, piątek 21 czerwca 2024
Podsumowanie roku 2011 w polityce
Jan Poloczek (z lewej) po powrocie na stanowisko burmistrza Wisły zmienił skarbnika, Czesław Gluza zamienił fotel starosty na miejsce w Sejmie. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Podsumowanie roku 2011 w polityce

KATARZYNA KOCZWARA

Miniony 2011 rok w polityce był zróżnicowany. Śląsk Cieszyński wielokrotnie odwiedził prezydent Bronisław Komorowski. Gościł tu także premier Donald Tusk. Kampania poprzedzająca wybory parlamentarne była okazją do wizyt popularnych polskich polityków z Januszem Palikotem na czele. Nie brakowało także lokalnych zawirowań i zmian.


Cybulski i Ficek nadal obecni w urzędach

Życie, także to polityczne, nie lubi próżni. Po przegranych wyborach na burmistrza Cieszyna Włodzimierz Cybulski, przyjął ofertę Anny Grygierek i objął dobrze mu znany urząd zastępcy burmistrza, tym razem gminy Strumień.

Były burmistrz Cieszyna, Bogdan Ficek, nie zdążył przyzwyczaić się do statusu bezrobotnego. Spełnił swoje plany, wrócił do urzędu, od 1 lutego 2011 roku jest dyrektorem Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych w Cieszynie. Od tego czasu czuje się tylko i wyłącznie urzędnikiem i polityki w mieście nie komentuje.

Prezydent Komorowski polubił Śląsk Cieszyński

Wygłoszone orędzie noworoczne z Wisły i pobyt głowy państwa w Wiśle na przełomie 2010 i 2011 roku stanowiły początek przyjaźni Bronisława Komorowskiego ze Śląskiem Cieszyńskim. W 2011 roku prezydent wraz z małżonką wielokrotnie gościł w swojej rezydencji w Wiśle z wizytami oficjalnymi jak i prywatnymi. Prezydent po latach powrócił do jazdy na nartach, beskidzkie trasy przypadły mu do gustu. Uczestniczył w imprezie "Wisła Adamowi Małyszowi", zespołowi "Istebna wręczył Grand Prix Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, odbywających się w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Bronisław Komorowski 1 września odwiedził południe Polski. W Cieszynie na Wzgórzu Zamkowym modlił się o pokój na świecie.

Problem ze skarbnikiem w Wiśle

Powracający na stanowisko burmistrza Wisły Jan Poloczek w marcu odwołał skarbnika Jarosława Głowinkowskiego. Jako powód podał brak zaufania. Na jego miejsce zaproponował Damiana Cieślara, ręcząc za jego referencje, mimo że wątpliwość budziło doświadczenie zawodowe nowego skarbnika.

Sprawą zajął się Wydział Nadzoru Prawnego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, zarzucając Damianowi Cieślarowi brak wymaganego ustawowo 3-letniego doświadczenia w księgowości. Władze miasta wraz z radą miasta zdecydowały się nie czekać na decyzję Nadzoru Prawnego, uniknąć ewentualnego wyjaśniania sprawy w sądzie i na stanowisko skarbnika powołano Dorotę Pilch. Damian Cieślar został jej zastępcą.

Przedwyborcza walka o głosy

W 2011 roku jesienią odbyły się wybory parlamentarne. Prawdziwa kampania wyborcza ruszyła już wiosną. O głosy poparcia walczył w Cieszynie Janusz Palikot, spotykając się z mieszkańcami w "Domu Narodowym". W październiku okazało się, że podróż po kraju przyniosła dobre efekty, Ruch Palikota otrzymał 10-procentowe poparcie w skali kraju, posłem z okręgu 27, do którego należy także powiat cieszyński, został Artur Górczyński.

We wrześniu w Cieszynie, na zaproszenie Jerzego Hermy, gościł ówczesny wicemarszałek Sejmu, Stefan Niesiołowski. Poseł Platformy Obywatelskiej miał wygłosić wykład dotyczący etyki w krajowej polityce, zajął się krytykowaniem opozycji z Prawem i Sprawiedliwością na czele.

Tusk i Moravia

Także we wrześniu w Cieszynie gościł premier Donald Tusk, który wraz z premierem Czech Petrem Nečasem, otworzył polsko-czeski gazociąg Moravię. - To jest kolejny krok do budowy jednolitego rynku energetycznego w Europie. Bardzo ważny, ponieważ oba nasze kraje, tak jak inne tego regionu, boleśnie odczuwały kryzysy gazowe. Było to efektem specyficznej relacji energetycznej Europy z głównym dostarczycielem gazu, jakim jest Rosja, ale także niewystarczającą ilością połączeń tzw. interkonektorów. Jeden z nich mamy dziś przyjemność otworzyć - przyznał w Cieszynie Donald Tusk.

Posłowie z regionu

Wybory parlamentarne kolejny raz okazały się zwycięskie dla Platformy Obywatelskiej - ponad 46% głosów w powiecie cieszyńskim. Śląsk Cieszyński w Sejmie reprezentuje Aleksandra Trybuś (3 miejsce na liście startowej) oraz Czesław Gluza (6 pozycja). Do Senatu dostał się Tadeusz Kopeć.

Jerzy Nogowczyk nowym starostą

Czesław Gluza, obejmując funkcję posła, zrezygnował ze stanowiska starosty. Na swoje miejsce zaproponował Jerzego Nogowczyka, radnego powiatowego z Wisły. Koalicja kandydaturę tę poparła. Nowy starosta jest radnym powiatowym od 2010 roku.

Ryszard Macura głosem opozycji w radzie powiatu

Wywiad udzielony portalowi gazetacodzienna.pl rozpoczął ciekawą korespondencję na oświadczenia w radzie powiatu. Ryszard Macura w szczerej rozmowie opowiedział o swoich wątpliwościach przede wszystkim w stosowanej przez starostę Czesława Gluzę i koalicję rządzą polityki wobec szpitala. W odpowiedzi pojawiło się oświadczenie koalicji rządzącej i zaczęła się wymiana oświadczeń.

Jan Olbrycht wiceprzewodniczącym największej grupy politycznej w PE

Europoseł ze Śląska Cieszyńskiego, były burmistrz Cieszyna, Jan Olbrycht, jest cenionym politykiem Parlamentu Europejskiego. Europejska Partia Ludowa, skupiająca 272 eurodeputowanych z 26 państwa należących do Unii Europejskiej, wybrała Olbrychta na jednego z 10 swoich wiceprzewodniczących.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

jedna wielka kpina i oszustwo,powiedzcie prawdę co to za rurociąg czyj gaz i kto czerpie na tym korzyści, a nie blefujcie że tutaj podoba się nieproszonym gościom

Polityka z stela to mocno trzymający się ewangelicy były starosta, obecny starosta wójt Brennej. Wszystko to widać słychać i czuć.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama