, poniedziałek 26 luty 2024
Książę William jest potomkiem Piastów cieszyńskich
Książę William jest potomkiem Mieszka, pierwszego księcia cieszyńskiego. fot. Alexandre Goulet/Wikimedia Commons Dodaj do Facebook

Książę William jest potomkiem Piastów cieszyńskich

MICHAEL MORYS-TWAROWSKI
29 kwietnia uwagę mediów i milionów ludzi na całym świecie przykuła ceremonia ślubna księcia Williama, wnuka królowej Elżbiety II i Kate Middleton. Ciekawostką jest fakt, że nowy książę Cambridge jest potomkiem Piastów cieszyńskich.
Mieszka, pierwszego księcia cieszyńskiego panującego na przełomie XIII i XIV wieku, od Williama, księcia Cambridge, dzielą 23 pokolenia. Ich prześledzenie oznacza podróż przez sporą część Europy.

Wędrówka rozpoczyna się w 1340 roku, kiedy Anna, księżniczka cieszyńska i wnuczka Mieszka, została księżną legnicką. Barbarę, wnuczkę owej Anny, wydano za księcia Saksonii. Z kolei córka Barbary, także Barbara (+1465), była żoną margrabiego brandenburskiego Jana Hohenzollerna zwanego Alchemikiem, który prawie całe życie próbował przemienić ołów w złoto.

Córka Jana Alchemika, Dorota (+1495), została królową Danii. W przeciwieństwie do ojca była bardzo zaradną i praktyczną osobą, która zgromadziła spory majątek. Jej potomkinią była duńska królewna Aleksandra (1844-1925), żona brytyjskiego króla Edwarda VII. Ich dzieckiem był król Jerzy V, wnukiem Jerzy VI, a prawnuczką - królowa Elżbieta II.

Brytyjska rodzina królewska nie jest jedyną, która wywodzi się od Piastów cieszyńskich. Innymi koronowanymi potomkami książąt znad Olzy są m.in. wszyscy władcy państw skandynawskich: Małgorzata II z Danii, Karol XVI Gustaw ze Szwecji i Harald V z Norwegii, a także Juan Carlos, król Hiszpanii.
Komentarze: (29)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a ja jestem potomkiem czyngiz hama

zostalo nom jeszcze kapke dyhanio,to se jeszcze POjazgejcie.

Na wiycie jak sie nimogym wyłómac to se poczytóm ty KOMYNTARZE besserwiserów i chned popuści.

To Łiljam je stela?

Nie wiem, o co ten cały młyn. Nie od dzisiaj wiadomo, że praktycznie wszyscy władcy europejscy są ze sobą spokrewnieni. A dynastia brytyjska jest dynastią w prostej linii od wieków. A więc, Williamie ! Człeku stela ! Witamy !!!!!!!!!!!!

Widać z tego, że następca tronu Zjednoczonego Królewstwa jest cieszyniakiem a jego ojcem chrzestnym był zapewne nibyprofesor Władysław B, ten specjalista zoolog od gatunku ludzkie-bydło. Pogratulować ...

Plemniki i inne bezmyślne bzdury są pożałowania godne. Tak samo jak te wypociny w "artykule". Ten bezmózgi troglodyta POniżej to POtwierdza :) . POlski rząd wywodzi się prosto od małpiatek z amazońskiej dżungli. Bez urazy dla małpiatek he he

a czytałeś wpis np: "Chistoryka" i innych debili neostrady ??

Prosta sprawa - WIELKIE KSIĘSTWO CIESZYŃSKIE powinni zdobyć autonomię od Polski i połaczyć się z Królestwem W. Brytanii. Oczywiście wjazd zabroniony PiSowcom i kaczorowi!!!!

a ja myslalam ze wladza w Warszawie to potomkowie Piastow cieszynskich... uff... Zaraz, a wiec ktora wladza jest nam obca?

Nie rozśmieszaj nas antylexxxsie rodowód generalogiczny bardzo często rozmija się z genetycznym -zwłaszcza kiedy o ludzkim genomie nic nie wiedziano .Być może doszukano by się także i genów mongołów ,tatarów, żydów ,kamerdynerów ,straży przybocznej itd. Tylko kobietawie ,że jest matką na pewno- biologiczną bo genetyczną nie koniecznie. Zdarzało się bowiem ,że białe kobiety rodziły murzynów choć z murzynem nie miały współżycia - to partener prowadził w tym zakresie bardzo bujne i plodne życie prznosząc nasienie a nieraz jajeczka żeńskie swym kolejnym partnerkom.

Donald matole ! Twój rząd obalą KIBOLE !!!

Za chwilę się okaże że Hitler ,Fidel Castro itd to też potomkowie Piastów cieszyńskich.

Książę William jest potomkiem Piastów cieszyńskich - a tu takie wpisy popłuczyn intelektualnych.... wstyd!

wszyscy jestesmy dla siebie bracmi...

informacja jest wiarygodna, kiedy potwierdzą to 2-3 źródła nie zależne, a u pana Michała Morysa jest problem co do źródeł...
nie pisze na jakiej podstawie tak twierdzi.
PAPiór wszystko ścierpi ...?

czyżby antyglupe będąc antyantygłupkiem- dla mniej inteligentnych- to podwójne zaprzeczenie z logiki nie wiedział o tym ,że definicja pokolenia ,definiowana jest inaczej przez historyków, inaczej przez genetyków , inaczej przez biologow a jeszcze inaczej przez heraldyków oraz jeszcze inne profesje ,dla których pokolenie coś znaczy.? Czy antygłupku jesteś moderatorem forum ,że tak szybko usunąleś o podobnej treści poprzednio wpisany przeze mnie post. Może autorem w/w artykułu. Nasza poprzednia dyskusja w której stwierdziłem dotyczyła tożsamości ślązaków za których mogą się uwazać przybysze dopiero w trzecim pokoleniu nie przybysz wraz z dziećmi ale dopiero jego wnuki urodzeni na Śląsku mogą o sobie mówić ,że są Ślązakami. Inni to Ślązacy z wyboru ,lub zadeklarowani ślązacy. Więc nie mieszaj pojęć - to tak przy okazji ->antyantygłupku. Zmiń nick.

Jakkolwiek by to nie zabrzmiało Zulusi to dumny bitny i zadzierżysto czupurny naród. W niczym nie utożsamiają się z wesołkowatym tonem usłyszanym u "Chistoryka "
Mam wśród nich kilku bliższych znajomych, no i byłem nad Blood River ... stąd moja opinia.

Raczej Kupichy ;-)

no to zróbmy z tej okazji zjazd koronowanych głów na zamku cieszyńskim...wszyscy również bez wątpienia pochodzimy od Neandertalczyka...

i Rzepichy...

I tym samym jest potomkiem Piasta Kołodzieja :)

A ja wiem, ze wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy. Więc skąd te różnice, podziały na lepszych i jeszcze lepszych?

Bronek red-bul przed wyborami udawał hrabiego

Według Warsa jedno pokolenie to 100 lat. Księcia Wiliama dzielą od Mieszka I 23 pokolenia czyli nasze Księstwo ma 2300 lat! Hurra!

jedno pokolenie to 50 lat:) pozdrawiam

Wstaję rano... czytam gzc i szok...

też wywodzi się z dynastii Piastów Cieszyńskich i cesarz Etiopii...

Królowa Elżbieta II jest w prostej linii z rodu Pasztunów Afgańskich, Osama spokrewniony blisko z Ben Ladenem, Zulus Czaka z Tuskiem itd.... :) Wesoły poranek :D

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama