, poniedziałek 2 października 2023
Międzynarodowy Dzień Białej Laski
Tak jak każdego roku, tak i w tym roku 15 października osoby z niepełnosprawnością wzroku obchodzą swoje święto, czyli tzw. Dzień Białej Laski. fot: By Ryxhd123 - http://www.transpo.com, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9107634Dodaj do Facebook

Międzynarodowy Dzień Białej Laski

Iwona Czarniak
Biała laska jest międzynarodowym symbolem niewidomych. Tak jak każdego roku, tak i w tym roku 15 października osoby z niepełnosprawnością wzroku obchodzą swoje święto, czyli tzw. Dzień Białej Laski.

Czy częściowa lub całkowita utrata wzroku może być powodem do świętowania?

Świętować można na wiele sposobów i wiele znaczeń może mieć to słowo. Z pewnością jest to okazja do spotkań w liczniejszym gronie niż przez cały rok. Nie każdy bowiem ma czas na cotygodniowe spotkania, a to za prozaiczną przyczyną jaką jest chociażby praca zawodowa czy obowiązki rodzinne, nie mówiąc już o nauce w szkołach i na uczelniach.

Osób z dysfunkcją wzroku przybywa w zastraszającym tempie, nie tylko gdzieś tam w świecie, ale również w naszym kraju. Duża część z nich zrzeszona jest w stowarzyszeniach prowadzących działania ukierunkowane na ogólnie pojętą rehabilitację.

W powiecie cieszyńskim takim stowarzyszeniem jest Polski Związek Niewidomych, który ma swoją siedzibę w Cieszynie przy ul. Srebrnej 6.
Osoba, która straciła, bądź traci wzrok ma trudność w odnalezieniu się w nowej dla niej rzeczywistości, tak więc potrzebuje wsparcia tych, którzy mają potrzebną wiedzę na tematy związane z rehabilitacją czy obowiązującymi przepisami.

Cieszyńskie Koło PZN jest miejscem, gdzie odbywają się cotygodniowe spotkania oraz szkolenia podczas których chętni mają szansę na naukę chociażby tak prozaicznych czynności jak bezwzrokowe robienie kanapek, czy nalewanie płynów do szklanki. Członkowie Koła w ostatnich dwóch miesiącach byli uczestnikami kursu obsługi komputera oraz warsztatów muzycznych „Radość śpiewania”, które poprowadzili aktorka Małgorzata Pikus oraz muzyk Tomasz Pala z teatru w Czeskim Cieszynie. Był wyjazd do skoczowskiego Teatru Elektrycznego na film z audio deskrypcją pt. „Smak Curry”, no i oczywiście nie zabrakło kolejnej już wizyty w bielskim Teatrze Polskim, tym razem na sztuce „Wanda”. Spektakl ten realizowany był w ramach kontynuowanego projektu „Spektakle bez barier” i zaopatrzony w audio deskrypcję (projekt „Kultura dostępna” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Każdego roku zrzeszeni w cieszyńskim Kole organizują uroczyste spotkanie, nie inaczej będzie i tym razem. Na miejsce obchodów swojego święta tym razem wybrali Skoczów, gdzie spotkają się 24 października.

Jako osoba niewidoma składam wszystkim obchodzącym to święto życzenia słowami - do widzenia i do zobaczenia, bo to najlepsze z życzeń i oby się spełniły.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Niech się święci Biała Laska!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama