, sobota 13 kwietnia 2024
Zobaczyć Niewidzialne – co tym razem zostało dostrzeżone?
Problematyka związana z różnymi aspektami niepełnosprawności wzroku jest bardzo obszerna i nie sposób ją wyczerpać podczas jednej konferencji. Wciąż pojawiają się nowe badania czy rozwiązania techniczne, o których warto rozmawiać. fot: Katarzyna RakusDodaj do Facebook

Zobaczyć Niewidzialne – co tym razem zostało dostrzeżone?

ICZ
Zobaczyć Niewidzialne – co tym razem zostało dostrzeżone?

fot. Katarzyna Rakus

Przygotowania do Tyflokonferencji, Zobaczyć Niewidzialne, trwały kilka miesięcy i wymagały poświęcenia wielu godzin z prywatnego czasu Joanny Kapias - głównej organizatorki tego wydarzenia.

Na pytanie, o powód zaangażowania się po raz kolejny w organizację Tyflokonferencji, Joanna z uśmiechem odpowiada - Tyflokonferencja jest wydarzeniem cyklicznym i bardzo cieszę się, że miała miejsce już trzecia edycja. Problematyka związana z różnymi aspektami niepełnosprawności wzroku jest bardzo obszerna i nie sposób ją wyczerpać podczas jednej konferencji. Wciąż pojawiają się nowe badania czy rozwiązania techniczne, o których warto rozmawiać, dlatego podjęłam się organizacji Tyflokonferencji trzeci raz i mam nadzieję, że nie ostatni. Pozytywne sygnały zwrotne, jakie otrzymuję od uczestników, są dla mnie bardzo motywujące i sprawiają, że pomimo niejednokrotnie pojawiającego się zmęczenia chce się działać dalej.

Już od rana wolontariusze, którymi byli studenci UŚ w Cieszynie pomagali osobom z dysfunkcją wzroku w dotarciu do budynku uczelni.
W imieniu organizatorów oraz władz Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji wszystkich przybyłych powitali dr hab. Bogusław Dziadzia oraz Joanna Kapias.

Już na wstępie mgr Mariola Holeksa przeniosła uczestników do czasów starożytnych i podczas swojej wędrówki poprzez wieki przybliżyła zebranym postawy społeczeństwa wobec osób niewidomych. Z kolei mgr Joanna Kapias na podstawie zajęć prowadzonych z dziećmi i młodzieżą przybliżyła temat kształtowania właściwych postaw w stosunku do osób z dysfunkcją wzroku.

Ponieważ nie tylko postawy młodych są ważne, ale również pozostałej części społeczeństwa w Katowicach zostało otwarte Ważne Miejsce, o roli którego opowiedziały Dorota Moryc i Anna Kalita. Tajemnice ciemności jakie odkrywają przybyli do Ważnego Miejsca to zagłębienie się i odnalezienie w ciemności.

Czas płynie i nadchodzi czas na rozwinięcie tematu nowych technologii, które ułatwiają naukę słabowidzącym dzieciom w szkole powszechnej. Okazuje się, że coraz to nowszy sprzęt znacznie ułatwia pracę ucznia.

O aplikacjach sztucznej inteligencji, które wykorzystywane są we wspomaganiu osób z dysfunkcją wzroku z wielką pasją opowiada mgr Dawid Staniek, i nie jest to tylko monolog , padają pytania, a rozmowy na ten temat przenoszą się na przerwę.

Po przerwie podejmowane są kolejne tematy, takie jak zatrudnienie i wykształcenie niewidomych i niedowidzących oraz etiologia nabytej głuchoślepoty, o której z wielką pasją opowiadał obecnym mgr Tomasz Kasprzak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu Instytut Socjologii.

Niemałe poruszenie wywołało wystąpienie inż. Piotra Dudka, którego tematem była problematyka prawnego zdefiniowania osób z dysfunkcją wzroku. I w tym miejscu wywiązała się gorąca dyskusja. Dużo kontrowersji budziło pytanie - czy niedowidzącego można nazywać niewidomym?

Audio-deskrypcja dzieł sztuki w przestrzeni muzealnej oraz wyzwania w transporcie publicznym , to kolejne z poruszanych tematów.
Na zakończenie odbył się pokaz filmu z audio deskrypcją, podczas którego widzący mogli z zamkniętymi oczami doświadczyć wrażeń jakie towarzyszą podczas odbioru niewidomym.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama