, sobota 25 maja 2024
Światowe Igrzyska Polonijne w Wiśle
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, a impreza odbywa się co dwa lata. Po raz pierwszy to Wisła będzie gospodarzem Igrzysk. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Światowe Igrzyska Polonijne w Wiśle

REDAKCJA/MAT. PRAS.
Przed nami sportowe święto Polaków mieszkających w najróżniejszych zakątkach świata! Od 27 lutego do 3 marca w Wiśle odbywać się będą XV Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, a impreza odbywa się co dwa lata. Po raz pierwszy to Wisła będzie gospodarzem Igrzysk.

W pandemicznym czasie liczba uczestników będzie nieco mniejsza niż w latach poprzednich, ale i tak swój udział w igrzyskach zapowiedziało prawie 500 uczestników z 21 krajów m.in. z Kanady, Kazachstanu, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Republiki Południowej Afryki, Irlandii, Luksemburga czy liczne reprezentacje z krajów sąsiednich – Czech, Litwy, Białorusi.

Ceremonia otwarcia igrzysk odbędzie się w niedzielę 27 lutego o godzinie 18:00 w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny. Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Sportu, władze województwa śląskiego czy prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. Oprócz uroczystego zapalenia znicza, zaplanowano również występy artystyczne, zagra m.in. góralska kapela Horuk a na zakończenie zespół Lachersi.

Prawdziwa sportowa rywalizacja rozpocznie się od poniedziałku 28 lutego. Uczestnicy wezmą udział w biegach narciarskich, slalomie, slalomie gigancie, zawodach snowboardowych, rywalizacji nordic walking oraz w turnieju rodzinnym.

- Zachęcamy kibiców do wspierania naszych rodaków i gorącego dopingu! Wydarzenie ma przede wszystkim charakter integrujący, ale z pewnością nuta zaciekłej rywalizacji sportowej również się pojawi – dodaje Tadeusz Papierzyński z Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Wiśle.

Oprócz rywalizacji sportowej program igrzysk obfituje w szereg wydarzeń kulturalnych. Spotkania z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami, wieczory tematyczne poświęcone Polonii, czy wycieczki krajoznawczo-historyczne. Ich katalog zmienia się wraz z potrzebami i zainteresowaniami przybywających na zawody.

Program XV Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych:

Niedziela, 27 lutego:

 • godz. 18:00 – Ceremonia otwarcia – Amfiteatr im. S. Hadyny

  Poniedziałek, 28 lutego:
 • godz. 10:00 – Slalom – Ośrodek Narciarski Nowa Osada
 • godz. 10:00 – Snowboard – Ośrodek Narciarski Nowa Osada

  Wtorek, 1 marca:
 • godz. 10:00 – Slalom Gigant – Ośrodek Narciarski Nowa Osada
 • godz. 11:30 – Nordic Walking – Plac Bogumiła Hoffa

  Środa, 2 marca:
 • godz. 10:30 – Biegi narciarskie – Kubalonka
 • Uroczyste zakończenie igrzysk

  Więcej informacji o igrzyskach znajduje się tutaj.

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama