, niedziela 19 maja 2024
Cieszyn: Śladami rodziny Prochasków połączony ze zwiedzaniem najstarszej drukarni
Spacer połączony będzie ze zwiedzaniem wnętrza okazałej siedziby drukarni Prochasków przy ul. Głównej w Czeskim Cieszynie. fot: kc-cieszyn.plDodaj do Facebook

Cieszyn: Śladami rodziny Prochasków połączony ze zwiedzaniem najstarszej drukarni

REDAKCJA
W 1806 r. została założona pierwsza w Cieszynie oficyna drukarska, która do lat 30. XX w. pozostawała nieprzerwanie w rękach rodziny Prochasków. Początkowo nestora rodu Tomasza, a następnie jego potomków – czterech Karolów z kolejnych generacji rodziny. Niewielki początkowo zakład rozwinął się w tym czasie w jedno z największych przedsiębiorstw poligraficznych monarchii austro-węgierskiej, rozsławiając Cieszyn jako ważny ośrodek „czarnej sztuki”. Wszystkich zainteresowanych dziejami tego niezwykłego przedsiębiorstwa organizatorzy zapraszają do udziału w spacerze tematycznym, jaki zorganizowany zostanie w sobotę, 14 maja. Spacer połączony będzie ze zwiedzaniem wnętrza okazałej siedziby drukarni Prochasków przy ul. Głównej w Czeskim Cieszynie.

Spacer stanowić będzie okazję do zaprezentowania spektakularnego dorobku firmy Prochasków oraz nietuzinkowych postaci jej kolejnych właścicieli. Spacer rozpocznie się przy ul. Stromej, w miejscu, gdzie oficyna działała w początkowym okresie swego istnienia. W zlokalizowanej po sąsiedzku Książnicy Cieszyńskiej będzie można obejrzeć pochodzące z jej zbiorów najciekawsze druki wytłoczone w zakładzie. Atrakcję specjalną stanowić będzie zwiedzanie wnętrza okazałej siedziby drukarni Prochasków przy ul. Głównej w Czeskim Cieszynie, oddanej do użytku w 1888 r. i od tego czasu nieprzerwanie związanej z przemysłem drukarskim.

Tematyczny, blisko dwugodzinny spacer odbędzie się w sobotę, 14 maja o godz. 9:30 (zbiórka przy wejściu do Książnicy Cieszyńskiej), a poprowadzą go Jana Galášová (Městská knihovna Český Těšín) i Małgorzata Szelong (Książnica Cieszyńska).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama