, środa 26 czerwca 2024
Spotkanie Cieślarów nie tylko na Górze Cieślar
W niedzielę 27 maja Cieślarowie i wszyscy ci kierzy majó ich radzi tradycyjnie wędrowali z różnych stron na położoną na granicy polsko-czeskiej Górę Cieślar (918 m.n.p.m.). fot: Wojciech KrawczykDodaj do Facebook

Spotkanie Cieślarów nie tylko na Górze Cieślar

Grażyna Pruska
Spotkanie Cieślarów nie tylko na Górze Cieślar


Spotkanie Cieślarów nie tylko na Górze Cieślar

To już siódme Międzynarodowe Spotkanie Cieślarów, które można uznać za udaną imprezę rodzinną, międzypokoleniową, łączącą kraje, regiony, miejscowości, doliny, sąsiadów i rodziny przy wspólnej idei wędrówki do swoich korzeni.

W Dzień Matki 26 maja ponad 30 osób spotkało się w Dolinie Czarnego podczas wędrówki do źródeł rzeki Wisły. Część drogi przebyto wozami Doliną Białej Wisełki, potem spacerem do ponad 20 wodospadów - Kaskad Rodła - nazwanych tak dla uczczenia 65. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech w roku 1987 z inicjatywy Prezesa TMW śp. Jana Kropa. Wycieczkę prowadził doświadczony ratownik górski Bolesław Cieślar. Do wspólnego biesiadowania zaprosiła wędrowców Koliba "Watra" Państwa Anieli i Piotra Cieślarów, gdzie uczestnicy mogli się posilić chlebem z domowym smalcem, pieczonymi na ognisku kiełbaskami i herbatą z zielin. Wspólne śpiewanie cieszyńskich pieśniczek prowadził przy akompaniamencie akordeonu ks. Jan Cieślar z Karwiny, a czas umilała swoimi piosenkami przybyła wraz mężem z San Diego Californi Pani Shirley Bedsole.

W niedzielę 27 maja Cieślarowie i wszyscy ci kierzy majó ich radzi tradycyjnie wędrowali z różnych stron na położoną na granicy polsko-czeskiej Górę Cieślar (918 m.n.p.m.). Sygnałem do rozpoczęcia spotkania był sygnał na skierowany cztery strony świata, wygrany z trombity legendarnego członka zespołu Wisła Stanisława Cieślara z Jawornika. Uroczyście otwarli imprezę członkowie Komitetu Organizacyjnego: Karel Cieślar z małżonką Aleksandrą Trybuś-Cieślar z Koniakowa przy Czeskim Cieszynie, Bolesław Cieślar z Kopydły i Grażyna Pruska prezez TMW. Część artystyczną zapewniła Kapela Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca w Wiśle, przy której akompaniamencie wszyscy obecni odśpiewali "Ojcowski dom". W koncercie zaprezentowano wiazankę pieśni góralskich z regionu Śląska Cieszyńskiego po obu stronach granicy.

Dużą atrakcją było smażenie jajecznicy na największej w Beskidzie Śląskim patelni z Agroturystyki U-Gazdy z Brennej. Cieślarowie i ich goście pobili poprzedni rekord wspólnie smażąc jajecznicę na szmolcu, szpyrce i boczku z 550 jaj! Smażeniem osobiście dowodził i doprawiał gazda Andrzej Cieślar z Beńskij Malinki, a mieszała, sypała sznytlokiem i rozdawała Basia Cieślar z Kempki z Dziechcinki. Na szczycie jak zwykle można było spróbować przysmaków z kuchni regionalnej Śląska Cieszyńskiego. Największym powodzeniem cieszyły się placki z blachy ze szpyrkami i ze śmietaną, pieczona jagnięcina z kapustą po górolsku i gulasz z barana z Breńskij Malinki, kołaczyki z borówkami, kołacz z serem z Cieślarówki, oscypki z Wyrchgrónia.

Na Cieślarze nie zabrakło zacnych gości w osobach Wiceprzewodniczącej Sejmiku Śląskiego Sylwii Cieślar z małżonkiem, gospodarza Miasta Wisła Tomasza Bujoka oraz Przewodniczącego Rady Miasta Wisła Janusza Podżorskiego z małżonkami, przewodniczących wiślańskich osiedli i wójtów miasteczek po czeskiej stronie góry Cieślar oraz organizatorów zjazdów rodzinnych Romana Pilcha i Edwarda Wisełki.

Trudno dokładnie określić ile osób zawitało w tym roku na Górze Cieślar, jednak w biurze zarejestrowało się 320 osób, najwięcej z Wisły Jawornika ale i z Osiedla Borowina i Polana pod Baranią Górą, wszystkich miejscowości Śląska Cieszyńskiego po obu stronach granicy, z Chorzowa, Goczałkowic, Bielska Białej, Gliwic. Z dalsza zawitali Cieślarowie z Irlandii, Niemiec i USA. Najmłodszymi uczestnikami spotkania byli: Zosia Cieślar (4 miesiące) z Radostowic koło Pszczyny, Helenka Procner (4,5 miesięcy) i Eliszka Byrtus (5 miesięcy) z Trzyńca. Po raz kolejny nad Cieślarem przez cały dzień świeciło słońce, wszyscy uczestnicy szczęśliwie wrócili do domów radując się na przyszłoroczne Międzynarodowe Spotkanie Cieślarów.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama