, piątek 21 czerwca 2024
Zabytkowy karawan i kwesta na rzecz renowacji cmentarzy cieszyńskich
Cieszyński wóz pogrzebowy pochodzi z końca XIX wieku i był eksploatowany przez firmę Concordia, należącą od 1901 r. do rodziny Skudrzyków.  fot: gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

Zabytkowy karawan i kwesta na rzecz renowacji cmentarzy cieszyńskich

REDAKCJA
Od 28 października do 2 listopada przy bramie dolnej Cmentarza Komunalnego wystawiony będzie zabytkowy karawan, który w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku został zakupiony przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego i w 2014 r. doczekał się pełnej konserwacji. Oprócz podziwiania zabytkowego karawanu, podczas zbliżającego się Święta Zmarłych będzie można wesprzeć także Społeczny Komitet Renowacji Cmentarzy Cieszyńskich, który od lat wspiera renowację cieszyńskich cmentarzy. Kwesta wraca po rocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami, które w ubiegłym roku uniemożliwiły jej organizację.

Cieszyński wóz pogrzebowy pochodzi z końca XIX wieku i był eksploatowany przez firmę Concordia, należącą od 1901 r. do rodziny Skudrzyków. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku został zakupiony przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego i w 2014 r., doczekał się pełnej konserwacji dzięki wsparciu finansowemu samorządu Cieszyna. Prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne prowadził Wacław Pieczonka z Cieszyna, a nadzór konserwatorski pełniła Katarzyna Mrowiec z Żywca. Duże wsparcie organizatorskie i logistyczne otrzymano też od Zakładu Gospodarki Komunalnej w Cieszynie. Zgodnie z umową podpisaną z miastem Cieszynem, każdego roku w dniu 1 listopada karawan jest eksponowany na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie.

Oprócz podziwiania zabytkowego karawanu, podczas zbliżającego się Święta Zmarłych będzie można wesprzeć także Społeczny Komitet Renowacji Cmentarzy Cieszyńskich, który od lat wspiera renowację cieszyńskich cmentarzy. W ciągu 25 lat na renowację nekropolii zebrano ok. 175 tys. zł. Kwesta wraca po rocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami, które w ubiegłym roku uniemożliwiły jej organizację.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama