, niedziela 5 lipca 2020
Powiat: Opozycja odpowiada na oświadczenie koalicji
Radny Ryszard Macura w swoim oświadczeniu odniósł się do konkretnych faktów. fot: Katarzyna KoczwaraDodaj do Facebook

Powiat: Opozycja odpowiada na oświadczenie koalicji

KATARZYNA KOCZWARA
Powiat: Opozycja odpowiada na oświadczenie koalicji

W imieniu CIS i Klubu PiS Witold Dzierżawski odczytał oświadczenie będące odpowiedzią na oświadczenie koalicji. fot. Katarzyna Koczwara

Podczas wtorkowej sesji rady powiatu kolejny raz dało się usłyszeć echa naszej rozmowy z Ryszardem Macurą. Reakcją na oświadczenie koalicji rządzącej są kolejne dwa oświadczenia, tym razem samego radnego jak i opozycji - radnych Cieszyńskiej Inicjatywy Samorządowej i Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Oba stanowiska publikujemy.

Ryszard Macura z CIS-u pierwszy ustosunkował się oświadczenia koalicji:
Moje dzisiejsze wystąpienie jest odpowiedzią na Oświadczenie, przedstawione 26 września 2011 r. przez radnych koalicji rządzącej powiatem w sprawie udzielonego przeze mnie wywiadu dla portalu "Gazetacodzienna.pl". W swojej odpowiedzi pragnę skupić się na faktach, które ujawniłem we wskazanym wywiadzie.

1. Rzeczywiście podczas prac komisji, których jestem członkiem, obserwowałem większą swobodę myśli radnych koalicji rządzącej, niż to ma miejsce podczas sesji Rady Powiatu, co owocowało wieloma wspólnymi przedsięwzięciami. I tak na przykład wspólnie z radym Bodakiem przekonaliśmy Komisję Dróg, że warto przygotować, a następnie przedstawić radnym zestawienie ilustrujące dotychczasowe inwestycje drogowe, chociaż początkowo oponował przeciwko temu pomysłowi członek Zarządu Powiatu Jerzy Malik.

2. Rzeczywiście byliśmy świadkami sytuacji, podczas których radni koalicji rządzącej ewidentnie pod wpływem starosty Gluzy zmieniali swoje chwilę wcześniej prezentowane stanowisko. Tutaj konsekwentnie nie będę wskazywał nazwiska radnego czy radnej, ale postronni obserwatorzy tego, co się dzieje podczas sesji, musieli to zauważyć.

3. Podtrzymuję swoją wdzięczność wobec członków Komisji Dróg, w tym reprezentantów koalicji rządzącej, ze względu na ich uczciwe podejście do oceny sposobu realizacji inwestycji drogowej ulicy Pikiety w Cieszynie. Wezwaliśmy wtedy do ściślejszej współpracy jednostki samorządu terytorialnego, aby uniknąć sytuacji, w wyniku których w krótkim czasie dwukrotnie wydaje się pieniądze na realizację tego samego odcinka prac (np. kładzenie nawierzchni drogi).

4. Faktem jest, że Zarząd podjął działania zmierzające w kierunku komercjalizacji Szpitala Śląskiego, nie konsultując tej niezwykle ważnej sprawy z Radą Powiatu. Na domiar złego faktem jest, że w Starostwie Powiatowym zorganizowano spotkanie, dotyczące finansowania ZZOZ w Cieszynie, nie informując o tym spotkaniu wszystkich przedstawicieli kompetentnych komisji.

5. Faktem jest również nierzetelność w informowaniu radnych o sytuacji Szpitala. W tej kwestii posłużyłem się m.in. przykładem danych przekazanych nam przez Szpital, z których wynika, że zespół medyczny powinien obsłużyć i przewieźć pacjenta z Cieszyna do Katowic i z powrotem w dwie godziny. Takie świadome przekazywanie nam danych nierealistycznych musi budzić nasze wątpliwości.

6. Faktem jest, że w Skoczowie mówiło się (wywiadu udzieliłem 31 sierpnia 2011 r.) o inwestycjach powiatu, które mogłyby sugerować, że decyzja w sprawie przeniesienia Liceum zapadła. Dzisiaj w miesiąc po wrześniowej sesji Rady Powiatu, na której radni w większości zdecydowali o sprzedaży budynku przy ulicy Frysztackiej w Cieszynie, inaczej sformułowałbym wypowiedź aniżeli w sierpniu.

7. Ciągle też potwierdzam fakt, że Zarząd Powiatu podejmuje decyzje w trakcie procesu rekrutacji o tym, którym szkołom zezwolić na utworzenie dodatkowych czy poszerzonych klas, a którym nie. Ja jestem zwolennikiem bardziej konsekwentnego rozwiązania w tym względzie, czego proszę nie mylić ze sztywnością.

8. Faktem też jest wspomnienie przeze mnie wydania za pieniądze powiatu, w trakcie kampanii wyborczej w roku 2010, broszury informującej o efektach pracy powiatu z umieszczeniem tam tylko zdjęć wybranych polityków, co w moim przekonaniu naruszało ordynację wyborczą.

9. Podtrzymuję również moją pozytywną ocenę starań starosty o to, aby na naszym terenie pojawiali się politycy rangi ogólnopolskiej.

Panie i Panowie Radni, wbrew sugestiom niektórych, nie mogę zamilknąć w sprawach, które dotyczą jakości i funkcjonowania powiatu. Nie dam się sprowadzić do roli bezkrytycznego wielbiciela, bądź bezkrytycznego oskarżyciela. Stąd w moim wywiadzie pojawiają się zarówno pochwały, jak i nagany. Nie chcę też przyjąć języka wrogości, dlatego szczerzę życzę Państwu mądrości, a swoje wystąpienie zakończę lekko słowami piosenki Jesteśmy nieprzemakalni autorstwa Sztywnego Pali Azji z około roku 1987.

Nie straszne nam wichry i burze
Nie groźne nam deszcze ulewne
Nie pochłoną nas bagna, kałuże
Nasze peleryny są pewne

Jesteśmy nieprzemakalni
jesteśmy nooormalni
Jesteśmy nieprzemakalni
Jesteśmy nooormalni

Nie straszne nam lata płynące
Nie groźne nam mowy wylewne
Nie skuszą nas prawdy mylące
Nasze peleryny, peleryny są pewne

PISALIŚMY: Radni koalicji odpowiadają na wywiad z Ryszardem Macurą

Głos zabrali także radni Cieszyńskiej Inicjatywy Samorządowej i Klubu Prawa i Sprawiedliwości. W oświadczeniu napisali:

Ze zdziwieniem wysłuchaliśmy oświadczenia radnych koalicji, odczytanego przez Marcina Ślęka podczas obrad ostatniej sesji Rady Powiatu. Oświadczenie to publikowała później Gazeta Codzienna.

Nasze zdziwienie spowodowane zostało faktem braku odniesienia się do tez, w tym oświadczeniu zawartych, do faktów jakie miały rzeczywiście miejsce.
Ani radny Macura w swoim wywiadzie nie powiedział tego co mu sugeruje oświadczenie, ani też radni opozycji nie zachowują się tak jak to oświadczenie opisuje.

Przeto obiecując, że nie damy się sprowokować, życzymy Państwu jasności w samodzielnej ocenie rzeczywistości, na którą spójrzcie tak jak my, własnymi oczami, a nie oczami Waszych koalicyjnych liderów.

Zachowana została oryginalna pisownia złożonych na ręce przewodniczącego rady powiatu pism.

PISALIŚMY: Ryszard Macura: Starosta paraliżuje radnych

Komentarze: (21)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jestem pielęgniarką i nie mogę patrzeć na te zmiany jakie przeprowadziła i przeprowadza nadal P. Dyrektor. Widzę to wszystko od środka i jestem przerażona szpital to prywatny folwark p.Dyrektor a personel to parobki ,które nic nie potrafią. Mówi nieprawdę np o tym ,że personel sam zrezygnował z wczasów pod gruszą (fundusz socjalny)za rok 2011 to nieprawda p.Dyrektor zapytała związki zawodowe czy ma zabrać premie czy oddamy wczasy pod gruszą.Sami wyciągnijcie wnioski. Zmniejsza ilość łóżek na oddziałach sale są przepełnione np oddział geriatryczny ,czy chirurgiczny nie myśli ani o pacjencie,ani o personelu w jakich warunkach leżą i pracują .Mówić pięknie to każdy potrafi . Pani Dyrektor umie mydlić oczy. Jestem wdzięczna że p.Macura i p.Kuboszek nie są obojętni i mam prośbę zajrzyjcie do szpitala do środka i zapytajcie personel i pacjentów jak im się to wszystko podoba.Może nie każdy będzie miał odwagę powiedzieć bo personel jest zastraszony nikt nie chce stracić pracy a tracą pracę nawet dobrzy fachowcy których p.Dyrektor wymienia na swoich kolegów i rodzinę. Czekam na reakcję i konkretne działania.

Wierszyki, wierszyki za nasze pieniądze. Chyćcie sie roboty piernicki nicponie ..... . Ale ni tych debat tylko czego porzondnego!

Co tak brusisz zęby na Macurze i Dzierżawskim, a co oni Ci takiego zrobili, może innej opcji niż ty i siejesz nienawiść. Wg. mnie to spoko goście. Byłam na spotkaniach przedwyborczych i dobrze się prezentowali.

,,zróbcie porządek" czyli przywołajcie do porządku - bawią się Macura i Dzierżawski za podatników pieniądze

Jezu, wchodzę i widzę jakieś wierszyki, ten Macura to jakiś poeta? Aktor? Komik? Lepiej zorientowanie niech powiedzą.

Kto ma "zrobić z nimi porządek"? Bo sąsiad nie wie, czy sam ma wyciągnąć pałę z szafy, czy zadzwonić do tego kumpla "od odkręcaniu śrub?

To wezwanie< Towarzysze, adresujecie do byłych funkcjonariuszy SB, czy ZOMO?

A jak ma być dobrze w szpitalu skoro Pani Dyrektor paraduje po mieście a w szpitalu mobing.Niech paraduje ale też niech pracuje.

A starosta już wybrany, a jakąż to wiedzę posiada Malik taką jak wszyscy normalną znam go i to normalny przeciętny człowiek proszę nie wyolbrzymiać spraw. Co poniektórzy prezentują się tu z tekstami piosenek lepiej w teren zabawiać ludzi albo do kabaretu.

Macura Dzierżawski i reszta to tylko pajacują i szkodzą. Zróbcie z nimi porządek

Czy to jest na pewno Rada Powiatu ogran stanowiący, czy może plac zabaw dla dorosłych? Szanowni radni nie nadużywajcie naszej cierpliwości

Postulujemy, żeby radny Macura na najbliższej sesji odśpiewał poniższą piosenkę:

Czy normalna zwykła ciocia, może dawać jak ta kocia
Ależ owszem czemu nie, cioci też należy się
Cztery razy po dwa razy, osiem razy raz po raz
O północy ze dwa razy i nad ranem jeszcze raz
Czy normalny podchorąży, może być przyczyną ciąży
Ależ owszem czemu nie jemu też należy się
Czy normalnej zwykłej pannie można zrobić dziecko w wannie
Ależ owszem czemu nie, pannie też należy się.
Czy normalna zdrowa rybka może zgwałcić wielorybka
Ależ owszem czemu nie, rybce też należy się.
Czy normalny facet z bródką, może zostać prostytutką
Ależ owszem czemu nie, jemu też należy się.
Czy normalny facet z wąsem, może zostać dziś alfonsem
Ależ owszem czemu nie, jemu też należy się.
Każdy rolnik postępowy, sam zapładnia swoje krowy
Każda krowa postępowa, rolnikowi dać gotowa.

Równocześnie my mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego postulujemy aby radnemu Macurze z środków powiatu ufundować stypendium w zakresie wokalistyki. Dalsze kształcenie jego talentu będzie zgodne z jego zadaniami jako radnego powiatu.

Oooooo
Ale wkoło jest wesoło
Człowiek w pracy, małpa w zoo
Puste pole za stodołą
Chłop zaprawia - ale dżez
Jak naprawdę jest - nikt nie wie
Kornik ryje dziurę w drzewie
Elektronik kradnie w Tewie
A chłop pije - ale dżez
Kto jest winien, kto nie winien
Kto na serce paść powinien
Kto za utwór zaś niniejszy
Zespół nasz uczyni mniejszym
Oooooo

Pan Dzierżawski już pokazał co umie, a umie wiele, nawet umie obrazić się jak dziecko na własna partię czyli PiS - to w kampanii wyborczej. Umie też nic nie robić w powiecie przez dwie kadencje. Teraz poświęcił się edukacji Pana Macury - doskonali go w tym samym, tj. w nic nie robieniu, krytykowaniu i knuciu spisków. Pan Macura ochoczo się uczy tym bardziej że jako nauczyciel ma pełno wolnego czasu i dobrą państwowa pensyjkę ( pól roku czasu pracy normalnego człowieka + dobry kilkutysięczny apanaż) , wolny więc czas postanowił poświęcić na pobieranie nauk od Pana Dzierżawskiego. Czyli uczy mądrzejszy od PiS-u cenzora Macurę.

Może wreszcie znajdzie się jakiś rzetelny dziennikarz i pokaże co zrobił CIS i PIS za swoich rządów a co obecna władza. Tylko czy radny Macura to przeżyje....

jak ma byc dobrze w szpitalu jak niejaki gluza paraduje z jej dyrektorką po miescie.....

Wypada tutaj dodac iz p.Malik nie sprzeciwiał się on w ciemno ze względu na swoją dużą wiedze udzielił od razu odpowiedz i stąd ta rozbieżność pomiędzy słowem mówionym a pisanym ale skoro są osoby które takim danym nie wierza komisja podjeła wniosek o pisemne przygotowanie zestawienia i przedstawienia go komisji . Każdy ślubował dbać o zrównoważony rozwój powiatu i to jest naszym priorytetem

Mataczą to pisowcy i cisowcy. Ciągle widzę wystawiają wszystkim świadectwa moralności i oceniają. To samo w powiecie i w Cieszynie. A jak ktoś to nazwie po imieniu jak Ślęk, czy Gluza to ,,huzia na Juzia". Ale do tego trzeba mieć jaja, a nie kryć wszystko pod uśmieszkami.

Ach te Beatki! Ciekawe, która z nich jest naturalną blondynką? Może coś na ten temat wie p. Ludwik? Jedna i druga bardzo lubi być radną…

Skoczowiok! Co Ty wiesz na temat sytuacji w RP? Radny Macura przekonał się już w trakcie pierwszego roku obecnej kadencji Rady o matactwach w wykonaniu zwłaszcza p. Marcina. Potrzeba z bliska obserwować, jak ta grupa się zachowuje, aby móc wyrobić sobie o niej opinię. Grupa ma do dyspozycji zaplecze w postaci najemników. Grupa zatrudnia specjalistów od interpretacji finansów, prawa oraz pijarowców. Pretensje do p. Jerzego skoczowskiego pewnie też są słuszne? Jego obawy dotyczące pokazania inwestycji drogowych bazują na wiedzy o nieproporcjonalnym podziale funduszy na drogi w naszym powiecie. Prawda jest taka, że pieniędzy jest zbyt mało, aby pokryć wszystkie potrzeby inwestycyjne, więc środki idą tam, gdzie starosta przekonuje „swoją” większość, oczywiście ustępując od czasu do czasu… swojemu „dworowi”. Towarzystwo dobrało się w koalicji nieźle i odnoszę wrażenie, że „nie pasują im” im dwie osoby: Jerzy i Wojciech, choć niby zachowują pozory. Proszę również zwrócić uwagę na podział stanowisk w zależności od tego, do jakiego kościoła ktoś chodzi lub nie chodzi! Nie chciałbym w takiej atmosferze pracować!

Jak zwykle u p. Macury wykręcanie kota ogonem. Niby gładko i miło, a szpilkę wbić, zamiast wziąć się za robotę to wywiady, elaboraty, wierszyki. Tak to jest z nauczycielami - przerost formy nad treścią. Nie po to jest Pan w powiecie żeby wypisywać te traktaty. Do roboty, do roboty - a przynajmniej nie przeszkadzać innym. Dziwię się Panu że jest pan taki jak emeryt Dzierżawski, który tylko gada, gada, gada, a jak kandydował do sejmu to się obraził na PiS i nic nie robił. My w Skoczowie o tym wiemy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama