, wtorek 25 czerwca 2024
Słowacja bliżej… o kilkadziesiąt minut
Bezpośrednie połączenie Powiatu Cieszyńskiego ze Słowacją stało się faktem.  fot: Gmina IstebnaDodaj do Facebook

Słowacja bliżej… o kilkadziesiąt minut

KT
Na granicy Polsko-Słowackiej, a zarazem gminy Istebna z gminą Cierna, otwarto zupełnie nową trasę. We wtorek 29 maja oficjalnie przecięto wstęgę na pograniczu, które stało się pierwszym połączeniem drogowym Powiatu Cieszyńskiego ze Słowacją.

Wcześniej, mieszkańcy gminy Istebna i turyści wybierali drogę prowadzącą przez Zwardoń, która zajmowała im ponad pół godziny. Innej, lepszej możliwości dla ruchu osobowego nie było. Pomimo tego, iż obie gminy w niektórych miejscach dzieli zaledwie kilometr. Teraz dla okolicznych mieszkańców czas podróży na Słowację skrócił się do kilku minut. Wszystko dzięki nowemu połączeniu, które powstało w wyniku współpracy obu gmin w ramach projektu "Budowa transgranicznego połączenia komunikacyjnego Jaworzynka-Cierne-Skalite". Prace trwały prawie dwa lata. W tym czasie w Jaworzynce powstało 700 metrów drogi, a po Słowackiej stronie nieco ponad 2 kilometrów. Większość kosztów, które wyniosły około 2,8 mln euro, pokryły fundusze unijne.

Nie tylko wygoda wymieniana jest po stronie korzyści płynących z budowy tego połączenia. Skrócony czas drogi będzie sprzyjać dalszej współpracy transgranicznej na różnych płaszczyznach, turystyce, a także gospodarce. Nowa trasa daje wiele możliwości, a przede wszystkim przybliża to, co tylko wydawało się bliskie. Teraz bezpośrednie połączenie Powiatu Cieszyńskiego ze Słowacją stało się faktem.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Mapka? Chociaż prosty szkic.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama