, poniedziałek 20 maja 2024
Ekumeniczny Orszak Trzech Króli
Tradycyjnie jak co roku ale z zeszłoroczna przerwą orszaki ekumeniczne spotkały się 6 stycznia na cieszyńskim rynku, żeby przypomnieć mieszkańcom naszego miasta tradycję świętowania Trzech Króli. fot: FJDDodaj do Facebook

Ekumeniczny Orszak Trzech Króli

FJD
Ekumeniczny Orszak Trzech Króli


Ekumeniczny Orszak Trzech Króli


Ekumeniczny Orszak Trzech Króli

W Święto Trzech Króli, uroczyste orszaki wyruszyły z katolickiego i ewangelickiego kościoła i spotkały się na cieszyńskim rynku, gdzie o godz. 13 nawzajem się pokłoniły i tym samym dały sygnał do rozpoczęcia uroczystości.

Tradycyjnie jak co roku ale z zeszłoroczna przerwą orszaki ekumeniczne spotkały się 6 stycznia na cieszyńskim rynku, żeby przypomnieć mieszkańcom naszego miasta tradycję świętowania Trzech Króli. W polskiej tradycji i nie tylko Objawienie Pańskie nazywane jest potocznie Świętem Trzech Króli, które stało się świętem państwowym na podstawie Ustawy z 16 listopada 2016, która mówi, że 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. W kościele łacińskim święto zaczęto obchodzić od końca IV wieku jako niezależne od Bożego Narodzenia. Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo na drzwiach wejściowych katolickich rodzin pisano litery C+M+B oraz datę bieżącego roku. Te trzy litery wywodzą się od łacińskiego życzenia “Christus Mansionem Benedicat / niech Chrystus błogosławi temu domowi / chociaż jest też wersja, że są to pierwsze litery mędrców, którzy przybyli pokłonić się Chrystusowi do Betlejem, a byli to - Kasper, Melchior i Baltazar.

Dzień 6 stycznia był także dniem zakończenia Świąt Bożego Narodzenia i jednocześnie dniem rozpoczęcia karnawału. Organizatorami tego orszaku w naszym mieście, był Cieszyński Ośrodek Kultury, Miasto Cieszyn, Parafia Rzymsko-Katolicka Świętej Marii Magdaleny, Parafia Ewangelicko-Augsburska, Dziedzictwo Św. Jana Sarkandra i Radio CCM. Sponsorem wydarzenia była firma Karton-pak Cieszyn, która także wykonała ozdobne papierowe korony.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama