, piątek 12 sierpnia 2022
Cieszyn: Od 5 lutego na granicy czesko-polskiej bez widocznych zmian
Byliśmy dziś rano na moście Wolności w Cieszynie, by sprawdzić czy coś się zmieniło w kwestii przekraczania polsko-czeskiej granicy. fot: MMDodaj do Facebook

Cieszyn: Od 5 lutego na granicy czesko-polskiej bez widocznych zmian

MM
Cieszyn: Od 5 lutego na granicy czesko-polskiej bez widocznych zmian

Czterostopniowy podział państw ze względu na stopień zagrożenia. Podział ten wprowadzony został przez czeski rząd i zaczął obowiązywać od piątku, 5 lutego. Polska w czterostopniowym zestawieniu przygotowanym przez czeski rząd oznaczona została kolorem czerwonym.

Od kilku dni niepokój mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna budziły doniesienia o zwiększeniu ograniczeń i wprowadzeniu obowiązkowych testów PCR lub testów antygenowych dla osób wjeżdżających do Czech z krajów o średnim, wysokim i bardzo wysokim ryzyku pod względem możliwości zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zmiany weszły w życie dziś, tj. w piątek, 5 lutego.

Polska w czterostopniowym zestawieniu przygotowanym przez czeski rząd oznaczona została kolorem czerwonym, stąd według nowych zapisów przekraczając polsko-czeską granicę obowiązuje nas m.in. posiadanie negatywnego wyniku tekstu PCR lub testu antygenowego nie starszego niż 48 godzin, a także konieczność wykonania testu PCR do pięciu dni od wjazdu do Republiki Czeskiej i obowiązkowa izolacja w oczekiwaniu na jego wynik.

Od wprowadzonych zasad istnieje jednak sporo wyjątków, które dotyczą np. pracowników transgranicznych, czy osób przebywających na terenie oznaczonym kolorem pomarańczowym, czerwonym lub ciemno-czerwony mniej niż 12 godzin. Same kontrole mają także przebiegać w sposób wyrywkowy, podobnie jak to miało miejsce w ramach dotychczas obowiązujących ograniczeń dotyczących sposobu przekraczania polsko-czeskiej granicy. Po raz kolejny nie sprawdziły się tym samym czarne scenariusze dotyczące ponownego, całkowitego zamknięcia granicy powielane w doniesieniach medialnych i wpisach w mediach społecznościowych, które od kilku dni budziły niepokój mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama