, sobota 13 lipca 2024
Niepełnosprawność na co dzień: Niewiedza czy zwykły egoizm
Niektórzy z kierowców widząc, że na siedzeniu siedzi osoba zdrowa, a do autobusu wsiada niepełnosprawny pasażer proszą o ustąpienie tegoż miejsca, lecz to nie kierowca powinien tego pilnować, to sami podróżujący powinni przestrzegać zasad. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Niewiedza czy zwykły egoizm

Iwona Włodarczyk
Komunikacja miejska dla niejednego mieszkańca naszego miasta jest jedynym dostępnym środkiem transportu. Dzięki wydłużonej trasie autobusy jeżdżą również poza miasto między innymi do odległych Kaczyc czy Pogwizdowa.

To proste - pojazd, kierowca oraz pasażerowie. Co można powiedzieć o pojeździe?

Jeden jest większy, inny mniejszy w niektórych są schodki, a w innych takowych brak, lecz wszystkie posiadają poręcze oraz miejsca siedzące. Owe miejsca siedzące rozlokowane są różnie w zależności od danego autobusu, jednak jest jedno szczególne miejsce siedzące które usytuowane jest tuż przy drzwiach i jest to tzw. Miejsce dla inwalidy.
Nie bez przyczyny lokalizacja jego jest taka, a nie inna, ponieważ właśnie to siedzenie ma zapewnić bezpieczną podróż osobom z niepełnosprawnościami. Czy faktycznie tak jest? Niekoniecznie, zdarza się, że do autobusu wsiada osoba z widoczną niepełnosprawnością, a wraz z nią wsiadają zdrowi pasażerowie i to oni bez skrupułów zajmują owe miejsce.

Niejeden raz na własnej skórze mogłam się przekonać o tym, co relacjonują mi niepełnosprawni znajomi. Pomimo, iż moja niepełnosprawność jest widoczna to niejednokrotnie po wejściu do autobusu pasażer siedzący na miejscu dla niepełnosprawnych informował mnie: „tam dalej są wolne miejsca” i nie przyszło mu do głowy, że dla mnie osoby niewidomej odnalezienie go będzie stanowiło nie lada wyzwanie.

Niepełnosprawność wzroku to tylko jedna z wielu niepełnosprawności, jest również niepełnosprawność ruchu oraz inne rodzaje niepełnosprawności. Zdarza się, że dysfunkcja wzroku łączy się z niepełnosprawnością ruchową i nie ma szans, aby taki pasażer zdołał utrzymać równowagę stojąc w jadącym pojeździe, nie mówiąc o chodzeniu po nim w poszukiwaniu miejsca siedzącego od którego będzie musiał wrócić do drzwi po to, aby po dotarciu do celu opuścić pojazd.
Niektórzy z kierowców widząc, że na siedzeniu siedzi osoba zdrowa, a do autobusu wsiada niepełnosprawny pasażer proszą o ustąpienie tegoż miejsca, lecz to nie kierowca powinien tego pilnować, to sami podróżujący powinni przestrzegać zasad. Dlaczego nie wszyscy o nich pamiętają?

Na to pytanie są możliwe dwie odpowiedzi jedną z nich jest niewiedza, a drugą zwyczajny egoizm.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama