, poniedziałek 20 maja 2024
Dzień Euroregionu Śląsk Cieszyński: 23 lata polsko-czeskiej współpracy transgranicznej
Członkami Euroregionu ze strony polskiej jest 16 gmin województwa śląskiego i 1 powiat (cieszyński), a ze strony czeskiej w jego skład wchodzi ponad 40 gmin zrzeszonych w trzech stowarzyszeniach.  fot: gazetacodzienna.plDodaj do Facebook

Dzień Euroregionu Śląsk Cieszyński: 23 lata polsko-czeskiej współpracy transgranicznej

ŁP
22 kwietnia 1998 roku powstał Euroregion Śląsk Cieszyński. Ze strony polskiej tworzy go 12 gmin powiatu cieszyńskiego, 2 gminy powiatu bielskiego, 1 gmina powiatu wodzisławskiego, miasto Jastrzębie-Zdrój oraz powiat cieszyński. Ze strony czeskiej w skład euroregionu wchodzą 43 gminy zlokalizowane z powiatów karwińskiego oraz frydecko-misteckiego. Co roku tego dnia jest to okazja do symbolicznego pokazania znaczenia euroregionu wśród gmin, organizacji i osób, którym bliskie są idee i cele realizowane przez euroregion

Drugi rok z rzędu świętowanie rocznicy założenia euroregionu przyjmie symboliczną formę wywieszenia flagi Euroregionu na budynkach urzędów i instytucji związanych z Euroregionem Śląsk Cieszyński. - W tym roku, podobnie jak w poprzednim, będzie to szczególny Dzień, nie tylko Święto naszego Euroregionu, ale i okazja do kolejnej, ważnej manifestacji, że nas w Euroregionie Śląsk Cieszyński granicą rozdzielić nie da. Niech przynajmniej ten swoisty Most Flag po obu stronach granicy państwowej pokaże, że nie tylko za sobą tęsknimy, ale że wciąż jesteśmy razem i wbrew okolicznościom wciąż stanowimy wspólnotę Ludzi Pogranicza - zachęcał do udziału w Dniu Euroregionu Śląsk Cieszyński Bogdan Kasperek, dyrektor Biura Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej Euroregion Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko.

Euroregion Śląska Cieszyńskiego powstał 22 kwietnia 1998 roku z chwilą podpisania umowy pomiędzy Stowarzyszeniem Rozwoju i Współpracy Regionalnej Euroregion "Olza", a Regionálním sdružení pro česko-polskou spolupráci Těšínského Slezska (obecnie Regionální sdružení územní spolupráce Těšínského Slezska).Jednak myśl o jego utworzeniu pojawiła się już kilka lat wcześniej, w wyniku przeobrażeń po roku 1989 i dobrze rokującej polsko-czeskiej współpracy. Członkami Euroregionu ze strony polskiej jest 16 gmin województwa śląskiego i 1 powiat (cieszyński), a ze strony czeskiej w jego skład wchodzi ponad 40 gmin zrzeszonych w trzech stowarzyszeniach.

Oprócz wspólnych celów i idei przyświecających polsko-czeskiej współpracy transgranicznej, Euroregion Śląsk Cieszyński to także realne, finansowe wsparcie na rzecz tejże współpracy. Dzięki Funduszowi Mikroprojektów wydzielonemu ze środków programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska, od wielu lat realizowane są polsko-czeskie projekty ukierunkowane przede wszystkim na rozwój transgranicznych kontaktów, działań oświatowych i kulturalnych oraz inicjatyw społecznych.

Ogromne znaczenie Euroregionu Śląsk Cieszyński można było zaobserwować podczas ubiegłorocznych problemów związanych z przywróceniem kontroli granicznych na granicy polsko-czeskiej oraz wynikających z tego tytułu kłopotów w przekraczaniu granicy przez pracowników transgranicznych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama