, sobota 13 lipca 2024
Małe miasto wielkich podziałów

O tym, że polityka dzieli ludzi, wiemy nie od dzisiaj. Jednak gdy nasze miejskie „podwórka” stają się miejscem podziałów znaczy tylko tyle, że podążamy w niebezpiecznym kierunku.

Coraz głośniej w Cieszynie mówi się o kłopotach: przedsiębiorców, szpitala, szkół podstawowych, klubów sportowych, seniorów, działkowców itp. Problemy z którymi mierzą się mieszkańcy to nie tylko efekt rządów obecnej władzy, ale to przede wszystkim skutek wielu lat zaniedbań, braku decyzyjności czy wpychania spraw trudnych pod dywan. Od wielu lat ekipa rządząca to wciąż Ci sami ludzie. I jedyne co się zmienia to stanowiska. Zrzucanie więc odpowiedzialności na poprzedników niczego nie załatwia, a z pewnością niczego nie naprawi.
Być może sytuacja różni się od poprzednich lat tylko tym, że mieszkańcy zmęczeni sytuacją zaczynają głośniej niż zwykle krzyczeć. Czy można to nazwać histerią i szantażem? Raczej nie. Ludzie przede wszystkim chcą być wysłuchani i oczekują pomocy. Kiedyś mądry człowiek, wieloletni samorządowiec powiedział mi, że każdego należy wysłuchać i starać się pomóc, bo skoro już ktoś zdecydował się przyjść ze swoją sprawą, to jest ona dla niego najważniejsza na świecie.

W sumie na tym zdaniu można by ten wywód zakończyć licząc, że jego przekaz dotrze tam gdzie powinien, jednak pozwolę sobie go dokończyć, a raczej zadać kilka pytań.

- DR - 03 czerwca 2019 - 10:00
Jak symbol miasta stał się pośmiewiskiem

Ten obiekt stał się pośmiewiskiem oraz skutecznie odstrasza turystów” - napisała pewna rodzina ze Śląska w 2006 roku na temat jednego z symboli Cieszyna, czyli słynnej Studni Trzech Braci. To tylko jedna z wielu opinii, jakie przeczytać można w założonym w 2004 roku, przez jednego z cieszyńskich przedsiębiorców, zeszycie. Właściciel lokalu przy ulicy Trzech Braci, zdecydował się prowadzić taki zeszyt ze względu na zbyt liczne uwagi mieszkańców i turystów, dotyczące wyglądu słynnej, cieszyńskiej Studni Trzech Braci.

- DR - 27 maja 2019 - 15:00
Podsumowanie 2018 roku w polityce

Jakie były najważniejsze wydarzenia polityczne w regionie Śląska Cieszyńskiego, i nie tylko? Poniżej zamieszczamy nasze zestawienie.

O czym powiada tablica zamkowa

Tablice umieszczane na murach budynków upamiętniają. Upamiętniają ludzi bądź wydarzenia. Ale bywają też „za”, albo i „przeciw”. Toczą swoją wojenkę z pamięcią lub amnezją, a niekiedy forsują mity i legendy na przekór prawdzie i historii. Różnie to wygląda.

- DR - 29 listopada 2018 - 19:00
Organizacje pozarządowe - życie po 2020 r.

Reakcja środowiska organizacji pozarządowych na aferę reprywatyzacyjną w Warszawie ukazuje realną kondycję tzw. trzeciego sektora, szczególnie tej jego części, która odpowiada za monitorowanie działań podejmowanych przez instytucje publiczne.

Jak to możliwe, że przez tyle lat, pod czujnym okiem organizacji strażniczych zajmujących się patrzeniem na ręce przedstawicielom władzy, temat ten jest i był praktycznie nieobecny w działaniach i dyskursie tzw. trzeciego sektora?

- DR - 06 września 2017 - 18:00
Pięć minut…

Jeżeli założysz, że nie ma nadziei, gwarantujesz sobie, że ta nadzieja nigdy się nie pojawi. Jeżeli założysz, że możliwość zmieniania rzeczy istnieje, wtedy pojawia się prawdopodobieństwo, że zmienisz świat na lepsze.
Noam Chomsky

- DR - 30 sierpnia 2017 - 18:00
Samotna matka – kilka pytań i nieco mniej odpowiedzi…

Śpij kochana śpij.

Śnij spokojnie śnij.

Już wkrótce będzie jak w niebie

gdy Książę zwabiony Twym czarem

pokona obronną poczwarę

i spije nagrodę z Twych ust…

Nieco prowokacyjny prolog występujący w roli tła wobec dalszych rozważań.

- DR - 23 sierpnia 2017 - 18:00
Psychopatologia miłości, czyli wbryknięcie

Bądź ostrożny, kiedy pochłonięty swoimi sprawami
stoisz nad brzegiem rzeki.
Możesz zostać wbryknięty do wody

Kłapouchy

- DR - 16 sierpnia 2017 - 18:00
O inicjatywie obywatelskiej w Cieszynie [KOMENTARZ]
Zdjęcie główne
Tytuł zdjęcia głównego: 
brak
Nadtytuł: 
O inicjatywie obywatelskiej w Cieszynie

Cieszyniacy mogą zaangażować się we wsparcie lokalnych inicjatyw pod warunkiem, że zostaną o nich w odpowiedni sposób poinformowani. Dziś mało kto wie, jak wiele zmian może się zadziać w naszym otoczeniu, jeśli klikniemy we właściwym miejscu i we właściwym czasie. I ty możesz kształtować swoje otoczenie! Jak?

- Anula - 20 maja 2015 - 23:12
Burmistrz Cieszyna jak Pinokio
Zdjęcie główne
Tytuł zdjęcia głównego: 
18 czerwca radny Krzysztof Herok złożył "legitymację" członka Platformy Obywatelskiej i wystąpił z partii, rezygnując z funkcji wiceprzewodniczącego cieszyńskiego Koła PO
Nadtytuł: 
Moim Zdaniem: Burmistrz jak Pinokio

- Gdyby burmistrzowi Mieczysławowi Szczurkowi za każdą wypowiedzianą nieprawdę rósł nos, to pewnie ten byłby już monstrualnej długości, a gołębie z jego wysokości mogłyby spokojnie obserwować bawiące się na cieszyńskim Rynku dzieci - pisze Krzysztof Herok, radny Rady Miasta Cieszyna.

- Anonim - 10 lipca 2013 - 10:32
reklama