, wtorek 23 kwietnia 2024
Wybory do europarlamentu 2014: Kandydaci z okręgu śląskiego
Sala obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego w Strasburgu  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Wybory do europarlamentu 2014: Kandydaci z okręgu śląskiego

MB
Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji odbędą się w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zostały przewidziane na okres od 22 do 25 maja 2014 r. W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego II kadencji odbędą się 25 maja.

Z dzisiejszej aktualizacji Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego w związku z majowymi wyborami złożyło 19 komitetów. Większość z nich ogłosiła już programy oraz listy kandydatów w okręgach wojewódzkich.

Na dzień dzisiejszy, 4 kwietnia, w przypadku list w województwie śląskim otwierają je następujący kandydaci: Bolesław Piecha (KW Prawo i Sprawiedliwość), Jerzy Buzek (KW Platforma Obywatelska), Stanisław Dąbrowa (KW Polskie Stronnictwo Ludowe), Kazimierz Kutz (KKW Europa Plus Twój Ruch), Janusz Korwin-Mikke (KW Nowa Prawica - Janusza Korwia-Mikke), Tadeusz Cymański (KW Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro) oraz Adam Gierek (KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy).

Podczas wyborów do europarlamentu w 2014 roku zostanie wybranych 751 posłów. Liczba polskich posłów w europarlamencie wynosi 51. Głos będzie można oddać na terenie wyodrębnionych obwodów głosowania na terenie każdej z gmin. Na karcie do głosowania należy określić listę kandydatów z danego okręgu województwa, na którą oddaje się głos, oraz zaznaczyć poszczególnego kandydata z tej listy, na którego się głosuje.

Według ostatniego sondażu Homo Homini, przeprowadzonego 2 kwietnia br., poparcie dla komitetów wyborczych z kraju startujących w wyborach do europarlamentu rozkłada się następująco: Prawo i Sprawiedliwość - 31%, Platforma Obywatelska - 28%, Sojusz Lewicy Semokratycznej - 11%. Dalej w pierwszej ósemce klasyfikują się: Polskie Stronnictwo Ludowe, Twój Ruch, Kongres Nowej Prawicy, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro oraz Polska Razem Jarosława Gowina. Sondaż przeprowadzono metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI - Computer Aided Telephone Interview) na próbie losowo-kwotowej stanowiącej liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu pełnoletnich mieszkańców Polski z zachowaniem rozkładów terytorialnych (dane według GUS).

Kandydaci komitetów wyborczych w okręgu śląskim:

KW Prawo i Sprawiedliwość

1. Bolesław Piecha
2. Jadwiga Wiśniewska
3. Izabela Kloc
4. Stanisław Szwed
5. Władysław Motyka
6. Bronisław Korfanty
7. Barbara Dziuk
8. Jadwiga Rudnicka
9. Krystyna Panek
10. Ewa Malik

KW Platforma Obywatelska

1. Jerzy Buzek
2. Krystyna Szumilas
3. Jan Olbrycht
4. Mirosława Nykiel
5. Marek Plura
6. Agnieszka Kurant
7. Bogdan Marcinkiewicz
8. Barbara Wnęk
9. Jerzy Ziętek
10. Grzegorz Sztolcman

KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy

1. Adam Gierek
2. Marek Balt
3. Halina Sobańska
4. Andrzej Chwiluk
5. Marian Jarosz
6. Wanda Dańczak
7. Katarzyna Zapart
8. Marianna Zięba
9. Adam Widuch
10. Przemysław Koperski

KW Polskie Stronnictwo Ludowe

1. Stanisław Dąbrowa
2. Aleksandra Banasiak
3. Danuta Kożusznik
4. Mariola Bartusek
5. Iwona Szychowska
6. Andrzej Pilot
7. Mirosław Szemla
8. Arkadiusz Hołda
9. Bronisław Karasek
10. Artur Bramora

KKW Europa Plus Twój Ruch

1. Kazimierz Kutz
2. Genowefa Grabowska
3. Andrzej Potocki
4. Elżbieta Fornalczyk
5. Witold Klepacz
6. Monika Mika
7. Daniel Kulwas
8. Olga Sosin
9. Artur Górczyński
10. Kamilla Tomczak

KW Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikke

1. Janusz Korwin-Mikke
2. Wiesław Lewicki
3. Magdalena Miczołek
4. Dobromir Sośnierz
5. Adam Pustelnik
6. Daria Kwiatkowska
7. Tomasz Żuk
8. Ewa Krystek
9. Anna Halemba
10. Sławomir Kokot

KW Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro

1. Tomasz Adamek
2. Tadeusz Cymański
3. Andrzej Rozpłochowski
4. Ewa Węglarz
5. Przemysław Wydra
6. Monika Fajer
7. Marek Gruszka
8. Iwona Domagała
9. Mariola Biała-Skrzycka
10. Jan Ziobro

KW Polska Razem Jarosława Gowina

1. Marek Migalski
2. Paweł Strumiński
3. Agnieszka Białek
4. Adam Rakszawski
5. Grzegorz Dyla
6. Urszula Kokolus
7. Krzysztof Haładus
8. Jarosław Szczęsny
9. Sonia Nandzik
10. Barbara Romanowska

KW Partia Zieloni

1. Monika Paca
2. Maciej Smykowski
3. Marcelina Zawisza
4. Adam Chudziński
5. Maria Orłowska
6. Tomasz Szymanek
7. Dobrosława Lewicka
8. Hubert Sulich
9. Magdalena Konus
10. Witold Szwedkowski

KW Demokracja Bezpośrednia

1. Jacek Sierpiński
2. Tomasz Moroń
3. Krzysztof Naleźniak
4. Marian Waszkielewicz
5. Beata Dziudzik
6. Marlena Molenda
7. Patrycja Pająk
8. Marzena Daduń
9. Krzysztof Biernacki
10. Sebastian Urbańczyk

KWW Ruch Narodowy

1. Artur Zawisza
2. Sławomir Sławski
3. Jakub Kalus
4. Anna Budka
5. Zbigniew Wawak
6. Robert Wojdat
7. Edyta Szostak
8. Janusz Tomczak
9. Katarzyna Przybyła
10. Adrianna Gąsiorek

Stan informacji z dnia: 15 kwietnia 2014 r.

Komentarze: (27)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

kandydaci żenada-gdzie ludzie pokroju śp.Geremka?/

DABROWA OPISZ SWOJE SUKSEY W KS.JAK TO DZIALALES GDY KRADZIONO KASE W KS ZA PREZESA BOROWSKIEGO

Polecam serwis - wszyscy kandydaci na europosłów z woj. ślakiego www.wyborynaslaku.info

Przykro mi bardzo Pani Danusi ale nie zagłosuję na Panią. PSL nie umie się oderwać od nepotyzmu a najnowsze kontrole NIK pokazują tylko nowe fakty. Przykre, że mimo tak wielu skandali nepotystycznych nadal "partyjna rodzina" potrafi się tak organizować aby na godziny przed publicznymi przetargami zakładać "podmioty" dla publicznego grosza. Pani usiłuje dbać wyłącznie o historyczne dobre imię PSL. Może to i godne i prawdziwe. Może nie wystarczyć na publiczne zaufanie. Z przedstawionych kandydatur jedynie Pan Kutz wydaje się mieć siłę niezależności stanowiska. Jedynie On wydaje się być w stanie wygarnąć" komu trzeba i co trzeba. Nawet w Europarlamencie.

Umiejętność polegająca głównie na tym, by na forum parlamentu "wygarnąć komu trzeba i co trzeba" znakomicie sprawdza się na tylko Wiejskiej. W Brukseli trzeba pracować głównie w kuluarach. "Jedynie On" jest schorowanym człowiekiem, ledwo chodzącym, bez znajomości języków, bez znajomości procedur administracyjnych, bez znajomości nowoczesnych środków informatycznych. Przy swoich 85 latach nie perspektyw opanowania tych rzeczy - starsi ludzie wolniej się uczą.
Głównym zadaniem pana Kutza, jak mniemam, jest rola podobna do podstawionego "zająca" w zawodach lekkoatletycznych. Ma nabić dla ugrupowania Palikota głosy ludzi, którzy nie są zbyt zorientowani w temacie, a takich jest większość.

Ktoś tu chyba zapomniał o Ruchu Narodowym. Z 1 z Śląska startuje Artur Zawisza

Wstydziłbyś się.

Tylko JKM

pokażcie mi wśród polityków intelektualistów, obdarzonych wrażliwością moralną, jaką obdarzeni byli np śp. Bronisław Geremek i śp.Jacek Kuroń - jeszcze poszukalibyśmy takich pośród dyplomatów...szkoda, że Adam Michnik nie jest politykiem...

Pewni ludzie są niepowtarzalni, podobnie jak ich czyny. Nie znaczy to jednak, że wśród obecnych polityków nie ma ludzi dla których ważny jest interes społeczny i którzy działają na rzecz społeczeństwa. Problem jest inni: Ci politycy najczęściej nie mają szans na wygrane wybory i mogą tylko działać lokalnie. Dlatego też w niedziele mam zamiar zagłosować na Monikę Pacę z Partii Zieloni - która znana jest przede wszystkim ze swoich działań społecznych. Takich ludzi mam zamiar popierać

Prosisz to masz: Kwaśniewski, Siwiec, Miller, Senyszyn, Cimoszewicz, Palikot, Pazura, Róża Maria Gräfin von Thun und Hohenstein itp

Janusz Korwin-Mikke to dobry kandydat. Poglądy Kongresu Nowej Prawicy na gospodarkę i nie tylko na nią) mają sens i wierzę, ze choć w części zostaną zrealizowane.

Polska musi opuścić UUE - UE musi się rozpaść. tak będzie najlepiej.

iść? nie iść? iść? nie iść? a pójde i skreśle se wszystkich

Jedynym godnym uwagi to Tadeusz Cymański. Nie ważna partia, ale człowiek co sobą prezentuje.

Przypominam, że w Europarlamencie trzeba PRACOWAĆ. Ten kandydat zajmuje dość wysokie miejsce na liście euroleserów http://wybory.gazeta.pl/ParlamentEuropejski2014/56,137162,15711565,Tadeu...

jeszcze trzymają się mocno...ale świat przyszłości,
to na pewno świat bez polityków...

Janusz Korwin-Mikke, powinien mieszkać na bezludnej wyspie-wówczas, bez przeszkód, mógłby wcielać w życie swoje urojone ideały...

> tylko Ty masz rację...

Osiemdziesięciopięcioletni Kutz jest jedynką na liście Twojego Ruchu, partii deklarującej otwarcie zamiar likwidacji państwa polskiego i rozpłynięcia się Polski w Unii Europejskiej. Trudno o bardziej kompromitującego dla naszego regionu kandydata. Ta partia to logiczne ukoronowanie jego kariery politycznej.
Debiutował jako wiceprzewodniczący ds. ideologicznych stalinowskiego Związku Młodzieży Polskiej w łódzkiej szkole filmowej.

Platforma na ruskich serwerach gładko zsumuje głosy i wyjdzie jak ma wyjść, a już wybitny rosyjski socjalista Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili wypowiedział onegdaj sentencję, że w demokracji ważniejsze od tego, kto głosuje, jest to, kto liczy głosy ...

Tylko Prawo i Sprawiedliwość potrafi godnie reprezentować Polskę.

Ale tylko WC

Głosuję na Janusza Korwin-Mikkego. Niezmiennie zresztą od 20 lat.

głupców nie sieją..

Podzielam sympatię ,chociaż sukcesu wyborczego się nie spodziewam. Racje jego są oczywiste ale nie do przyjęcia przez post komunistyczne społeczeństwo.

Rozumiem, że nie możesz się doczekać odebrania kobietom praw wyborczych.

Nie tylko kobietom, Tobie również chciałbym odebrać.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama