, piątek 21 czerwca 2024
Powiat Cieszyński: Ostrzeżenie IMGW - marznące opady i silny mróz
W najbliższych dniach na terenie powiatu cieszyńskiego można spodziewać się powrotu zimy. fot: Pixabay.comDodaj do Facebook

Powiat Cieszyński: Ostrzeżenie IMGW - marznące opady i silny mróz

MM
W sobotę w wielu miejscach powiatu cieszyńskiego pojawiły się przybierające na sile opady śniegu, deszczu ze śniegiem lub marznącego deszczu. Według synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej to dopiero początek trudnych warunków, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć w najbliższych dniach. Od niedzieli do czwartku obowiązują bowiem trzy ostrzeżenia meteorologiczne, które prognozują marznące opady i silny mróz.

- Najbliższe dni obfitować będą nad Polską w bardzo dynamiczną pogodę, pełną niebezpiecznych zjawisk, takich jak intensywne opady śniegu, dające przyrost pokrywy śnieżnej niemal o pół metra, zawieje śnieżne, marznący deszcz, czy silny mróz. (...) Na południu kraju zacznie zaznaczać się z kolei strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, która przez najbliższe dni odpowiadać będzie za występowanie intensywnych opadów śniegu w południowej Polsce. Duża ilość śniegu w połączeniu z porywistym wiatrem będzie powodować bardzo trudne warunki, zwłaszcza na drogach. Najwięcej śniegu spadnie w pasie od Lubelszczyzny i Podkarpacia po Śląsk. Tam od niedzielnego poranka do wieczora w poniedziałek spadnie miejscami do 35-45 cm śniegu. (...) Opadom śniegu towarzyszyć będzie silniejszy wiatr, osiągający w porywach okresami do 65 km/h i powodujący zawieje, a miejscami również zamiecie śnieżne oraz znaczne ograniczenie widzialności. - czytamy w informacji prasowej synoptyków z IMGW.

Dla powiatu cieszyńskiego wydano trzy komunikaty dotyczące prognozowanych zagrożeń meteorologicznych. Pierwsze ostrzeżenie dotyczy marznących opadów i obowiązuje od niedzieli, 7 lutego do poniedziałku, 8 lutego. W ramach tego ostrzeżenia prognozuje się wystąpienie umiarkowanych lub silnych opadów marznącego deszczu lub mżawki, które powodować będą gołoledź. Drugie ostrzeżenie również dotyczy marznących opadów, jednak według synoptyków ich natężenie będzie mniejsze (pierwszy stopień) i obowiązywać będzie od wtorku, 9 lutego do środy, 10 lutego. Po intensywnych opadach, które mogą powodować gołoledź, od środy do czwartku należy liczyć się z silnym mrozem, który pojawi się na terenie powiatu cieszyńskiego. Według komunikatu IMGW temperatura minimalna w środę i czwartek może spaść od -18 do -15 stopni Celsjusza. Dodatkowo z czwartku na piątek na terenie powiatu cieszyńskiego występować będą zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane wiatrem o średniej prędkości 29-40 km/h lub porywami wiatru o prędkości 55-72 km/h.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama