, wtorek 23 kwietnia 2024
Bez godziny policyjnej w Sylwestra w Polsce
Wśród zapowiedzianych nieco ponad tydzień temu zasad znalazł się zapis dotyczący zakazu przemieszczania się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. fot: Pixabay.comDodaj do Facebook

Bez godziny policyjnej w Sylwestra w Polsce

MM
Od poniedziałku, 28 grudnia zaczną obowiązywać kolejne obostrzenia i zasady, których wprowadzenie polski rząd motywował obawą przed wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i koniecznością przygotowania Polaków do narodowego programu szczepień. Wśród zapowiedzianych nieco ponad tydzień temu zasad znalazł się zapis dotyczący zakazu przemieszczania się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, w godzinach od 19:00 do 6:00. Dzień przed wprowadzeniem "narodowej kwarantanny" premier poinformował jednak o odwołaniu godziny policyjnej w Sylwestra i pierwszych godzinach Nowego Roku. Godzina policyjna obowiązuje natomiast w Czechach i to nie tylko w ostatnim dniu kończącego się roku.

- W sylwestra nie wdrażamy godziny policyjnej. Apelujemy jednak, by bawić się w gronie kameralnym - mówił podczas niedzielnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, dodając, iż wprowadzenie godziny policyjnej musiałoby być poprzedzone wprowadzeniem stanu wyjątkowego, na co od początku wskazywali prawnicy analizujący zapowiedzi polskiego rządu. Godzina policyjna obowiązywać będzie natomiast w Czechach i to nie tylko w Sylwestra. Od 27 grudnia do 10 stycznia zakaz przemieszczania się obowiązuje bowiem dłużej niż miało to miejsce dotychczas, a mianowicie w godzinach od 21:00 do 5:00.

Przypomnijmy wraz z przedłużeniem tzw. „etapu odpowiedzialności", od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r., obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia i zasady bezpieczeństwa zakładające m.in.:

 • ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostaną m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
 • ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne jedynie dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze
 • zamknięcie stoków narciarskich
 • ograniczenie dostępności infrastruktury sportowej wyłącznie w ramach sportu zawodowego
 • wprowadzenie 10-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

  Automatycznie do 17 stycznia 2021 r., przedłużone zostaną wcześniej wprowadzone zasady i ograniczenia, które zakładają m.in.:

 • zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00 (wyjątkiem są półkolonie)
 • ograniczenia w transporcie zbiorowym (50% liczby miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych)
 • ograniczenie liczby osób w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
 • ograniczenie liczby osób biorących udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
 • zakaz organizacji wesel, komunii i innych wydarzeń rodzinnych
 • zamknięcie siłowni, klubów fitness i aquaparków
 • ograniczenie liczby osób w sklepach – max. 1 os./15m2
 • przedłużenie obowiązywania tzw. „godzin dla seniorów" – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
 • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
 • Stan wyjątkowy w Czechach do 22 stycznia

  Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia czeski rząd zdecydował o przedłużeniu stanu wyjątkowego do 22 stycznia. Od niedzieli, 27 grudnia obowiązuje także najwyższy, czyli 5 stopień zagrożenia koronawirusem (PES). Jego wprowadzenie zakłada m.in. wprowadzenie ograniczenia działalności sklepów i punktów usługowych, w których oferowane mogą być jedynie produkty pierwszej potrzeby. W supermarketach natomiast możliwa będzie sprzedaż wyłącznie artykułów spożywczych. Od 27 grudnia wydłużony został czas obowiązywania godziny policyjnej. Zakaz przemieszczania się obowiązuje obecnie od godz. 21:00 do godz. 5:00. Obostrzenia wprowadzone w ramach najwyższego stopnia PES będą obowiązywać minimum do 10 stycznia.

  Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama