, sobota 2 grudnia 2023
Podsumowanie roku 2011 w kulturze
Maria Czubaszek: znana, lubiana, kontrowersyjna pisarka, dziennikarka i satyryk gościła w Cieszynie podczas Hecy. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Podsumowanie roku 2011 w kulturze

BARBARA ŚLIŻ
Szczęśliwa trzynastka dla "Kina na granicy", Panorama Górecka, tradycyjne święto miasta z aferą w tle i dwa cieszyńskie debiuty to bilans tegorocznych imprez w regionie.

Paweł Dadok najlepszy na świecie!

Głównym celem konkursu "Water is life" jest zwrócenie uwagi na problem niedoboru i zanieczyszczenia wody. Inicjatorzy konkursy zaproponowali uczestnikom stworzenie czegoś, przez co można wyjaśnić ludziom, dlaczego i jak należy używać wody oszczędnie. Zwycięskim pomysłem okazał się plakat autorstwa Pawła Dadoka z Górek Wielkich, studenta V roku Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej. Jego praca była najlepsza spośród 5 tysięcy nadesłanych zgłoszeń z 83 krajów. Zwycięska praca prezentowana była na wystawie w Kapsztadzie w RPA, a także m.in. w Chinach, Niemczech i na Węgrzech.

Szczęśliwa trzynastka dla Kina na Granicy

W ciągu sześciu dni widzowie z Polski, Czech i Słowacji obejrzeli ponad setkę filmów. Chociaż przed tegoroczną edycją organizatorzy obawiali się "pechowej trzynastki" wszystko wyszło znakomicie. Sale kin i teatru pękały w szwach, a uczestnicy do późnych godzin nocnych bawili się w specjalnym namiocie na Wzgórzu Zamkowym. Miasto ożyło podczas tych kilku filmowo-muzycznych dni. Po raz kolejny impreza zbliżyła do siebie trzy narody, które łączy jedna filmowa pasja i potwierdziła swoją markę. O sukcesie przeglądu świadczy nie tylko frekwencja, ale przede wszystkim pochwały, które "Kino na Granicy" zebrało na arenie krajowej i międzynarodowej. Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na jego kolejną edycję.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom z inauguracją w Cieszynie

W obchody Jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" zaangażowało się 6400 koordynatorów i liderów oraz 2600 miejscowości w całym kraju. Wraz z zainaugurowaną kampanią został otwarty I Międzynarodowy Tydzień Czytania Dzieciom. Wspólne czytanie "Lokomotywy" Juliana Tuwima w kawiarni Noiva rozpoczęła wokalistka Ewa Farna oraz Maciej Orłoś. Było zabawnie i kolorowo, impreza zgromadziła mnóstwo dzieci na cieszyńskim rynku.

Święto Szlaków Zabytków Techniki Województwa Śląskiego w Cieszynie

Po raz pierwszy Cieszyn wziął udział w Industriadzie, której tematem przewodnim był Szlak Książki. Impulsem, który spowodował, że miasto dołączyło do corocznego święta było wpisanie cieszyńskiego Muzeum Drukarstwa do Szlaku Zabytków Techniki. Debiut okazał się udany. Cieszyn odwiedzili, skuszeni bogatym programem, nawet mieszkańcy całego powiatu.

Dni Skoczowa kontra Doda

Zaczęło się niewinnie. Organizatorzy tradycyjnego święta Skoczowa zapowiedzieli liczne atrakcje podczas dni miasta. Wśród zaproszonych gości widniało kilka sławnych nazwisk, m.in. Marlin Monroe i Elvis Presley. W mieście nikt nie spodziewał się, że gwiazdy rzeczywiście pojawią się na Dniach Skoczowa, zwłaszcza, że wymieniona dwójka z oczywistych powodów na imprezie zjawić się nie mogła. Inaczej sytuacja miała się z Dodą. Zamiast niej na scenie pojawiła się aktorka, parodiująca znaną wszystkim piosenkarkę. Za bezprawne wykorzystanie wizerunku artystka zażądała od organizatorów 50 tys. zł. Z dotychczasowych informacji wynika, że sprawa zakończyła się za porozumieniem stron.

Cieszyn miastem filmowym

Końcem zeszłego roku w Cieszynie rozpoczęły się prace nad filmem "Wszystkie kobiety Mateusza". Sceny do filmu kręcone były m.in. w Parku Pokoju, niedaleko Studni Trzech Braci, w kamienicy na ul. Menniczej oraz w jednym z mieszkań na "Zorze", gdzie stworzony został główny plan zdjęciowy. Filmowcy zachwyceni miastem obiecali, że z chęcią do niego wrócą. - Cieszyn to piękne miasto z potencjałem, który chcieliśmy wykorzystać - mówili aktorzy. Pytanie tylko, czy miasto odpowiednio wykorzystało wizytę ekipy filmowej w Cieszynie?

48. Tydzień Kultury Beskidzkiej

Wyjątkowy tydzień, który trwa dziewięć dni miał już swoją 48. Edycję. Tydzień Kultury Beskidzkiej (TKB) to czas, podczas którego mieszkańcy i turyści mogą zapoznać się z zagranicznym i regionalnym folklorem, skosztować różnorodnych potraw, a przede wszystkim bawić się w rytm ludowych melodii. Jak co roku TKB ściąga tłumy turystów. W tym roku podczas tygodnia zespół z Istebnej świętował swój jubileusz. Na zakończenie TKB grupa pod przewodnictwem Tadeusza Papierzyńskiego wystąpiła w specjalnym, jubileuszowym koncercie z okazji 110-lecia istnienia zespołu. Podczas finału Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych na widowni zasiadł prezydent Bronisław Komorowski wraz z z małżonką.

Górecka Panorama zakończona

Tegoroczne, rekordowe Artystyczne Lato u Kossaków przyciągnęło mnóstwo uczestników, nie tylko tych z regionu. Lato w Dworze Kossaków rozpoczęło się od koncertu na 60 gitar w wykonaniu dzieci i młodzieży, a zakończyło się, już tradycyjną, aukcją rzeźb wykonanych podczas warsztatów. Wraz z tą edycją ukończona została "Panorama Górecka" malowana na podstawie książki "Puszkarz Orbano" Zofii Kossak. Studenci i wykładowcy krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zakończyli projekt "Malowanie u Kossaków" w czerwcu. Powstała na płótnie Panorama, w kształcie rotundy o powierzchni 200 m2, by nie niszczała przechowywana jest w bezpiecznym miejscu.

Plejada gwiazd podczas festiwalu "Bez Granic"

W tym roku byliśmy świadkami XXII już edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Bez Granic". Ta sztandarowa impreza organizowana od 1990 roku nieraz przeżywała swoje wzloty i upadki, by na nowo móc się odrodzić. Świadczy o tym chociażby tegoroczna edycja festiwalu, podczas której organizatorzy postawili na sztuki współczesne w wykonaniu najpopularniejszych gwiazd teatru i telewizji. Dzięki temu cieszyńska publiczność mogła zobaczyć Magdalenę Cielecką, Piotra Adamczyka, Tomasza Karolaka, Borisa Zachara, czy Janę Oľhovą. Coroczne spotkania na granicy służą poznawaniu i przekraczaniu granic, kultur i konwencji teatralnych. Również tym razem udało się spełnić oczekiwania publiczności i potwierdzić znakomitość i słuszność tej działalności.

HECA, czyli debiut bardzo udany

Kolejny debiut. Po raz pierwszy w cieszyńskim kalendarzu pojawiła się HECA, czyli cykl wieczorów kabaretowych. Na deskach teatru im. Adama Mickiewicza pojawiło się w sumie 6 kabaretów, do tego, każdego dnia odbywało się spotkanie autorskie z wybranymi gwiazdami i wystawy gości. Maria Czubaszek, Artur Andrus i Henryk Sawka zachwycili cieszyńską publiczność. Kabarety, które pojawiły się w teatrze rozbawiły do łez wszystkich widzów. Impreza jak na debiut okazała się strzałem w dziesiątkę i ma szansę stać się najbardziej rozpoznawalnym wieczorem kabaretowym w regionie.

Jubileusz 60-lecia Teatru Cieszyńskiego i Złota Cieszynianka dla Karola Suszki

Ujawnione przedwcześnie, przez burmistrza Szczurka, wyniki Lauru Złotej Cieszynianki nie zaskoczyły chyba nikogo. Zdobywcą tego honorowego wyróżnienia został Karol Suszka, wieloletni dyrektor Cieszyńskiego Teatru w Czeskim Cieszynie. Przyznanie lauru zbiegło się z uroczystym jubileuszem 60-lecia istnienia Sceny Polskiej na Zaolziu. W tym czasie cieszyńscy aktorzy wystawili 422 premiery, co dało 11 012 spektakli, które obejrzało około 3 mln widzów! Podczas jubileuszu odbyła się premiera dramatu Wiliama Szekspira "Romeo i Julia".

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czy Doda kontra Skoczów to wydarzenie kulturalne?! Śmiem wątpić... A ja dodałbym jeszcze ciekawy eksperyment związany z letnimi koncertami w Ustroniu, gdzie pojawiła się polska czołówka sceny POP.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama