, niedziela 10 grudnia 2023
Niepełnosprawność na co dzień: Trener niewidomych
Pierwszy etap szkoleń odbył się w Chorzowie i to tam kursanci od podstaw poznali budowę oka, wady wzroku, uczyli się zasad bezpiecznego poruszania z białą laską. Po raz pierwszy z zasłoniętymi oczami z laską w dłoni stawiali swoje pierwsze kroki w przestrzeni publicznej. fot: IWDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Trener niewidomych

Iwona Włodarczyk
Niepełnosprawność na co dzień: Trener niewidomych

Kolejny rok i kolejna edycja szkoleń kandydatów na instruktorów orientacji przestrzennej organizowanych przez Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski w Chorzowie. Pierwszy etap szkoleń odbył się w Chorzowie i to tam kursanci od podstaw poznali budowę oka, wady wzroku, uczyli się zasad bezpiecznego poruszania z białą laską. Po raz pierwszy z zasłoniętymi oczami z laską w dłoni stawiali swoje pierwsze kroki w przestrzeni publicznej.

Wachlarz tematów związanych z dysfunkcją wzroku jest bardzo szeroki i po to, aby kursanci mogli się z nim dokładnie zaznajomić zajęcia prowadziło wielu specjalistów zarówno od teorii jak i praktyki.

Następny etap to zajęcia w terenie, gdzie poza wiedzą teoretyczną przyszli instruktorzy wcielając się w rolę niewidomego rozpoznają nieznany im teren. I tak odbyły się już ćwiczenia w mieście, nad wodą oraz w lesie.
W ostatni weekend grupa miała zajęcia w górach, a konkretnie na Szyndzielni. Zarówno schronisko, jak i górskie szlaki stały się dla kursantów terenem ćwiczeń oraz wyzwaniem.

W trakcie górskich wędrówek uczestnicy na zmianę wcielali się w rolę asystentów, przewodników oraz niewidomych i tym samym nabywali praktyczną wiedzę niezbędną w przyszłej pracy z niewidomymi. Ani obsuwające się pod stopami kamienie, ani inne przeszkody nie pokonały ćwiczących i w niedzielny poranek grupa pojechała na teren zajezdni autobusowej w Bielsku Białej.
Tak jak wszyscy tak i niewidomi korzystają ze środków transportu publicznego, niezbędne więc było zapoznanie się przez potencjalnych instruktorów i z tym tematem. Prowadząca zajęcia w trakcie ich trwania była wymagająca, lecz wiedza, którą przekazała kursantom jest bezcenna i z pewnością ułatwi im pracę z niewidomymi.

Tym razem główną prowadzącą zajęcia była Barbara Rakszewska wieloletnia instruktorka orientacji przestrzennej ucząca niewidomych między innymi z Powiatu Cieszyńskiego. Wspierali ją zeszłoroczni kursanci, obecnie już instruktorzy między innymi Joanna Kapias mieszkanka naszego miasta. Wśród tegorocznych kandydatów na instruktora jest również pochodząca z Cieszyna Julia Czarniak, której kontakt ze środowiskiem osób z dysfunkcją wzroku trwa już od wielu lat.

Osób niewidomych oraz niedowidzących wciąż przybywa, a dzięki nowym instruktorom ich szansa na naukę orientacji przestrzennej się zwiększy, co z kolei pozwoli im odzyskać względną samodzielność.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama