, czwartek 25 lipca 2024
Podsumowanie 2018 roku w polityce
Jakie były najważniejsze wydarzenia polityczne w regionie Śląska Cieszyńskiego, i nie tylko? Poniżej zamieszczamy nasze zestawienie. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Podsumowanie 2018 roku w polityce

DR
Jakie były najważniejsze wydarzenia polityczne w regionie Śląska Cieszyńskiego, i nie tylko? Poniżej zamieszczamy nasze zestawienie.

Wybory samorządowe i wielkie zmiany w gminach powiatu cieszyńskiego

W mijającym roku, politycznym tematem nr 1 były wybory samorządowe. Pierwsza tura odbyła się 21 października, druga – 4 listopada. Gdzie wybory przyniosły zmiany? Na początku należałoby napisać o stolicy powiatu cieszyńskiego. W Cieszynie do walki o fotel burmistrza stanęło 5 kandydatów – Czesław Gluza, Krzysztof Herok, Ryszard Macura, Gabriela Staszkiewicz oraz Joanna Wowrzeczka. Największym poparciem cieszyli się – burmistrz kadencji 2014-2018 Ryszard Macura i dotychczasowa przewodnicząca rady miejskiej Gabriela Staszkiewicz. W drugiej turze okazało się, że po raz pierwszy Cieszynem rządzić będzie kobieta. Pani burmistrz do współpracy zaprosiła dwóch wiceburmistrzów – Krzysztofa Kaszturę i Przemysława Majora. Jej kontrkandydat, Ryszard Macura po wyborach mógł się jedynie cieszyć z mandatu radnego, z którego ostatecznie zrezygnował. Zastąpił go posadą wicewójta w gminie Istebna u boku pani wójt Łucji Michałek – była radna powiatowa wygrała wybory z wójtem Henrykiem Gazurkiem.
Zmiany nastąpiły również w Goleszowie. Z wójtem Krzysztofem Glajcarem zdecydowanie wygrała dotychczasowa wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego Sylwia Cieślar. W trakcie pięcioletniej kadencji będzie współpracować z wicewójtem Rafałem Glajcarem.
Nowy burmistrz pojawił się także w Urzędzie Miejskim w Ustroniu. Poprzedni burmistrz Ireneusz Szarzec nie zdecydował się na start w wyborach, a nowym włodarzem został Przemysław Korcz.

Gdzie wyborcy ponownie zaufali włodarzom?

Bez niespodzianek w Brennej i Wiśle – tam jedynymi kandydatami na włodarzy byli kolejno Jerzy Pilch i Tomasz Bujok. W Skoczowie Mirosław Sitko pokonał już w pierwszej turze dwóch kontrkandydatów. Tak samo było w Strumieniu, gdzie zwyciężyła Anna Grygierek. W Zebrzydowicach Andrzej Kondziołka także nie dał szans pozostałym dwóm konkurentom. W pierwszej turze rozstrzygnęły się boje – w Hażlachu, Dębowcu i Chybiu. Tam na swoich stanowiskach pozostali kolejno – Grzegorz Sikorski, Tomasz Branny i Janusz Żydek.

Nowi przewodniczący i kluby w Radzie Miejskiej Cieszyna

Jeszcze przed pierwszą sesją rady, nastąpiły zmiany w jej składzie. Pierwsza, oczywista związana była z wygraną Gabrieli Staszkiewicz w wyścigu o fotel burmistrza. Jej miejsce zajął Remigiusz Jankowski. Kolejna zmiana związana była z rezygnacją ustępującego burmistrza - Ryszarda Macury z zasiadania w radzie VIII kadencji. Mandat po Ryszardzie Macurze otrzymał Paweł Czycharowski. Przewodniczącym rady został Remigiusz Jankowski, a wiceprzewodniczącymi – Krystian Kukuczka i Łukasz Bielski. Podczas pierwszej sesji zawiązały się trzy kluby radnych. Pierwszy klub radnych - Prawa i Sprawiedliwości - zgłosił Władysław Macura. W skład klubu wchodzą: Agata Rucka, Rafał Foltyn, Władysław Macura (przewodniczący) i Jan Sikora. Pojawił się również klub radnych „Siła”, który został zgłoszony przez jego przewodniczącą Joannę Wowrzeczkę. W klubie znaleźli się również: Irena Fluder-Kudzia i Szymon Słupczyński. Zawiązał się także klub radnych Cieszyński Ruch Społeczny. Jego skład ogłosił przewodniczący Łukasz Bielski. Szeregi klubu uzupełniają: Ewa Banot, Janusz Kołder, Remigiusz Jankowski, Krzysztof Golec, Brygida Pilch, Jerzy Wałga i Monika Szlauer.

W Zarządzie powiatu cieszyńskiego do trzech razy sztuka

Tyle razy radni powiatu cieszyńskiego przystępowali do głosowania na jednego kandydata – 24-letniego Christiana Jaworskiego. Kandydaturę Jaworskiego, spoza rady powiatu, wysunął nowy Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, konsekwentnie powtarzając głosowanie, w wyniku czego Christian Jaworski dołączył do pozostałych członków zarządu – Janiny Żagan (wicestarosty), Marcina Ślęka i Stanisława Maliny.
Wybór Jaworskiego jest wynikiem podpisania umowy koalicyjnej - KWW Ruch Dla Ziemi Cieszyńskiej oraz KWW Porozumienie Dla Samorządów z KWW Młodzi dla Powiatu Cieszyńskiego, którego liderem jest właśnie Jaworski. Przypomnijmy, że jedynym przedstawicielem „Młodych” w radzie jest Janusz Hudziec.
Na początku kadencji podjęto również decyzje dotyczące wyboru przewodniczących. Sesjom rady powiatu przewodniczy od listopada Stanisław Kubicius. Jego zastępcami zostali Jerzy Nogowczyk i Janusz Król.

W Czeskim Cieszynie również kobieta

Do władzy w Czeskim Cieszynie, podobnie jak w Cieszynie, doszła po raz pierwszy kobieta. Gabriela Hřebačková została nowym burmistrzem Czeskiego Cieszyna. W jawnym głosowaniu poparło ją 26 z 27 radnych (1 osoba wstrzymała się od głosu). Jej zastępcami zostali Vít Slováček oraz Tomáš Pavelek. Wybór burmistrzyni oraz jej zastępców odbył się podczas pierwszej sesji rady miasta Czeskiego Cieszyna.

Nagła zmiana stron, czyli przeprowadzka Kałuży z KO do PIS

Po wyborach samorządowych wszystko wskazywało na to, że w województwie śląskim władzę przejmie koalicja tworzona przez przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Tuż przed inauguracyjną sesją okazało się jednak, że jeden z radnych KO zmienił stronę i dołączył do PIS. Radny Koalicji Obywatelskiej Wojciech Kałuża startował do wyborów z okręgu rybnickiego z polecenia Nowoczesnej.
Z racji tego, że PIS zyskało od tamtej pory większość w sejmiku, mogło samodzielnie wybrać władze województwa śląskiego. Przypomnijmy, że Wojciech Kałuża został wicemarszałkiem. Co więcej, niedawno PO złożyło doniesienie na Wojciecha Kałużę do prokuratury, twierdząc że mogło dojść do korupcji politycznej.

Powiat cieszyński w Sejmiku Województwa Śląskiego reprezentują: Andrzej Molin (Koalicja Obywatelska), Magdalena Cieślar (Koalicja Obywatelska), Jan Kawulok – przewodniczący sejmiku (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Tadeusz Sławek (Koalicja Obywatelska).

Macura i Sikora-Monkiewicz rozwiązują umowę. Trwają poszukiwania nowego dyrektora „Domu Narodowego”

W lipcu tego roku Cieszyn obiegła informacja, że dyrektor COK Monika Sikora – Monkiewicz nieuczciwie wygrała konkurs „Dziennika Zachodniego” na „Osobowość Roku” w dziedzinie kultury w powiecie cieszyńskim. Nagrodę miała zdobyć głosami z smsów wysyłanych z telefonów służbowych. Dyrektor przyznała się do winy. Doniesienia potwierdziła również kontrola z Urzędu Miejskiego w Cieszynie oraz kontrola przeprowadzona przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej Cieszyna. Z telefonów służbowych wysłano kilkaset smsów, a za wszystko mieli zapłacić podatnicy. We wrześniu były burmistrz Ryszard Macura, poinformował o tym, że wspólnie z dyrektor „Domu Narodowego” podjęli decyzję o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron z trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Ogłoszono nowy konkurs. Rozmowy kwalifikacyjne w urzędzie odbyły się 19 grudnia 2018 r. Na liście kandydatów ponownie znalazła się Monika Sikora-Monkiewicz. Oprócz niej Adam Cieślar, Liliana Cieślar, Paweł Jagodziński, Janusz Kania, Krystyna Irena Kurek, Robert Orawski, Lilla Salachna-Brzoza oraz Marta Szymik.

Zapadła ostateczna decyzja. W Cieszynie stacjonować będą Wojska Obrony Terytorialnej

MON podjął ostateczną decyzję w sprawie utworzenia w Cieszynie oddziału Wojsk Obrony Terytorialnej. Jednostka ma się do budynków przy ul. Wojska Polskiego wprowadzić w 2019 roku. Wojska Obrony Terytorialnej oficjalnie działają w Polsce od 1 stycznia 2017 roku. Są piątym rodzajem sił zbrojnych – obok sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Małą mądrością rządzony jest ten świat – zauważył już w XVII wieku szwedzki kanclerz Axel Oxenstierna. Od tamtej pory sytuacja raczej się pogorszyła i świat dzisiejszy rządzony jest tak małą mądrością, że właściwie mądrością nazwać jej już nie można. Żeby się o tym przekonać wystarczy przyjrzeć się doborowi swoich wielkorządców.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama