, piątek 23 luty 2024
Rehabilitacja dla Pacjentów po COVID-19 w Szpitalu Śląskim w Cieszynie
Rehabilitacja dla Pacjentów po COVID-19 w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. fot: Szpital Śląski CieszynDodaj do Facebook

Rehabilitacja dla Pacjentów po COVID-19 w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

red.mat.pras.
Rehabilitacja dla Pacjentów po COVID-19 w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

W Szpitalu Śląskim w Cieszynie od początku września funkcjonuje program fizjoterapeutyczny dla osób, które przebyły zakażenie koronawirusem i borykają się ze skutkami tej poważnej choroby. W wielu przypadkach infekcja pozostawia u ozdrowieńców uszczerbek zdrowotny, nie tylko w zakresie schorzeń fizycznych, ale także w sferze emocjonalnej. Rehabilitacja po przebyciu COVID-19 jest bezpłatna, wymagane jest jednak skierowanie od lekarza z datą przebycia choroby.

Od początku pandemii z choroba COVID-19 dotknęła już wiele osób. Dla niektórych walka z nią okazała się długa i wyczerpująca i choć od zakażenia minął już długi okres, nadal zmagają się z poważnymi skutkami choroby. Inni z kolei przeszli ją łagodnie lub nawet bezobjawowo. Niezależnie od tego, powrót do formy wielu osobom może sprawiać trudności. Pogorszone samopoczucie, uczucie duszności, trudności ze skupieniem się, bóle w klatce piersiowej czy spadek ogólnej kondycji fizycznej może świadczyć o tym, że choroba pozostawiła trwały ślad. Leczenie powikłań i powrót do sprawności wymaga kompleksowej rehabilitacji. Dla ozdrowieńców z regionu Śląska Cieszyńskiego, borykających się ze skutkami choroby, został stworzony program fizjoterapeutyczny.

- W Szpitalu Śląskim otaczamy naszych pacjentów fachową i specjalistyczną opieką medyczną na wielu poziomach, dlatego uruchomienie rehabilitacji dla osób po chorobie COVID-19 było zadaniem niezbędnym. Zakażenie koronawirusem, nawet bezobjawowe, może powodować w późniejszym okresie zdrowotne powikłania różnej natury. Co więcej, może dochodzić także do nasilenia chorób z którymi wcześniej zmagał się organizm. W trosce o zdrowie mieszkańców naszego regionu przygotowaliśmy program kompleksowej rehabilitacji, w którym pod okiem doświadczonej kadry medycznej Szpitala Śląskiego, możliwe jest rozpoznanie powikłań, wdrożenie odpowiedniego leczenia i powrót do zdrowia – mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Dzięki staraniom Dyrekcji Szpitala Śląskiego w Cieszynie, która pozyskała środki, rehabilitacja w placówce po przebyciu COVID-19 jest w pełni finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tym samym pacjenci bezpłatnie mogą korzystać z programu.
Kompleksowe badania i specjalistyczne, indywidualne zabiegi

Program rehabilitacyjny cieszyńskiej placówki obejmuje pacjentów, którzy przebyli COVID-19, zaś rozpoczęcie rehabilitacji następuje w terminie do 6 miesięcy od zakończenia leczenia. Aby zapisać się na rehabilitację konieczne jest skierowanie od lekarza – może je wypisać także lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Ważne jednak jest, aby na skierowaniu zawarta była data przebycia choroby. Pacjenci w ramach programu są diagnozowani pod kątem powikłań pulmonologicznych, schorzeń dolnych dróg oddechowych czy naczyniowo-sercowych. Następnie wdrażana jest odpowiednia ścieżka fizjoterapeutyczna z indywidualnie dobieranymi zabiegami. Program ma na celu złagodzenie szeregu negatywnych skutków związanych z przebytą chorobą. Zabiegi fizjoterapeutyczne mają poprawić tolerancję wysiłku, złagodzić duszności oraz zredukować stres wynikający z długotrwałego procesu leczenia COVID-19. Rehabilitacja przyczynia się również do poprawy kondycji psychicznej i emocjonalnej, bowiem po przebyciu choroby i okresie izolacji, cierpi również psychika. W opiekę nad pacjentami zaangażowani są lekarze specjaliści i wysoko wykwalifikowana kadra fizjoterapeutów Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Zabiegi i ćwiczenia odbywają się w Pracowni Rehabilitacji cieszyńskiej placówki, która gwarantuje bezpieczną i indywidualną opiekę w komfortowych warunkach.

Więcej informacji o programie rehabilitacji po COVID-19 w Szpitalu Śląskim w Cieszynie można uzyskać pod nr telefonu: 33 854 92 00 wew. 620 lub 621.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama