, piątek 21 czerwca 2024
Wybory do Europarlamentu 2014: "Jedynki" - pomagają czy szkodzą?
Co ciekawe, sondaż sprawdził także, czy liderzy list rozszerzają elektorat danej partii czy też go zawężają. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Wybory do Europarlamentu 2014: "Jedynki" - pomagają czy szkodzą?

MB/MAT.PRAS.
Kazimierz Kutz lokomotywą komitetu wyborczego, Bolesław Piecha piątym kołem u wozu - tak wynika z niedawno przeprowadzonego sondażu przez serwis "Wybory na Śląsku”.

Badanie sondażowe "Poparcie dla partii i "jedynek” wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego w woj. śląskim” zostało przeprowadzone w dniach 28-30 kwietnia na zasadzie sondażu ulicznego. Celem sondażu było zbadanie tylko wyborców deklarujących pewność głosowania.

Ankieta badawcza składała się z 3 pytań zamkniętych: "Czy weźmie Pan / Pani udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego”, "Na jaką partię zagłosuje Pan / Pani w wyborach do Parlamentu Europejskiego?” oraz "Na jakiego kandydata, by Pan / Pani zagłosował/a, w wyborach do Parlamentu Europejskiego?” (W ostatnim pytaniu uwzględniono tylko "jedynki” z list partii, które zarejestrowano w całej Polsce. Kandydatów uszeregowano wg numerów list wylosowanych przez Państwową Komisję Wyborczą, aczkolwiek respondenci słyszeli tylko imiona i nazwiska kandydatów (bez partii).

Jeśli chodzi o prowadzenie partii, to według tego sondażu liderem wyścigu wyborczego w woj. śląskim jest Platforma Obywatelska (ponad 36%), która o ponad 8,5 pkt. % wyprzedza drugi PiS. Podium zamyka SLD z wynikiem 12,08%.

Natomiast pod względem preferencji respondentów w głosowaniu na "jedynki”, to wyniki wykresu pokazują, że Jerzy Buzek (PO) z wynikiem 44,43% głosów miażdży konkurencję - uzyskując prawie trzykrotność wyniku, drugiego na liście, Kazimierza Kutza (EPTR) - 15,24%. Podium zamyka Marek Migalski (PRJG) z wynikiem 12,08%.

Co ciekawe, sondaż sprawdził także, czy liderzy list rozszerzają elektorat danej partii czy też go zawężają. Od wyniku lidera odjęto rezultat, jaki osiągnęła jego partia. Jeśli wynik był dodatni - oznacza to, że kandydat poszerza elektorat, jeśli ujemny - to go zawęża.

Jak pokazują wyniki, trzech liderów list zdecydowanie podciąga wyniki partyjne, rozszerzając potencjalny elektorat. Są to kolejno: Kazimierz Kutz (+9,03 pkt. %), Jerzy Buzek (+8,21 pkt. %), i Marek Migalski (+5,74 pkt. %). Nieznacznie in plus, w zestawieniu z macierzystą partią, wypada Janusz Korwin Mikke (+0,47 pkt. %).

A które "jedynki” zaniżają poparcie swojej partii? Nieznacznie pod kreską znalazła się grupa 4 kandydatów - Artur Zawisza, Tomasz Adamek, Adam Gierek i Stanisław Dąbrowa (od -0,70 pkt. % do -3,75 pkt.%). Wyraźnie wybija się rezultat Bolesława Piechy, który, w stosunku do rezultatu partii, notuje poparcie niższe aż o blisko 16 pkt. %. Oznacza to, że w oczach elektoratu jest to kandydat o mniejszej rozpoznawalności niż liderzy innych partii.

Do niniejszej analizy wykorzystano rezultaty ankiet przeprowadzonych wśród 853 mieszkańców woj. śląskiego (z łącznej grupy 3 055 respondentów), którzy zadeklarowali, że "na pewno wezmą udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego”.

Choć w wyborach do Parlamentu Europejskiego całe województwo śląskie stanowi jeden okręg wyborczy, to, dla zapewnienia możliwie najwierniejszego odzwierciedlenia rezultatów sondażu, badanie zostało prowadzone w różnych częściach woj. śląskiego, by odzwierciedlić specyfikę geograficzną województwa śląskiego. Badanie zrealizowano wg klucza 6 okręgów wyborczych (wg ordynacji wyborczej do Sejmu), a dokładniej w "stolicach” tych okręgów, tj. w: Bielsku-Białej (okręg 27), Częstochowie (okręg 28), Gliwicach (okręg 29), Rybniku (okręg 30), Katowicach (okręg 31) oraz Sosnowcu (okręg 32).

Komentarze: (19)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Głosujcie na Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke, są unio-sceptykami, takich w parlamencie UE trzeba jak najwięcej, bo jeśli nie to dalej będzie tak, że będą nam zamykali kopalnie węgla, będą ograniczali nam naszą suwerenność, będzie coraz więcej durnych zakazów i przepisów, które nie pozwolą normalnie rozwijać się naszej gospodarce.

Pan Kutz niech sobie da spokój to 85- letni staruszek który potrzebuje opiekuna a nie pchanie się do parlamentu. Czy w naszym kraju nie ma młodych mądrzejszych ludzi. Nie wiem po co on się tam pcha w tym wieku. Co chce zrobić. Pomijając że taki człowiek w tym wieku to sklerotyk

jeżeli się nie mylę to najstarszy kandydat do wyborów w całej Europie ma 100lat, a więc Kutz to małolat:-)

Kazimierz Kutz z najlepszym prognozowanym wynikiem (+9,03 pkt. %) startuje na posła do PE z listy Twojego Ruchu, partii deklarującej otwarcie zamiar likwidacji państwa polskiego i rozpłynięcia się Polski w UE. Warto zwrócić uwagę, że ugrupowanie Palikota nie zaprezentowało, jak dotąd, żadnego sensownego pomysłu na polepszenie funkcjonowania gospodarki, nie zaproponowało żadnego sposobu budowania siły Polski. Ale bo też do tego trzeba trochę lepszych głów niż te, którymi dysponują uczestnicy dziwnie osobliwej trzódki, podczas gdy wojnę z krzyżem może prowadzić każdy kretyn. Dlatego uważam, że każdy kto odda głos na przedstawiciela tej partii może dumnie nosić tytuł zasr##ca.

niszowe zakończenie potwierdzające to co napisałeś, ze do tego trzeba lepszej głowy niż tej, którą dysponujesz. Poza tym zgadzam się, że poza walką z krzyżem i wprowadzeniem marihuany nic im do głowy nie przychodzi. Ale czy mamy partię z pomysłem godnym tego, żeby na nich zagłosować? Osobiście nie widzę takiej.

W wyborach startują nie tylko partie, ale by to zauważyć niestety trzeba mieć lepszą głowę niż sam dysponujesz. Poza tym nie patrz tylko na programy wyborcze kandydatów, bo gdy wybory już się odbędą to stworzone koalicje będą realizować i tak program, o jakim przedtem nikt nie słyszał i za jakim, być może, nikt by nie zagłosował.

zacząłeś niszowo i tak skończyłeś:-) No cóż, niewielu się przyzna do błędu, a Polak to z natury jest zaczepny i będzie dalej dowodził, że niski poziom to wysoki:-)

Nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz. To częsty błąd u gimnazjalistów.
Słownik synonimów o słowie "niszowy" - elitarny, sprofilowany, wyspecjalizowany.

Głosujcie 25 maja na Prawo i Sprawiedliwość bo tylko oni mogą godnie reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej.

w przedszkolu możesz tak powiedzieć ale tutaj wymagania są nieco większe. A więc dlaczego uważasz, że należy na nich głosować. Proszę o konkrety. Bo hasło, że to "..bo tylko oni mogą godnie reprezentować nasz kraj ..." nie wystarczy. Sam powiedziałaś lub powiedziałeś: "mogą" a więc nie muszą. Mogą wszyscy, pytanie czy potrafią? Najpierw muszą się nauczyć dobrze reprezentować nasz kraj u nas, a z tym nie wychodzi im najlepiej. A szkoda, bo mają bardzo ciekawy program.

Większej "dyskryminacji" w tym roku nie czytałam.

to znaczy, że nic nie czytałeś w tym roku. Szkoda. Warto poczytać.

powiem tak: musimy się postarać aby europejska polityka była tak prowadzona, żeby miała konkretną wartość dla mieszkańców. A więc socjalna ochrona, a nie jej likwidowanie. Ochrona kont oszczędnościowych,a nie ochrona banków. Ochrona środowiska, a nie jego niszczenie. Ochrona regionalnego zróżnicowania, a nie tegoż niwelacja.

A tak naprawdę, jaki program mają partie na wybory do Europarlamentu? Mają jakiś program, czy może polskim partiom szkoda czasu na program., ludzie i tak przyjdą na wybory i kogoś wybiorą.

Po odpowiedź na to pytanie proponuję zajrzeć na portale tego typu http://twojpolityk.pl/
Program jakiś każdy musi przedstawić, co do jego treści to już inne miejsce do dyskusji by się przydało ;)

Taaa. Sprawdziłem i ... - "Strona w budowie" - tak podaje i to wszystko. Też tak działa jak rząd Tusia. Dziwne, że to ja muszę szukać ich programu, zamiast Oni się starać znaleźć wyborcę i przekazać mu swój program wyborczy. Ale lepiej im idzie krytykowanie kontrkandydatów niż prezentowanie własnego programu. To takie dziecinne.

ja sobie nie tłumaczę niczego jakoś tam,staram się innym pokazać jak jesteśmy manipulowani. Dałem tylko parę wyrywkowych przykładów właśnie takiego "chaosu informacyjnego", który otacza nas zresztą wszędzie, (ze względu na brak czasu, trochę chaotycznie ustawione i wyrywkowo to prawda, ale dla przeciętnie inteligentnego obywatela, jak się przyłoży, to zrozumiałe). Ważne że fakty są prawdziwe, i że można te informacje sprawdzić.

obecni Europarlamentarzyści, to Ci którzy tę Europę rozbijają, to przez nich w obecnych eurowyborach mają poparcie partie o poglądach eurosceptycznych i to powyżej 20%. Oblicza się, że na cały parlament (751 miejsc) ok. 200 miejsc mogą mieć Eurosceptycy.Ale może to i dobrze, jeżeli obecni parlamentarzyści świadomie przeciągali ukrócenie bankom ryzykownych inwestycji. A gdzie trzech gra, tylko jeden może zostać zwycięzcą. Potem podatnik musi płacić jak bank przegra i zbankrutuje. To Ci parlamentarzyści zajmują się kształtem ogórka. To Ci parlamentarzyści tworzą ustawy próbując wszystkich Europejczyków na siłę wsadzić pod jeden parasol. Czuję się jakbym był przez nich formowany. Dziwne, że przed wyborami, w zachodnich gazetach można przeczytać, że Grecja wyszła z kryzysu, że greckie obligacje są rozchwytywane, że Grecja nawet zrezygnowała z parasola europejskiego. Czego to się nie robi przed wyborami, żeby się dostać do parlamentu????? Bezrobocie w Grecji, wśród młodzieży to 58%, to nikt o tym nie wspomni, bezrobocie w Portugalii wśród młodzieży to 40%. Już teraz w europejskiej wspólnocie mamy ok. 24% bezrobotnej młodzieży do 24roku życia. To jest dramat. To dramat tej Europy. Teraz jeszcze PO zadba o to, żeby nie pytając nas o zdanie, wprowadzić walutę Euro i dobić nasz kraj.

Cieszy taki komentarz. Jest tu chaos informacyjny, ale widać że osoba jakoś tam usiłuje sobie sprawy tłumaczyć. A to znaczy, że nasi kandydaci nie zasługują na krztę poparcia. Wszyscy! Nie ma jednego, który by rzetelnie informował o aktualnym stanie "naszej Europy". Tylko zamieszczanie linków, wyrywkowych dokumentów, oraz informacji o własnej doskonałości. Wypada też zwrócić uwagę, że większość kandydatów ma zerową wiedzę o funkcjonowaniu wspólnoty europejskiej. Nie oszukujmy się, takich braków nie da się nadrobić w krótkim czasie. Znajomość języków też niewiele daje. Wypada mieć nadzieję, że wyborcy posiadają jednak wiedzę i inteligencję, która pozwoli odrzucić słabeuszy. Także zwykłych "kombinatorów" których kandydowanie nie znajduje żadnego logicznego uzasadnienia. Może z chęci "przykrycia" krajowych wpadek i odrzucenia w innych wyborach. Idźmy ludzie do wyborów, bo niektórym z partyjniactwa się w głowach poprzewracało. Czas im powiedzieć aby poszli do normalnej roboty.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama