, poniedziałek 11 grudnia 2023
Mieszkańcy Cieszyna solidarni z Ukrainą
Spotkanie na rynku zakończyło się symbolicznym odśpiewaniem znanej piosenki "Hej sokoły", która z przetłumaczonym na ukraiński tekstem, traktowana jest jako „ukraińska pieśń ludowa". fot: gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

Mieszkańcy Cieszyna solidarni z Ukrainą

REDAKCJA
W czwartek na cieszyńskim rynku odbyło się spontaniczne spotkanie mieszkańców Cieszyna, którzy w ten sposób chcieli wyrazić swoją solidarność z Ukrainą, która stała się ofiarą ataku rosyjskich sił zbrojnych. Wśród osób, które poprzez swoją obecność chciały wyrazić swój sprzeciw wobec wojny byli mieszkańcy z obu stron Olzy, a także mieszkający i pracujący w Cieszynie Ukraińcy.

- Rozmawiajmy, okazujmy solidarność i wspierajmy Ukraińców, którzy mieszkają w naszym mieście - zachęcały osoby, które odważyły się zabrać głos podczas czwartkowego spotkania na rynku w Cieszynie. Jego organizatorzy poinformowali także, iż w najbliższych dniach na stronie Granica dla Granicy pojawią się konkretne propozycje wsparcia, poprzez które mieszkańcy naszego regionu będą mogli nieść realną pomoc.

Spotkanie na rynku zakończyło się symbolicznym odśpiewaniem znanej piosenki "Hej sokoły", która z przetłumaczonym na ukraiński tekstem, traktowana jest jako „ukraińska pieśń ludowa".

Informacje dla uchodźców z Ukrainy, w tym infolinia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

Już teraz na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pojawiła się informacja dla uchodźców z Ukrainy, którzy w najbliższym czasie będą podejmować próby ucieczki przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, szukając schronienia w Polsce. Pomoc Ukraińcom udzielana będzie m.in. w tzw. "punktach recepcyjnych", gdzie udzielane będą praktyczne informacje na temat pobytu w Polsce, zapewniane będzie tymczasowe zakwaterowanie w Polsce, jak również oferowany będzie ciepły posiłek oraz podstawowa opieka medyczna oraz miejsce na odpoczynek. Więcej w tym temacie można przeczytać tutaj.

Dodatkowo Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach uruchomił infolinię pod numerem telefonu 32 606 32 32, na której obywatele Ukrainy mogą uzyskać informacje na temat legalizacji pobytu. Infolinia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego jest czynna w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godz. 7:30 do godz. 15:30 oraz we wtorki od godz. 7:30 do godz. 18:00. Dodatkowo infolinia będzie czynna w sobotę 26.02.2022 r. od godz. 7:30 do godz. 12:30. Informacje dotyczące legalizacji pobytu cudzoziemcy mogą również uzyskać mailowo, pisząc na adres: cudzoziemcy@katowice.uw.gov.pl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama