, poniedziałek 22 kwietnia 2024
8000 biogramów w serwisie Przodkowie z Cieszyna
Fragment metryki chrztów parafii rzymskokatolickiej w Trzycieżu z lat 1768-1784 (fot. Archiwum Krajowe w Opawie). fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

8000 biogramów w serwisie Przodkowie z Cieszyna

REDAKCJA/MAT. PRAS.
8000 biogramów w serwisie Przodkowie z Cieszyna

Przykładowy biogram ze strony "Przodkowie z Cieszyna".

Serwis „Przodkowie z Cieszyna”, największa tego typu strona internetowa poświęcona badaniom genealogicznym na Śląsku Cieszyńskim, ma już 8000 biogramów.

Genealogia z roku na rok staje się coraz popularniejszym hobby. Wiele osób szuka również przodków z dawnego Księstwa Cieszyńskiego, co nie jest zadaniem łatwym. Inaczej wygląda sytuacja po czeskiej stronie, gdzie mnóstwo materiałów jest dostępnych online, znacznie gorzej po polskiej stronie, gdzie dotarcie do ksiąg metrykalnych to często nie lada wyzwanie.

Pomocą genealogom służy rozwijany od 2012 roku serwis „Przodkowie z Cieszyna”, dostępny pod adresem: przodkowiezcieszyna.blogspot.com. Można tam znaleźć informacje, gdzie szukać źródeł z poszczególnych parafii, listę haseł z różnych słowników biograficznych, słowniki genealogiczne i materiały do genealogii 1400 rodów.

Od kilku lat najważniejszą częścią serwisu są biogramy genealogiczne, których liczba właśnie w maju 2022 roku dobiła do 8000. Strona prowadzona jest społecznie. W tym roku dzięki stowarzyszeniu Twoje Korzenie w Polsce serwis pozyskał dofinansowanie ze strony samorządu. Wsparcie Powiatu Cieszyńskiego (w ramach tzw. „małego grantu”) i gminy Cieszyn pozwoliło w tym roku opracować i opublikować dodatkowo łącznie 300 biogramów (po 150 od każdej jednostki).

W serwisie „Przodkowie z Cieszyna” nie znajdzie się gotowych genealogii rodów z dawnego Księstwa Cieszyńskiego, ale szukając przodków warto od czasu do czasu zaglądać na tę stronę.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama