, środa 8 luty 2023
Dzień z Olgą Gitkiewicz
Pani Olga bardzo ciekawie opowiadała o swojej pracy, o spotkaniach z bohaterami reportaży oraz o sposobach pokonywania trudności na jakie natrafia w pracy reportera. fot: Biblioteka Miejska w CieszynieDodaj do Facebook

Dzień z Olgą Gitkiewicz

Iwona Czarniak
Dzień z Olgą Gitkiewicz

Biblioteka Miejska w Cieszynie to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć lub poczytać książki, jest to również miejsce różnego rodzaju szkoleń, warsztatów oraz spotkań, m.in. z autorami książek i dziennikarzami.

Biblioteka Miejska w Cieszynie to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć lub poczytać książki, jest to również miejsce różnego rodzaju szkoleń, warsztatów oraz spotkań, m.in. z autorami książek i dziennikarzami.

Jednym z gości biblioteki była dziennikarka Olga Gitkiewicz. Poprowadziła ona warsztaty z grupą młodzieży, która była zainteresowana reportażem oraz wszystkim co się wiąże z jego tworzeniem.

Pani Olga bardzo ciekawie opowiadała o swojej pracy, o spotkaniach z bohaterami reportaży oraz o sposobach pokonywania trudności na jakie natrafia w pracy reportera.

Pod koniec zajęć młodzi ludzie wcielili się w rolę dziennikarzy i to oni przeprowadzili wywiad z panią Olgą, która wcieliła się w rolę uczestniczki zamachu.

Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego oraz Szkoły Organizacji i Zarządzania w Cieszynie mieli niecodzienną okazję, aby od prowadzącej zajęcia otrzymać praktyczne wskazówki dotyczące nie tylko tworzenia reportażu, ale ogólnie pracy dziennikarskiej.

Pani Olga zapytana przeze mnie od ilu lat pracuje w zawodzie odpowiedziała:
„Od kilkunastu lat. Wcześniej byłam też redaktorką, pisałam do prasy kobiecej, recenzowałam książki. Pisywałam też reportaże, a teraz chciałabym się skupić na pisaniu książek.”

Pierwszą z napisanych przez panią Olgę książek jaka dotarła do czytelników jest książka „Nie hańbi”, której temat dotyczy większości Polaków.

Na pytanie o to, skąd wziął się pomysł na temat książki „Nie hańbi” autorka wyjaśnia:
„Trzy, cztery lata temu, kiedy zaczynałam myśleć o tej książce, dominowało podejście, że praca leży na ulicy, a osoby bezrobotne po prostu nie chcą pracować. A ja zauważałam, że wciąż jest wielu ludzi, którzy mają problem z pracą, że jest wiele miejsc, w których pracuje się źle: sklepy, usługi, branża budowlana i przewozowa, gastronomia. I postanowiłam oddać głos ludziom, którzy taką pracę wykonują. Wielu ludzi mówiło mi: praca jest, ale jaka? Fascynowała mnie też robotnicza historia Żyrardowa, która z przemianami na rynku pracy ma bardzo dużo wspólnego, dlatego postanowiłam spleść te dwa wątki.”

Przed tymi czytelnikami którzy już teraz czekają na kolejną książkę autorka uchyla rąbka tajemnicy mówiąc:
„Moja kolejna książka ukaże się jesienią przyszłego roku. Jest o transporcie i o jego roli w naszym codziennym życiu. O tym, że wciąż są grupy ludzi, którzy mają transportowy problem, to jest uzależnione np. od miejsca zamieszkania.”

Pomimo iż pogoda zdecydowanie nie sprzyjała wyjściom z domu to nie zabrakło czytelników na spotkaniu autorskim. Czytelnicy oraz prowadząca spotkanie Ilona Majewska zadali pani Oldze szereg pytań, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi, a wszystko to odbyło się w wręcz przyjacielskiej atmosferze.

Spotkanie pani Olgi z czytelnikami, jak i zajęcia z młodzieżą pokazały, że nie brak zainteresowania pracą dziennikarzy, jak i tematem poruszonym w książce „Nie hańbi”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama