, środa 24 lipca 2024
Jubileuszowy 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Do zbiórki na rzecz WOŚP przyłączyła się także nasza przyredakcyjna kawiarnia Tramwaj Cafe, gdzie przez cały weekend zlokalizowana będzie orkiestrowa puszka.  fot: fb/Tramwaj CafeDodaj do Facebook

Jubileuszowy 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

REDAKCJA
W niedzielę, 30 stycznia odbędzie się jubileuszowy, 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z którego zebrane środki przeznaczone zostaną na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku dzieci. W powiecie cieszyńskim zarejestrowanych zostało w sumie 8 sztabów. Na rzecz WOŚP zbierać będą zatem wolontariusze skupieni wokół sztabów w Cieszynie, Goleszowie, Kończycach Wielkich, Pruchnej, Skoczowie, Ustroniu, Wiśle i Zebrzydowicach.

W ubiegłorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać rekordową kwotę ponad 210 mln zł, w tym ponad 375 tys. zł uzbierali wolontariusze ze sztabów zlokalizowanych na terenie powiatu cieszyńskiego. Środki te przeznaczona zostały na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. W ciągu 29. Finałów WOŚP (zbiórek publicznych organizowanych przez Fundację) zebrano ponad 1,5 miliarda złotych. WOŚP kupiła i przekazała 66 150 urządzeń do placówek ochrony zdrowia w całej Polsce. W 2020 roku szacowało się, że co piąty sprzęt w szpitalach pochodzi od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tym roku celem zbiórki jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku dzieci. Jak czytamy na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są - poza pogorszeniem ostrości wzroku - jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych - w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

W ramach 30. finału, do zbiórki na rzecz WOŚP przyłączyła się także nasza przyredakcyjna kawiarnia Tramwaj Cafe, gdzie przez cały weekend zlokalizowana będzie orkiestrowa puszka, do której będzie można wrzucić pieniądze na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tramwaj Cafe przygotował także charytatywną licytację, w której można zdobyć prezentową paczkę z kawą, herbatą oraz rum babami do przygotowania samemu w domu. Szczegóły na temat licytacji można poznać tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama