, czwartek 20 czerwca 2024
Profesor Tadeusz Sławek honorowym Ambasadorem Śląska
Tytuł honorowego Ambasadora Śląska ma na celu wyróżnienie osób, które w szczególny sposób zapisały się w działania na rzecz regionu.  fot: Przemysław Jendroska/Teatr Śląski im. Stanisława WyspiańskiegoDodaj do Facebook

Profesor Tadeusz Sławek honorowym Ambasadorem Śląska

REDAKCJA
Profesor Tadeusz Sławek - literaturoznawca, filozof, poeta, były rektor Uniwersytetu Śląskiego, samorządowiec, a także mieszkaniec Cisownicy został honorowym Ambasadorem Śląska. Wyróżnienie przyznane zostało po raz pierwszy podczas gali wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza.

Tytuł honorowego Ambasadora Śląska ma na celu wyróżnienie osób, które w szczególny sposób zapisały się w działania na rzecz regionu. – Jestem zaszczycony. Co to znaczy być Ambasadorem Śląska? Nie wiem, ale postaram się to streścić w czterech punktach. Po pierwsze – bez Europy nie ma Śląska, ale i Śląsk dla Europy wiele znaczy, Europa dała nam dziesięciolecia spokoju. Po drugie – trzeba być ambasadorem konstytucji i tego, co z niej wynika – trójpodziału władzy. Po trzecie – trzeba być też ambasadorem wolnych mediów, bo bez nich nie ma wolnej przestrzeni. I po czwarte – trzeba być ambasadorem mądrej szkoły i mądrych nauczycieli, otwartych na przyszłość, na to, co przychodzi ze świata, i gotowych do dyskusji na ten temat. Tak rozumiem funkcję ambasadora – powiedział podczas środowej gali profesor Tadeusz Sławek.

Z kolei laureatem Nagrody im. Kazimierza Kutza został w tym roku Szczepan Twardoch, za powieść „Pokora", która ukazała się w 2020 roku. W tegorocznej edycji wraz z Twardochem nominowani byli również Joanna Helander, Tomasz Konior, Wojciech Smarzowski oraz Zbigniew Rokita. Nagroda im. Kazimierza Kutza przyznawana jest od 2021 roku przez Teatr Śląski, Miasto Katowice oraz Uniwersytet Śląski, jako wyraz uznania dla osób łączących artystyczną aktywność ze społecznym zaangażowaniem, prezentując postawę bliską patronowi nagrody.

Podczas pierwszej edycji laureatką Nagrody im. Kazimierza Kutza została Anna Dymna - aktorka, społeczniczka, założycielka Fundacji Mimo Wszystko.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama