, piątek 23 luty 2024
Niepełnosprawność na co dzień: Rok obaw i izolacji
Dużo mówiono o potrzebach i ochronie seniorów natomiast po raz kolejny zapomniano o osobach z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, których codzienne życie w opinii części społeczeństwa ogranicza się do egzystencji w obrębie zamieszkiwanych przez nich czterech ścian.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Rok obaw i izolacji

Iwona Włodarczyk
Rok 2020 witany był w cieniu zataczającego coraz to szersze kręgi korona wirusa, którego ofiarami stawały się przede wszystkim osoby chore oraz starsze. Zgodnie z przewidywaniami nie ominął on również Polski, a na konsekwencje związane z jego dotarciem do naszego kraju nie trzeba było długo czekać. Obawy o zdrowie własne oraz najbliższych sprawiły, że ci którzy mieli taką możliwość na długie miesiące odizolowali się od otoczenia.

Od pacjentów mocno odizolowała się również służba zdrowia, na głucho pozamykane zostały przychodnie, a bezpośredni kontakt z lekarzem został zastąpiony telefoniczną poradą.

Radio, telewizja, prasa oraz Internet przepełnione były informacjami związanymi z rozprzestrzeniającym się wirusem, na bieżąco podawane były statystyki, informowano o zaleceniach oraz obostrzeniach wprowadzanych przez Rząd. Na portalach internetowych nie brakowało również szczegółowych opisów sytuacji, kiedy w celu ratowania życia osobę z korona wirusem trzeba było podłączyć do respiratora.

Bezustanny natłok informacji wpływał negatywnie na psychikę wielu, a to w połączeniu z ciągłym przebywaniem we własnych domostwach było przyczyną wielu tragedii.
Mijały tygodnie, a następnie miesiące, kiedy to sukcesywnie wprowadzano zabezpieczenia typu obowiązkowe noszenie maseczek, dezynfekcja rąk, czy wyznaczenie godzin dla seniora w trakcie których tylko osoby po ukończonym sześćdziesiątym roku życia mogły robić zakupy.

Dużo mówiono o potrzebach i ochronie seniorów natomiast po raz kolejny zapomniano o osobach z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, których codzienne życie w opinii części społeczeństwa ogranicza się do egzystencji w obrębie zamieszkiwanych przez nich czterech ścian.

Mijał dzień za dniem, pozamykane zostały instytucje kulturalne, a stowarzyszenia oraz fundacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych rozpoczęły prowadzenie swojej działalności drogą telefoniczną oraz mailową. Dla niepełnosprawnych komputer stał się prawdziwym oknem na świat. To dzięki niemu mieli możliwość załatwiania spraw urzędowych, utrzymywali kontakt ze znajomymi oraz bliskimi, uczestniczyli w wydarzeniach kulturalnych, a nawet w szkoleniach.

Nadszedł koniec roku niosąc z sobą kolejne niewiadome oraz związane z nimi obawy.

Rozpoczęły się szczepienia mające na celu ochronę zdrowia w pierwszej kolejności pracowników służby zdrowia, a następnie osób starszych natomiast niepełnosprawni po raz kolejny zostali wykluczeni z grona tych którzy są szczególnie podatni na zarażenie wirusem.
Zarówno wśród osób z niepełnosprawnościami jak i całej reszty społeczeństwa opinie co do skuteczności prowadzonych szczepień są podzielone, jedni obawiają się wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych, a inni z niecierpliwością oczekują na możliwość poddania się temu zabiegowi. Nikt nie jest w stanie w stu procentach przewidzieć skutków owych szczepień, oraz tego, kiedy pandemia pozostanie już tylko wspomnieniem, pewne jednak jest to, że wszyscy z ulgą pożegnają mijający rok, mając nadzieję na to, że przyszły przyniesie z sobą rozwiązanie wszystkich nagromadzonych problemów.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama