, sobota 2 grudnia 2023
Podsumowanie roku 2011 w sporcie
Choć można było się tego spodziewać, wraz z zakończeniem kariery skoczka przez Adama Małysza, skończyła się w Polsce pewna epoka. fot: Adam JaroszDodaj do Facebook

Podsumowanie roku 2011 w sporcie

KATARZYNA KOCZWARA

Rok 2011 obfitował w emocje sportowe te pozytywne jak sukces cieszyńskiego etapu 68. Tour de Pologne, obronienie tytułu mistrza Polski przez Kajetana Kajetanowicza, czy sukces Jana Błachowicza podczas 17 gali KSW. Nie brakowało także frustracji, przede wszystkim związanych z awarią wyciągu na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Wraz z zakończeniem kariery skoczka przez Adama Małysza, w skokach narciarskich, skończyła się pewna epoka.


Adam Małysz zakończył karierę skoczka

3 marca Adam Małysz oficjalnie ogłosił swoją decyzję o zakończeniu kariery skoczka narciarskiego. Podczas Mistrzostw Świata w Oslo zapowiedział, że skakać będzie do końca sezonu. Ostatni konkurs w ramach Pucharu Świata, w którym wziął udział, był w słoweńskiej Planicy. Małyszowi towarzyszyła rodzina i przyjaciele… z Zakopanego. Wśród kibiców nie zabrakło wiślan, ale nie pojawiły się władze Wisły, nie zadbano także o wiślańskie akcenty.

Dużo kontrowersji wywołała także decyzja o organizacji pożegnalnego benefisu Orła z Wisły w Zakopanem. Impreza "Skok do celu" zdominowana została przez mokry śnieg, zaplanowanej zabawy nie udało się przeprowadzić, ale Małysz oddał ostatni skok na Wielkiej Krokwi.

Wisła podziękowała skoczkowi w czerwcu. Termin imprezy układany był pod Małysza i prezydenta Komorowskiego. Zainteresowanie kibiców pozostawiało wiele do życzenia, długo komentowana była cena biletów na występy.

Skocznia im. Adama Małysza nieczynny wyciąg i PZN

Dużo negatywnych emocji w minionym roku związanych było ze stanem technicznym wyciągu na skoczni w Wiśle - Malince. Problem pojawił się pod koniec 2010 roku i zakończył dopiero w lipcu 2011 roku. W tym czasie na skoczni gościł prezydent Bronisław Komorowski, odwołano Puchar Kontynentalny. Do końca nie wiadomo było, czy podczas inauguracji Letniego Grand Prix w skokach narciarskich skoczkowie nie będę wywożeni na skocznię samochodami terenowymi. Ostatecznie na kilka dni przed zawodami, wyciąg przeszedł stosowne odbiory techniczne i uzyskał zgodę na użytkowanie.

Polski Związek Narciarskim z niepokojem obserwował jakie działania podejmuje wobec skoczni właściciel - Centralny Ośrodek Sportu ze Szczyrku. Po trudnych rozmowach PZN wydzierżawił m.in. skocznię w Wiśle na okres 3 lat i teraz jest gospodarzem tego obiektu.

Letnie Grand Prix bez Małysza, polski turniej 3 skoczni

17 lipca w Wiśle rozpoczęło się Letnie Grand Prix w skokach narciarskich, zainaugurowany został także Lotos Poland Tour - turniej 4 konkursów w Polsce na skoczni w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem. Zawody, pierwsze bez udziału Adama Małysza, przyjęte były entuzjastycznie zarówno przez kibiców jak i skoczków. W Wiśle najlepszy, podobnie jak w sezonie zimowym, okazał się Thomas Morgenstern.

68. Tour de Pologne ponownie na Śląsku Cieszyńskim

Czesław Lang i jego team upodobali sobie Śląsk Cieszyński. To właśnie etap cieszyński był wstępem do górskiego ścigania. Zróżnicowana trasa z finiszem w Cieszynie była testem kondycji i koncentracji kolarzy. Kolejny raz zarówno aura jak i kibice dopisali. Cieszyn zyskał nie tylko kolejnych sympatyków, udało się także przed przejazdem peletonu odnowić kilka ulic, poprawić stan techniczny infrastruktury miasta. Sukcesem okazał się także wyścig młodych kolarzy, na starcie stanęło ok 200 zawodników.

Freestyle City Festival po raz drugi w Cieszynie

Po mocnym uderzeniu pierwszą edycją ekstremalnego festiwalu ekipa z Freestyle City Festival obniżyli loty. Impreza zorganizowana w Cieszynie cieszyła się zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem niż w 2010 roku. Dla miłośników ekstremalnych wrażeń nie brakowało jednak atrakcji - były zjazdy rowerowe do kamienicy, skoki i powietrzne akrobacje. Poza atrakcjami typowo sportowymi, uczestnicy festiwalu mogli spróbować swoich sił w warsztatach tanecznych, bawić się podczas imprezach muzycznych i poszerzyć wiedzę na konferencji naukowej.

Kajto po raz drugi mistrzem Polski

Po bardzo zaciętej rywalizacji i wielu nieoczekiwanych zwrotach akcji, w siedmiu rundach, na ponad osiemdziesięciu odcinkach specjalnych i po pokonaniu ponad tysiąca kilometrów oesowych Kajetan Kajetanowicz z Jarkiem Baranem obronili tytuł Mistrzów Polski!

Kamil Heller w czołówce Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski

Bielszczanin Wojtek Chuchała oraz pochodzący z Ustronia Kamil Heller przebojem wdarli się do czołówki Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Tegoroczny sezon zakończyli zdobyciem tytułów Mistrza Polski, Słowacji oraz CEZ-FIA w grupie N.

Mateusz Malina wicemistrzem świata w free immersion

Mateusz Malina z Ustronia został wicemistrzem świata w konkurencji free immersion podczas rozgrywanych w Grecji Mistrzostw Świata w freedivingu. Polak zszedł na głębokość 106 m i tym samym ustanowił nowy rekord kraju. Rozgrywane w greckiej miejscowości Kalamta, VI Głębinowe Mistrzostwa Świata we Freedivingu odbyły się w dniach 15-25 września.

RFM Marocco Challenge sukces załogi z Cieszyna, dobry występ VIPów

W 2010 roku podczas marokańskiego rajdu, wywalczyli trzecie miejsce. W 2011 roku Laryssa i Grzegorz Węglarzowie z Cieszyna w rajdzie RMF Morocco Challenge zdobyli pierwsze miejsce w kategorii GT (grand tourism) i piąte w ogólnej klasyfikacji. Trzecia edycja Rajdu RMF Morocco Challenge, polskiego rajdu w Afryce o charakterze szybkościowym, przeznaczonego dla amatorów i zawodowych kierowców rajdowych trwała od 21 do 30 października. Trasy prowadzące przez wydmy pustyni były egzaminem z techniki jazdy oraz umiejętności nawigacyjnych.

To nie jedyni przedstawiciele regionu, którzy swoich sił spróbowali w rajdzie. W klasie VIP wystąpiła Izabela Małysz z córką Karoliną. Adam Małysz, przygotowując się do rajdu Dakar, wziął udział w Narodowym Treningu na Pustyni.

Książe Cieszyński Jan Błachowicz z tytułem mistrzem KSW wagi półciężkiej

W marcu 2011 roku przegrał podczas KSW z Rameau Thierry Sokoudjou, gdy nie wszedł do trzeciej rundy z powodu obrażeń nogi. 26 listopada w Łodzi odbył się rewanż. Tym razem Jan Błachowicz okazał się zdecydowanie mocniejszy. Wywalczył tytuł mistrza KSW wagi półciężkiej, wpierali go rodzice i przyjaciele w tym duża grupa z Cieszyna.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama