, środa 24 lipca 2024
Słowiańska wioska w Hażlachu
Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu wraz z rekonstruktorami z Wielkomorawskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Leszy” wprowadzał uczestników „Staropolskiego Jarmarku Słowiańskiego” w tajniki słowiańskiej kuchni, wierzeń i walki.  fot: UG HażlachDodaj do Facebook

Słowiańska wioska w Hażlachu

red.mat.pras.
Słowiańska wioska w Hażlachu


Słowiańska wioska w Hażlachu


Słowiańska wioska w Hażlachu


Słowiańska wioska w Hażlachu


Słowiańska wioska w Hażlachu

15 sierpnia, plac prof. Wiktora Wawrzyczka w Hażlachu zamienił się w słowiańską wioskę! Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu wraz z rekonstruktorami z Wielkomorawskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Leszy” wprowadzał uczestników „Staropolskiego Jarmarku Słowiańskiego” w tajniki słowiańskiej kuchni, wierzeń i walki.

W niedzielę przez sześć godzin można było przebywać w X wieku i wspólnie bawić się, uczyć i biesiadować. Wśród atrakcji znalazły się warsztaty wyplatania wianków i historie o opiekunie lasu – Leszym, warsztaty łucznicze, spotkanie z kuchnią, czyli robienie podpłomyków, a także wybijanie monet. Matryca i całe urządzenie do wybijania monet zostały wykonane przez drużynnika historycznymi metodami, w całości ręcznie i przy zastosowaniu prostych narzędzi. Na monecie znajdowało się logo Domu Przyrodnika, który jest przyjazny Słowianom i naturze! Na miejscu można było nie tylko zabrać monetę, ale również własnoręcznie ją wybić. W wielu przypadkach okazywało się to zadaniem wykonalnym, ale trudniejszym, niż się na początku wydawało – wyjaśnia Joanna „Suligniewa” Świba z grupy „Leszy”.

Z dużym zainteresowaniem spotkały się dyby, w które można było dać się zakuć i sfotografować. Pojawiły się także konie i chętni mieli okazję wypróbować ten historyczny środek transportu. Dużą popularnością cieszyło się również stoisko lokalnego koła pszczelarskiego, przy którym można było nie tylko zakupić miody, czy też świeczki z wosku pszczelego, ale również dowiedzieć się więcej o tych pracowitych stworzeniach – pszczela rodzina w szkle, z dobrze widoczną królową, przyciągała spojrzenia nie tylko najmłodszych. Wśród kramów znalazły się również stoiska z drewnianymi wyrobami czy też punkt, w którym można było nabyć historyczną broń, wykonaną z drewna. Strefa gastronomiczna oferowała posiłki i napoje, a stoliki ulokowane pod lasem zapewniały zmęczonym Słowianom cień i wytchnienie.

Niedzielne wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Kultura w dolinie rzeki Olzy”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšinské Slezsko Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska, realizowanego przez Gminę Hażlach w partnerstwie z miastem Karwina z Republiki Czeskiej.

Dzięki realizacji projektu nawiązywana jest czesko-polska współpraca pomiędzy mieszkańcami i społecznościami po obu stronach granicy. Zwiększenie liczby i jakości realizowanych wydarzeń transgranicznych w połączeniu z odpowiednim sposobem przekazywania informacji o nich, prowadzi do zwiększenia ilości wzajemnych spotkań i zbliżania się społeczności i mieszkańców przygranicznego obszaru Śląska Cieszyńskiego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama