, piątek 21 czerwca 2024
„Tulimy Mamy” - happening i debata o problemach okołoporodowych
„Problemy okołoporodowe mieszkanek powiatu cieszyńskiego w pandemii COVID-19 i po pandemii - konkretne rozwiązania” - to tytuł debaty która odbędzie się 19 sierpnia o 16:00 w COK „Dom Narodowy. Wydarzenie rozpocznie się happeningiem o godz.15:00 na płycie cieszyńskiego rynku.  fot: pixabay,plDodaj do Facebook

„Tulimy Mamy” - happening i debata o problemach okołoporodowych

red.mat.pras.
„Tulimy Mamy” - happening i debata o problemach okołoporodowych

Grupa "Tulimy Mamy" powstała w maju 2021 roku, jest nieformalnym kręgiem wsparcia dla kobiet w ciąży, w okresie porodu i, co ważne, także po porodzie. fot.pexels.pl


„Tulimy Mamy” - happening i debata o problemach okołoporodowych

„Problemy okołoporodowe mieszkanek powiatu cieszyńskiego w pandemii COVID-19 i po pandemii - konkretne rozwiązania” - to tytuł debaty która odbędzie się 19 sierpnia o 16:00 w COK „Dom Narodowy. Wydarzenie rozpocznie się happeningiem o godz.15:00 na płycie cieszyńskiego rynku.

Spotkanie odbędzie się z udziałem lokalnych i ponadlokalnych decydentów, a także mieszkanek regionu i pacjentek.

-Pragniemy wysłuchać wszystkie głosy i zgłosić postulaty, m.in. o poszerzenie oferty refundowanych gabinetów ginekologicznych, fizjoterapii uroginekologicznej, położniczych, terapeutycznych w regionie i utworzenie pogotowia laktacyjnego, jak również przygotowanie regionalnej szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej, np. z zakresu praw pacjentki, profitów zdrowotnych wynikających z długiego karmienia piersią oraz profilaktyki fizjoterapii uroginekologicznej. Podczas debaty bazując na danych Fundacji Rodzić po Ludzku, pragniemy zaproponować wprowadzenie koniecznych zmian na oddziale ginekologiczno-położniczym cieszyńskiego szpitala powiatowego. Debatę ma zamknąć podpisanie przez decydentów „Paktu dla opieki okołoporodowej w powiecie cieszyńskim”- podkreśla współorganizatorka wydarzenia Małgorzata Bryl Sikorska.

-Mówimy „nie” narracji "najważniejsze, że dziecko zdrowe", dlatego w polu naszego zainteresowania stawiamy matkę i chcemy, by z doświadczenia porodowego wychodziła bez traum i ran psychofizycznych. Interesuje nas kompleksowa, gwarantowana i bezpłatna opieka zdrowotna sprawowana nad kobietami - mówią założycielki ruchu społecznego.

Tulimy mamy - nieformalny ruch społeczny

Grupa, powstała w maju 2021 roku, jest nieformalnym kręgiem wsparcia dla kobiet w ciąży, w okresie porodu i, co ważne, także po porodzie. Ruch "Tulimy Mamy" to też inicjatywa oddolna, która stawia sobie za cel lokalną i ponadlokalną reformę opieki okołoporodowej w Polsce.

-Przede wszystkim większość z nas jest matkami. Jesteśmy też doulami, położnymi, fizjoterapeutkami i lekarkami. Część z nas nie ma wykształcenia medycznego i pracuje w zupełnie innych zawodach, aktualnie przebywa na urlopie macierzyńskim lub emeryturze. Pochodzimy z różnych kręgów społecznych, mamy różne poglądy, pochodzimy z różnych stron Polski - podsumowuje Pani Małgorzata.

Pomysłodawczynie i założycielki „Tulimy Mamy” pochodzą ze Śląska Cieszyńskiego. Małgorzata Bryl-Sikorska zamieszkała w Cieszynie – mama, dziennikarka samorządowa, działaczka społeczna oraz Olga Vitoš zamieszkała w Karwinie – mama, doula, strażniczka w ramach projektu Fundacji Rodzić po Ludzku, inicjatorka akcji #MaluchyNaBrzuchy.

- Reform nie przeprowadzimy bez wsparcia parlamentarzystów. Aktualnie widzimy, że w temacie opieki okołoporodowej ich działania dublują się, podejmowane są chaotycznie, wybiórczo, bez szerszej strategii. Opieka okołoporodowa wymaga systemowej zmiany, a jako ruch kobiet chcemy uczestniczyć w tych pracach. Zależy nam na zachowaniu autonomii i ponadpolitycznej współpracy, a także zbudowaniu takiego przekazu, który nie będzie dzielił Polek i Polaków - podkreślają działaczki.

Program wydarzeń:

godz. 15:00 – początek happeningu „Tulimy Mamy” na płycie cieszyńskiego rynku

godz. 15:30 – zakończenie happeningu

godz. 16:00 – rozpoczęcie debaty „Problemy okołoporodowe mieszkanek powiatu cieszyńskiego w pandemii COVID-19 i po pandemii - konkretne rozwiązania” i rozmowa z zaproszonymi uczestnikami w COK „Dom Narodowy”

Zaproszeni uczestnicy debaty:

Gabriela Staszkiewicz – burmistrz Cieszyna
Janina Żagan – wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego
Ilona Nawara-Malik – zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach
Czesław Płygawko – dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie
dr n. med. Tomasz Rutkowski – ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Śląskiego w Cieszynie

Eksperci debaty i tytuły ich wystąpień:

Natalia Woźniak-Lekacz – fizjoterapeutka uroginekologiczna: „Profity profilaktyki fizjoterapii uroginekologicznej”
MUDr. Michal Mrózek – ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala w Hawierzowie: „Laktační poradna v NsP Havířov a podpora kojení v našem regionu” („Poradnia laktacyjna Szpitala w Hawierzowie oraz wsparcie laktacyjne w naszym regionie”)
Katarzyna Pytlarz-Szpaczek – położna, doula, doradczyni noszenia w chustach, instruktorka szkoły rodzenia: „Wsparcie w karmieniu piersią i współpraca interdyscyplinarna w opiece nad kobietą w okresie okołoporodowym”

godz. 17:00 – pytania publiczności i/lub internautów oraz odpowiedzi gości debaty

godz. 18:00 – uroczyste podpisanie „Paktu dla opieki okołoporodowej w powiecie cieszyńskim” i zakończenie debaty

Organizatorzy:
Nieformalny ruch społeczny „Tulimy Mamy”
Miasto Cieszyn

Kontakt:
+48 506 129 976
tulimymamy@gmail.com

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama