, sobota 23 września 2023
Niepełnosprawność na co dzień: Asystent - kontynuacja programu
Ze wsparcia asystenta korzystają zarówno osoby samotne jak i te których bliscy pomimo najlepszych chęci nie są w stanie zapewnić im całodobowej pomocy.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Asystent - kontynuacja programu

Iwona Włodarczyk
Przez Ostatnie dwa lata dla licznej grupy osób z niepełnosprawnościami codzienne życie było znacznie ułatwione, a to za sprawą możliwości skorzystania z usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Cieszyński MOPS chcąc ułatwić życie niepełnosprawnym z terenu naszego miasta również przystąpił do realizacji tego ogólnopolskiego zadania. O ile wsparcie asystenta na jedną osobę z niepełnosprawnością w zeszłym roku przypadało 30 godzin miesięcznie, to już w roku bieżącym ta liczba uległa znacznej zmianie i tak osobie ze znacznym stopniem niepełnosprawności przysługuje 60 godzin miesięcznie. Rozszerzony został również zakres czynności w jakich asystent na życzenie niepełnosprawnego powinien udzielić mu pomocy. Do zadań asystenta należą między innymi wyjścia z niepełnosprawnym do lekarza, na zabiegi rehabilitacyjne, na zakupy, spacery, imprezy kulturalne, ale również jest to pomoc w robieniu porządków, gotowaniu, a jeżeli wymaga tego sytuacja nawet w ubieraniu się.
Ze wsparcia asystenta korzystają zarówno osoby samotne jak i te których bliscy pomimo najlepszych chęci nie są w stanie zapewnić im całodobowej pomocy.

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim niepewność o to czy od stycznia będzie kontynuacja programu. Okazuje się, że tak, uzależnione jest to od tego czy do 22 października 2021 r. władze gmin i powiatów złożą wnioski o udział w rządowym programie „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” w 2022 r.

Obawy osób z naszego miasta nie są bezzasadne, ponieważ w bieżącym roku dopiero w czerwcu Cieszyński MOPS otrzymał środki na opłacenie usług asystenckich, a poprzednie miesiące były czasem nerwowych oczekiwań, zarówno dla niepełnosprawnych jak i pracowników MOPS-u. którzy byli nieustannie zasypywani pytaniami o termin rozpoczęcia programu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama