, niedziela 23 czerwca 2024
Wolontariusze i pomocowe działania w Cieszynie
Spotkanie zorganizowała oddolna grupa "Granica dla Granicy" we współpracy ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Cieszynie. fot: arch. Świetlica Krytyki PolitycznejDodaj do Facebook

Wolontariusze i pomocowe działania w Cieszynie

Karolina Ciengiel
Wolontariusze i pomocowe działania w Cieszynie


Wolontariusze i pomocowe działania w Cieszynie


Wolontariusze i pomocowe działania w Cieszynie

18 maja w siedzibie Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie odbyło się pierwsze robocze spotkanie dla wolontariuszy chcących skoordynować swoje działania pomocowe (lub po raz pierwszy zaangażować się w wolontariat) na rzecz osób uchodźczych przybywających z Ukrainy.

Spotkanie zorganizowała oddolna grupa "Granica dla Granicy" we współpracy ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Cieszynie. Wcześniej GdG przygotowała i udostępniła ankiety dla osób chcących zostać wolontariuszami oraz dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy w celu zbadania ich aktualnych potrzeb i problemów, z jakimi mierzą się na co dzień. Obie ankiety są dostępne do końca maja na profilu FB Granica dla Granicy Ukrainie oraz na facebookowej grupie Cieszyn dla Ukrainy. Papierową wersję ankiety dla osób z Ukrainy można również wypełnić w punkcie z darami (tzw. Freeshopie) mieszczącym się przy ul. Stawowej 6.

Osoby, które wzięły udział w spotkaniu miały okazję opowiedzieć o swoim dotychczasowym zaangażowaniu w wolontariat na rzecz Ukrainek i Ukraińców, podzielić się obserwacjami i sugestiami na temat tego, jak należałoby skoordynować obecne i przyszłe działania tak, by były jak najbardziej efektywne i w pełni odpowiadały na pojawiające się potrzeby osób przybywających lub już mieszkających w Cieszynie i okolicach.

Na spotkaniu udało się również zmapować obszary wymagające doraźnego i pilnego wsparcia a każda z obecnych osób zobowiązała się do różnych działań w tym zakresie. Granica dla Granicy planuje kolejne spotkanie dla wolontariuszy początkiem czerwca oraz gorąco zachęca do zgłaszania się poprzez wyżej wspomniane ankiety.

Jak podkreśla Agata Tomaszewska, koordynatorka wolontariatu z ramienia Granicy dla Granicy - "priorytetem jest włączanie do działań pomocowych osób z Ukrainy, które czują się już pewniej w naszym mieście i swoim przykładem mogą pokazać nowym przybyszom, jak uporać się z wieloma formalnościami w nowym miejscu. Równie ważna jest integracja tych osób z lokalną społecznością oraz wzmacnianie wśród Polaków postawy otwartości na „innego”, inną kulturę i język."

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama