, poniedziałek 20 maja 2024
Cieszyn: Wystąpienie prof. Tadeusza Sławka na Sesji Rady Miasta
Apel Profesora nawiązywał do "aktualnego stanu kultury i nauki w odniesieniu do bieżących problemów na Śląsku i w Polsce oraz szans na budowanie mostów porozumienia." fot: arch.GCDodaj do Facebook

Cieszyn: Wystąpienie prof. Tadeusza Sławka na Sesji Rady Miasta

Karolina Ciengiel
Ostatnia sesja Rady Miasta Cieszyna w roku 2021 (30.12) z pewnością przejdzie do historii tego miasta. Jednak nie za sprawą kontrowersyjnej podwyżki wynagrodzenia burmistrzyni, która została przegłosowana tego wieczoru.

Przełomowym momentem, który rozpoczął obrady rady było wystąpienie prof. Tadeusza Sławka - radnego Sejmiku Województwa Śląskiego, uznanego poety, tłumacza, literaturoznawcy oraz rektora Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996 - 2002.

Apel Profesora nawiązywał do "aktualnego stanu kultury i nauki w odniesieniu do bieżących problemów na Śląsku i w Polsce oraz szans na budowanie mostów porozumienia."

Nie sposób nie doszukać się w wystąpieniu profesora bezpośrednich aluzji do trwającego kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej i narracji, jaką prowadzi się na ten temat w mediach i debatach publicznych (również w Cieszynie, na obradach rady). Sławek apelował, by w dyskursie na temat tej sytuacji unikać przede wszystkim polaryzacji poglądów - dzielenia świata na MY i WY, a raczej skupić wysiłki na rozmowach, które mogłyby nas do siebie zbliżyć i wzajemnie sobą zaciekawić. Zwracał również uwagę, by wystrzegać się pogardy w języku, którym opisujemy świat dookoła nas. Pogardliwy język tworzy bowiem pogardliwy świat.

Obecność prof. Sławka na sesji rady miejskiej była także związana z działaniami, jakie od kilku tygodni podejmuje na terenie Cieszyna oddolna inicjatywa obywatelska Granica dla Granicy. Grupa ta niedawno rozpoczęła starania o przyjęcie przez miasto rodziny afgańskiej, ewakuowanej przez rząd polski z Kabulu w sierpniu. Członkinie Granicy dla Granicy odbyły już pierwsze zapoznawcze spotkanie z rodziną, w formie online oraz przygotowują się do ugoszczenia jej podczas pierwszej wizyty w Cieszynie już niebawem.
Ojciec rodziny wystosował również list do burmistrzyni oraz Rady Miasta z prośbą o przyjęcie ich i umożliwienie im zamieszkania w mieście. Gabriela Staszkiewicz odczytała list w ostatniej części obrad Rady i poprosiła wszystkich radnych o wsparcie i pomoc w przyjęciu rodziny, równocześnie deklarując swoje zaangażowanie w ten proces.

Z rozmów z grupą Granica dla Granicy wiemy, iż swoje wsparcie i pomoc zadeklarowali do tej pory również proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie ks. Marcin Brzóska oraz wiele osób prywatnych.

Kula dobra toczy się dalej w Nowy Rok ...

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama