, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Zmiany w szkołach. Co czeka uczniów od 1 września?
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział kilka zmian. Modyfikacji ulegnie kanon lektur szkolnych.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Zmiany w szkołach. Co czeka uczniów od 1 września?

UM
Po blisko rocznej nauce zdalnej do szkolnych ławek wracają uczniowie. To ważne wydarzenie, któremu towarzyszy wiele pytań i obaw. Ministerstwo Edukacji przygotowało szereg zmian, które będą obowiązywać od początku września. Co się zmieni w nowym roku szkolnym?

Wielu nauczycieli i uczniów obawia się ponownego wprowadzenia nauki zdalnej czy nauki w trybie hybrydowym. Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek zapewnia, że pod uwagę brany jest tylko powrót do nauki stacjonarnej:
- Jesteśmy w stałym kontakcie z ministrem Niedzielskim. Na regularnych spotkaniach rozmawiamy na temat możliwych scenariuszy i dzisiaj nie bierzemy pod uwagę żadnego innego, poza powrotem do szkół 1 września w trybie pełnym stacjonarnym .

Do szkół rozesłano wytyczne przeciwepidemiczne, które mają ułatwić dyrektorom zapewnienie bezpiecznych warunków do nauki. Uwzględniono takie kryteria jak dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie. Ponadto omówiono jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Dla nauczycieli i pedagogów zaplanowano szkolenia związane z interwencją kryzysową i interwencją wychowawczą. Program wychowawczo-profilaktyczny ma zostać rozszerzony o materiały dotyczące m.in. przeciwdziałania Covid-19. Te działania będą monitorowane przez kuratorów oświaty.

Jakie zmiany czekają uczniów?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział kilka zmian. Modyfikacji ulegnie kanon lektur szkolnych. Ze szkół średnich ma zniknąć "Mała Apokalipsa" Tadeusza Konwickiego i "Antygona w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego. Ponadto lekturami szkolnymi zostaną teksty Karola Wojtyły, które zastąpią twórczość Leszka Kołakowskiego.

Uczniowie szkół średnich muszą być przygotowani na to, że w 2022 roku ich plan lekcji ulegnie zmianie. Do listy przedmiotów dołączy historia Polski XX i XXI wieku.

Z listy lektur klas I-III szkoły podstawowej znika m.in. „Oto jest Kasia" Miry Jaworczakowej, a pojawia się m.in.: „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie".

Z listy lektur uzupełniających dla klas IV-VI szkoły podstawowej wykreślono powieść „Winnetou" Karola Maya.

Z listy lektur obowiązkowych dla klas VII-VIII przeniesiono na listę lektur uzupełniających „Ziele na kraterze" Melchiora Wańkowicza. Z kolei z wykazu lektur uzupełniających z klas VII-VIII do wykazu lektur uzupełniających w szkołach ponadpodstawowych przeniesiono pozycję „Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei".

Minister Przemysław Czarnek przewiduje jeszcze jedną zmianę odnoszącą się do uczęszczania na religię, która nie jest obowiązkowa. Uczniowie, którzy nie zdecydują się na branie udziału w lekcjach religii, będą musieli uczęszczać na etykę.

Nie znamy jednak planów ministerstwa odnośnie nauczycieli etyki, jak już dzisiaj wiadomo w placówkach brak jest pedagogów o tej specjalizacji. Nie wiemy zatem kiedy przepis wejdzie w życie.

Zmiany również w kalendarzu szkolnym

Kalendarz roku szkolnego 2021/22 również powinien zadowolić uczniów, którzy mogą liczyć na aż 178 dni wolnych od szkoły. W kalendarzu uwzględnione są zarówno dni ustawowo wolne od pracy i nauki, jak również te, które wynikają z określonych w harmonogramie dwutygodniowych ferii zimowych oraz trwających ponad dwa miesiące wakacji.

Wykaz dni wolnych od nauki:

 • Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych - 1 września 2021 roku.
 • Zimowa przerwa świąteczna- 23 - 31 grudnia 2021 roku.
 • Ferie zimowe: 17 - 30 stycznia 2022 roku (województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie); 24 stycznia - 6 lutego 2022 roku (województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie); 31 stycznia - 13 lutego 2022 roku (województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie); 14 – 27 lutego 2022 roku (województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie).
 • Wiosenna przerwa świąteczna - 14–19 kwietnia 2022 roku.
 • Egzamin ósmoklasisty - dokładną datę ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
 • Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach - 24 czerwca 2022 roku.
 • Wakacje - 25 czerwca - 31 sierpnia 2022 roku.
 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama