej.

W poniedziałek, 26 września, obie strony spotkają się za pośrednictwem fal radiowych w audycji Radia Katowice "Wszystko na temat" o godz. 17.15. W Ochabach stanie wóz transmisyjny, a w studiu w Katowicach mają pojawić się przedstawiciele GDDKiA.

- Po tym programie podejmiemy decyzję, co dalej - mówi Maciej Bieniek, sołtys Ochab.
Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

3 miliony zł / 1 km

Dziwne w sprawie ekranów w Ochabach zachowuje się Burmistrz i Wice Burmistrz Skoczowa.Nigdzie nie widać ani nie słychać ich stanowiska.To mieszkańcy Ochab między innymi wybrali Panią Zagan na stanowisko Burmistrza i mają prawo oczekiwać,że będzie ich bronić ,Sprawa ekranów w Ochabach jest bardzo podejrzana.Nikt nie widział badań hałasu wykonanych w Ochabach.Burmistrz powinna natychmiast żądać ich pokazania.Wyniki powinna sprawdzić z Dyrektywą Unii Europejskiej w tej sprawie.Powinna również zgłosić tę sprawę do prokuratora aby ona sprawdziła czy GDDPiA w Katowicach nie manipuluje badaniami w całym województwie po to aby firmy mogły Unijne pieniądze konsumować.A na końcu wyśłać informacje do Pana Buzka w Brukseli aby posłał
do Katowić Europejskąn kontrolę wykorzystywania
srodków Unijnych na drogi w Polsce.Wydaje mi się ,że sprawa ekranów w Polsce śmierdzi.Pani Burmistrz do roboty.

Jeszcze się taki nie urodził, kto by wszystkim wygodził.

Droga krajowa a ekrany miejscowe. To proste. Drogi chcemy ekranów nie. Teraz ustalić jaki pas ma Skarb Państwa, jaki Gmina a jaki prywatny. Teraz trzeba tylko dociec Kto, Kiedy i na jakiej podstawie podjął decyzję budowy. W razie wątpliwości zrobić zgłoszenie do Prokuratury. Na koniec ustalić nazwę dla afery: Ochabska

mieszkaniec szarą mase to ty masz zamiast mozgu bo tylko ktos z taka zawrtoscia glowy moze pisac takie bzdury

Panie Sołtysie! Weź Pan olej to wszytko co by Pan nie zrobił będzie grono ludzi nie zadowolonych. Prosty przykład naszego byłego proboszcza Antoniego...który rwał włosy z głowy ,żeby było wszystko ok.a i tak grono ludzi było wiecznie niezadowolonych i tak nasz ksiądz baaardzo lubiany przez połowę społeczeństwa ucieszył się na wieść o tym że go przenoszą do Czechowic bo bardzo nie lubił biazgolenia i gadania za plecami. Więc proponuję się nie przejmować tymi nie którymi zniechęcającymi komentarzami. ja jako Ochabian ,życzę Panu wytrwałości z tym naszym wiecznie nie zadowolonym LUDEM OCHABSKIM!!!

Czy Wy nie czytacie o co w sprawie całej biega ??? Ekrany i tak powstaną ale dlaczego nikt nie uzgadnia niczego z mieszkańcami ? Wszyscy mają głęboko gdzieś opinie publiczną. Dziś Ochaby a jutro może to być betonik przed Twoim oknem. Chodzi o zasady.Byłam na pikiecie i wcale nie uważam się za zbałamuconą przez "Oligarchów". Dopatrujecie się jakiś podtekstów politycznych i kampanii wyborczej. Mieszkaniec trudno Ci najwyraźniej zrozumieć co to pomoc sąsiedzka i solidarność. Standardowe malkontenctwo starego zgreda. Pozdrawiam.

Nie wszystko jest szpetne. Kłaniam się kierowcy SCI-CC64 za pokazanie hołocie kultury zachowania na drodze. Niby nic, a przyjemnie. Szkoda że Pan nie widział zacisku szczękobuzi i gestykulacji niektórych za Panem. Co do obrazków kandydatów przy drogach. Są pewne zapisy o nieumieszczaniu w pobliżu pasa drogi znaków innych niż znaki drogowe. Tu jednak czekają niespodzianki bo co już jakaś starannie wyretuszowana Twarzyczka spogląda mi prosto w oczy. Niekiedy na poziomie lusterka. Szkoda, że Prokuratorzy są biedni i nie mają samochodów. Gdyby widzieli podobne widoki z kanapy samochodu z pewnością by zareagowali. Policja też może być zapracowana statystykami i nie zauważa takich nowalijek drogowych. Należy też z godnością przyjąć opinię, że "to wina Tuska". Zawiść jest pemanentą, nieuleczalną cechą znacznej grupy społeczeństwa żyjącego między Bugiem i Odrą. Kuarcje nie pomagają. Egzorcyzmy nie pomagają. Nauk Papieża, który pozostał człowiekim też rezultat znikomy. Czy u nas nie o madrość z doświadczenia się rodzącą chodzi. Najważniejszym komuś dołożyć. Resztę podobno można wyretuszować. Z wyjątkiem pogody. Tu jednak Pan Bóg czuwa niepodzielnie. Nie pozwala ziemskim interpretatorom nadto się wtrącać. Mamy zatem równowagę. Chwiejną bo chwiejną ale zawsze. Tak i do Sejmu będzie. Na pożarcie wspomnianym tu oligarchom rzuci się parę gołąbków. Trochę sosu i już będzie danie. A jak micha pełna to i na świat spojrzy się życzliwie.

Ci ludzie mają 100% racji. Ekrany, które zostały poustawiane przy S1 są kompletnie bez sensu. Myślę, że mają niewielki wpływ na redukcję hałasu a fatalnie wyglądają. Natomiast koszt postawienia takiego ekranu jest gigantyczny.

ale co to za krajobraz, domy przy drodze oblepione banerami nie daj Boże gębą jakiegoś polityka to ma być piękne Proszę!

@wina Tuska...GŁUPIŚ!!!

Zgadzam sie z kierowcą.To co dzieje się na Podbeskidziu z tymi ekranami to katastrofa.Niszczy sie krajobraz wycina się wszystkie drzewa w pasie ekranów i za nimi ,jedziesz i nic nie widzisz.Dzisiejsza władza się tłumaczy- Unia tak kazała- ekrany musimy budować,Ciekawe w Uni są np.Włochy i tam tak bezmyślnie ekranów się nie buduje ,tam drzewa i krajobraz są najważniesze.Wszyscy się zastanawiają gdzie są władze Skoczowa w tym konflikcie .Urząd jest zainteresowany aby w Mieście i Gminie wyciąć jak najwięcej drzew a dlaczego? Kasa ,za każde drzewo lecą pieniadze do kasy Urzędu i tu jest pies pogrzebany,a kasa pusta .

Ochaby pokazują, jak herr Tusk niszczy naród polski. Obserwuje się, że szkodliwa ta cała Platforma niespełnionych Obietnic dla Polski strrraszliwie, a skundlona niemiłosssiernie, stąd w KONDOMINIUM jesteśmy!
A kto nie chce być POd knutem Niemca i ruska niech nie głosuje na peofili i nieudacznika Herr-Tuska, co ma Tole, a na propolską partię zwaną Prawo i Sprawiedliwość, bo tam są sami Polacy-pastrioci, a nie konformiści i wielu ex kolaborantów PRL-owskich służb antypolskich, bo ruskich pachołków od -renegata Kiszczaka i " Ślepowrona"- Jaruzel-Wolskiego!
Powtarzać to trzeba aż do wyborów, aby POlacy zrozumiel kto Polsce szkodzi nieodwracalnie, bo nasz premierek, co POlskę kocha bezprzykładnie, jednocześnie ma ją za hetkę pętelkę, lub psie POszycie, jak kto woli!
A z POdpuszczenia damen Merkel pan Tusk nie został Prezydentem RP, gdyż chciał zostać kanclerzem, co mu mnie wyszło, gdyż KONSTYTUCJI zmienić nie tak łatwo! Ot i POstać naszego premiera { a prezydenta-rezydenta też} nie taka świetlana i do męża stanu nie pasuje zgoła, satis est jak mawia niejaki Grot, co jest fanem komuchów i peofili!!
Wiodąca partia w nieudacznym
i "małopolskim" rządzie, wasalskim ogromnie jest, jak nasi przyjaciele z Moskwy mawiają , gdyż: !
Kultura w POcałą gębom, gdyż o braku, nawet, kindersztuby w tej partii zwanej Platformą Obywatelską, a właściwie Plat. niepełnionych Obietnic i nadziei Polaków od POczątku jej POwstania prawdziwi i rdzenni Polacy dobrze wiedzą, a tylko ulegając ich omanom - na nich głosują, co jest niebotycznym błędem,, o pomstę do Nieba wołającym.To przecież partia ultraliberalna, bezideowa, aferalna i przeogromnie skundlona wasalsko do Moskwy, Berlina, a nawet do Tel Awiwu, skąd KONDOMINIUM się poszerzyło i dobrze się ma. Szkoda gadać!

a burmistrzowa Jaśka? Była?

Przyjmuje się że lobbing może być wyłącznie legalny. Takie ujęcie wyklucza pojęcia "lobbing nielegalny" jako sprzeczne z istotną cechą lobbingu, jaką jest zgodność z prawem. Działania takie, jak: korupcja polityczna, łapownictwo, płatna protekcja są niezgodne z prawem i jedynie pozornie podobne do lobbingu.
Podstawą regulacji prawnej lobbingu są: obowiązkowa rejestracja lobbistów oraz obowiązkowe, regularne sprawozdania lobbistów z prowadzonej działalności.

Jak tak dalej pójdzie to z Cieszyna do Bielska będziemy jeździć między płotami z blachy.Lepiej bylo wybudować z Cieszyna do Bielska tunel bo po co hiołota ma ogłądać nasze ładne Beskidy.

W ocenie wielu mamy Kraj charakteru lobbystycznego. Wielu nie oznaczna tylko vox-populi lecz także i fachowców z różnych branż. Prawie każda grupa zawodowa ma swój lobbing. Prawie każda korporacja gra swoje interesy. Gdyby lobbing odbywał się zgodnie z prawem nie było by kłopotu. Rzecz w tym że lobbing bardzo często odbywa się niejawnie. Kolega, Kolesie, Kumple itd.. Hazardowa to mały pryszcz przy innych o których może dowiemy się za lat kilka. Jest kampania wyborcza to spytajcie Posłów i Posłanki jak ich podchodzą różni tacy życzliwi inaczej. Partia nie jest ważna. Interesy można robić i z Diabłami i Z Aniołami. Przejrzysta Polska (szukaj internet) działa lecz lobbyści mają znacznie więcej argumentów. Kasy chyba też. Czy z ekranami mogła być podobnie. Wicie, rozumicie. Spójrzmy jakie bunkry betonowe stają na drodze do Bielska. Przecież można lekkie, lepiej dziękłochłonne, zaokrąglone. Przecież wyraz droga nie oznacza czegoś koniecznie drogo budowanego. Fachowcy wystąp do dyskusji.

Najwięksi oponenci to były radny Szkucik i obecny Bieniek bo tak naprawdę to bije tylko w ich interes, a pozostali to tylko zbałamucona szara masa przez tych wiejskich Oligarchów.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama