, piątek 23 luty 2024
"Granica dla Granicy" - jak pomóc uchodźcom. Happening na Moście Przyjaźni
W dniu 27 października na Moście Przyjaźni cieszyńska grupa obywatelska "Granica dla Granicy" zorganizowała happening informacyjny na temat sytuacji uchodźców przetrzymywanych na granicy polsko-białoruskiej. fot: "Granica dla Granicy"Dodaj do Facebook

"Granica dla Granicy" - jak pomóc uchodźcom. Happening na Moście Przyjaźni

"Granica dla Granicy"
"Granica dla Granicy" - jak pomóc uchodźcom. Happening na Moście Przyjaźni


"Granica dla Granicy" - jak pomóc uchodźcom. Happening na Moście Przyjaźni


"Granica dla Granicy" - jak pomóc uchodźcom. Happening na Moście Przyjaźni


"Granica dla Granicy" - jak pomóc uchodźcom. Happening na Moście Przyjaźni


"Granica dla Granicy" - jak pomóc uchodźcom. Happening na Moście Przyjaźni

W dniu 27 października na Moście Przyjaźni cieszyńska grupa obywatelska "Granica dla Granicy" zorganizowała happening informacyjny na temat sytuacji uchodźców przetrzymywanych na granicy polsko-białoruskiej. Na transparentach można było przeczytać: "Bezpieczna granica to taka, na której nikt nie umiera", "Miejsce dzieci nie jest w lesie", czy Las do podziwiania, a nie do umierania", oraz nazwami grup pomocowych działających w na obrzeżach strefy objętej stanem wyjątkowym.


Członkinie grupy czytały fragmenty bezpośrednich relacji mieszkańców strefy i aktywistów zrzeszonych w Grupie Granica, takich jak Salam Lab, Homo Faber, a także grupy Medycy na Granicy. To oni niosą pomoc migrantkom i migrantom, którzy utknęli w lasach i na mokradłach Podlasia i Lubelszczyzny, dzieciom, kobietom, mężczyznom wielokrotnie przepychanym przez służby białoruskie i polską Straż Graniczną z jednej strony granicy na drugą.

Ludzie, którzy zebrali się na moście (wśród nich również dzieci) mogli kolorową kredą dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec działań polskiego rządu i polskich służb, które na polskiej ziemi skazują migrantów i migrantki nie tylko na traumę, ale na powolną śmierć z wyziębienia i wycieńczenia. Za rekwizyty posłużyły koce termiczne, którymi uczestnicy okrywali się podczas happeningu, żeby podkreślić, że na granicy polsko-białoruskiej takie koce ratują zdrowie i życie. Były też znicze ku pamięci tych uchodźców, którzy już stracili życie na tej granicy i termosy z ciepłą herbatą, która, podobnie jak gorąca zupa i batony energetyczne, ratuje ludzi uwięzionych w lesie długimi tygodniami. Można też było porozmawiać o tym, jak praktycznie pomóc organizacjom i osobom, które od sierpnia pracują na obrzeżach strefy objętej stanem wyjątkowym.

Kluczowym momentem było odczytanie apelu grupy Granica dla Granicy skierowanego bezpośrednio do włodarzy Cieszyna, aby ci podjęli długofalowe działania polegające nie tylko na przyłączeniu się do materialnych i finansowych zbiórek na rzecz uchodźców, ale także, by wpisali miasto Cieszyn na ogólnopolską mapę gościnności - mapę miast, które są gotowe przyjąć osoby z doświadczeniem uchodźczym i zapewnić im wszystko, co konieczne do rozpoczęcia życia w nowym miejscu i asymilacji w lokalnej społeczności. Apel odczytano w języku polskim i czeskim.

To pierwszy taki happening zorganizowany przez inicjatywę Granica dla Granicy. W planach na najbliższe tygodnie są kolejne.

"Nie bądźmy obojętni na zło, które dotyka bezbronnych ludzi, uciekających przed wojną, prześladowaniami, brakiem podstawowych praw i wolności, w poszukiwaniu lepszego życia w Europie. Nie wolno nam uśpić naszej czujności, empatii i zagłuszać naszego sumienia. Pomaganie, w formie zrzutek, darów, czy poprzez udział w protestach i akcjach informacyjnych, jest naszą ludzką powinnością. Ta granica, na której stoimy, jest spokojna, bezpieczna, przekraczamy ją idąc do pracy, na plac zabaw, na pizzę. Na tamtej umierają ludzie. Wyraźmy wspólnie sprzeciw. Żądajmy dostępu do strefy organizacji pomocowych, medycznych i mediów. Można inaczej!"

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama