, piątek 23 luty 2024
Cieszyn: Mural z cieszyńskimi tramwajami gotowy
Oficjalny "wernisaż" muralu odbędzie się 3 czerwca o godz. 17:00.  fot: gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

Cieszyn: Mural z cieszyńskimi tramwajami gotowy

REDAKCJA
Najnowszy mural w Cieszynie już skończony! Dzięki zaangażowaniu Fundacji Aktywności Społecznej Cieszynianka na elewacji bloku przy ul. Brożka 19 w Cieszynie powstała wielka grafika przestawiająca przejazd cieszyńskiego tramwaju ul. Głęboką w Cieszynie.

Nowy, cieszyński mural powstał dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez Fundację Aktywności Społecznej Cieszynianka działającą przy Spółdzielni Mieszkaniowej Cieszynianka. Projekt „Ścianą w SMOG” zyskał uznanie jury programu "Moja Mała Ojczyzna" finansowanego przez Fundację BGK. Z całej Polski zgłoszono ponad 450 wniosków, z których 30 otrzymało dotację. Dzięki tej dotacji powstał mural antysmogowy, a więc wykonany farbą fotokatalityczną, a więc produkowaną na bazie naturalnych składników, która dzięki zawartości dwutlenku tytanu daje efekt neutralizacji zanieczyszczeń. Mural został wykonany w niecałe 5 dni przez firmę Wallart.

Mural powstał na ścianie szczytowej bloku na osiedlu Podgórze II w Cieszynie, przy ul. Ludwika Brożka 19. Tematem muralu były cieszyńskie tramwaje. O tym, że to one pojawiły się na elewacji mieszkalnego bloku zdecydowali sami mieszkańcy, w plebiscycie, w którym oprócz tramwajów do wyboru były także dwa inne tematy. Pierwszy odnosił się do postaci Gwido Langera – pochodzącego z Cieszyna kierownika Biura Szyfrów zajmującego się kryptografią, drugi do postaci Gustawa Morcinka - urodzonego w 1891 roku, na Śląsku Cieszyńskim, polskiego pisarza związanego ze Śląskiem, nauczyciela, działacza publicystycznego i posła na Sejm.

Oficjalny "wernisaż" muralu odbędzie się 3 czerwca o godz. 17:00. Tego dnia inicjatorzy powstania muralu oprócz jego prezentacji zaplanowali także obdarowanie uczestników "wernisażu" drobnymi prezentami związanymi z muralem. Mimo iż oficjalna prezentacja muralu dopiero się odbędzie to mural już teraz stał się atrakcją wśród mieszkańców Cieszyna, którzy chętnie fotografują imponujący swoją wielkością i szczegółami obraz na ścianie bloku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama